Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu trafik sigortası, her araç sahibinin yaptırması zorunlu olan, hasar anında karşı tarafa verilebilecek zararı hem bedenen hem de maddi açıdan karşılayan bir sigorta türüdür. Bu sigortayı yaptırmak, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa Göre zorunludur.

Yaptırmayan kişiler ceza ödemekle yükümlü tutulurlar. Her yıl belirli limitlerde yaptırılan bu sigorta, maddi yükümlülüklerden kurtulabilmek adına mutlaka yaptırılmalıdır. Hem aracı hem de  araç içinde bulunanları güven altına almaktadır. Zorunlu trafik sigortası olmayan araçların trafiğe çıkma şansı yoktur. Çıkıldığı takdirde araç trafikten men edilir. Bu sigortayı ertelemek ya da yaptırmamak hem zaman hem de para kaybına sebep olur.

Zorunlu Trafik Sigortası Neleri Karşılamaktadır?

Zorunlu trafik sigortasını yaptıran kişiler birçok açıdan avantaj sağlamaktadır. Zorunlu trafik sigortası kazaya maruz kalan aracın hasarını, diğer araçta yer alan ve kazaya karışan kişilerin vefat etmeleri ya da yaralanmaları durumunda ortaya çıkacak tedavi masraflarını karşılar. Bunun yanı sıra, kazaya karışan üçüncü ya da daha fazla aracın masrafını karşılar.

Hayvanlara ya da çevreye zarar verilmesi durumunda da ortaya giderler çıkabilir. Bu giderleri de zorunlu trafik sigortası karşılar. Trafikte yer alan tüm araçların zorunlu trafik sigortası yaptırması durumunda, araçların masraflarını araç sahipleri ödemek zorunda kalmamaktadır. Fakat günümüzde zorunlu trafik sigortasını yaptıran çok az bir kitle bulunmaktadır. Bu yüzden masraflarını kendileri karşılamak zorunda kalırlar.

Zorunlu Trafik Sigortasının Avantajları Nelerdir?

Herhangi bir kaza durumunda ortaya çıkacak olan masrafların giderilmesi için büyük bir avantaj sağlamaktadır. 3. şahısların masraflarının giderilmesinde de kullanılabilir. Trafikte daha güvenli bir seyir sağlanmasına yardımcı olur. Avukat giderleri, araç ve kaza başı maddi hasarlar zorunlu trafik sigortasıyla güvence altındadır ve karşılanır.

Zorunlu trafik sigortası kapsamında, yurt dışında gerçekleşen kazalar varsa ve kaza yapan kişinin yeşil kartı bulunuyorsa, zorunlu trafik sigortasının teminatlarından faydalanmaya devam edebilir. Zorunlu trafik sigortası, istenilen sigorta şirketinden yaptırılabilmektedir. Bu avantajlardan dolayı zorunlu trafik sigortası yaptırmak çok önemli bir konudur.

Zorunlu Trafik Sigortasının Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Sigorta şirketleri trafik sigorta primlerini serbestçe belirleyebilir. Her sigorta şirketinin kendi tarifesini oluşturabilme şansı bulunmaktadır. Araca uygun poliçe seçilerek, kredi kartı bilgileriyle kolayca poliçe sahibi olunabilmektedir. Poliçe satın alındıktan sonra isteğe göre, çıktısı alınabileceği gibi e-posta adresine de gönderilebilmektedir.

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırmayanlara Nasıl Bir Ceza Uygulanır?

Zorunlu trafik sigortasındaki temel amaç, aracı, aracın sahibini ve araç sahibinin yakınlarının güvence altına alınmasıdır. Fakat çoğu kişi bu güvenceye yaklaşmamakta ve olumsuz durumlarla karşı karşıya kalmaktadır. Araç için zorunlu trafik sigortası yaptırmayan kişilerin araçları görüldüğü yerde bağlanır. Trafikten uzaklaştırılır. Zorunlu trafik sigortasını yaptırtmak zorunlu olduğu kadar, yeniletmek de zorunludur. Bir para cezası ödeyerek bundan kurtulmak mümkün değildir. Onun için trafiğe çıkan her aracın zorunlu trafik sigortası olmak zorundadır.

Araç trafikten men yerse sonrasında aracı almak da epey uğraştırıcı bir süreci kapsar. Aracın alınması için ilk olarak trafik sigortasının yaptırılması şartı sunulur. Aracın çekildiği otoparka gidilerek durum buradaki memurlara izah edilir. Belge tebliği zorunludur. Bundan sonraki süreçte sigortasız olarak trafiğe çıkan araca para cezası uygulanır.

Otoparkta kalmaya devam eden araç için ekstra olarak otoparkta kaldığı süre boyunca otopark ücreti ödenmesi de gerekmektedir. Aracı yardım kuruluşlarından yardım alarak yaptırılan zorunlu trafik sigortası yanlış bilgiler yer alması durumunda iptal ettirilmesi gerekmektedir. Bunun içinde tekrar yaptırılması gerekir. Zorunlu trafik sigortası yaptırmamak insanların kendi hayatını riske atmasına sebep olmaktadır.

 

21 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir