Yerli Otomobilin Teknik Özellikleri

Yerli Otomobilin Teknik Özellikleri

Yerli Otomobilin Teknik Özellikleri

Türkiye şartlarına uygun olarak üretilen yerli otomobil, hızlı doldurulabilen batarya ve yüksek menzili ile herkesin dikkatini çekmeyi başarıyor. Türkiye’de üretilen bu otomobil için şu anda iki seçenek bulunmaktadır. Bu seçeneklerden ilki, 200 beygir güç üretebilen motordur. Bu motor aracın 0 km’den 100’km’e ulaşmasını 7.6 saniyede sağlamaktadır. Diğer seçenekte ise araçta iki tane motor bulunmaktadır. Bu da 400 beygir güç üretebilen bir motoru kapsamaktadır. Bu motorda aracın 0 km’den 100 km’ye ulaşmasını 4.8 saniyede sağlamaktadır. Özellikle hızı sevenler için bu motor cinsi daha çok tercih edilebilir.  Ağırlık dağılımının dengede tutulabilmesi için, batarya tabana yerleştirilmiştir. Bu da en çok dikkat çeken özelliklerinden bir tanesidir.

Yerli Otomobilin Öne Çıkan Özellikleri

Yerli otomobilin en öne çıkan özelliklerinden birisi internete sürekli bağlı kalmasıdır. İleri seviyede otonom bir sürüş deneyimi yaşamak isteyen kişiler de yerli otomobili mercek altına alabilirler. 30 dakikadan kısa bir sürede %80 şarj dolmasına imkânı tanıyan yerli otomobil aynı zamanda sıfır emisyonu sayesinde de gelecek kuşaklar için temiz bir gelecek imkânı sunmaktadır. Bu özellikleriyle birlikte, ileri seviyedeki teknolojik özellikleriyle de küresel pazarın dikkatlerini üzerinde toplayabilecek. Yerli otomobil 2022 yılında EuroNCAP testlerinde 5 yıldız ile değerlendirilmek istiyor.

Yerli Otomobilin İçinde Neler Var?

Yerli otomobilin içerisinde ilk olarak direksiyon dikkatleri üzerine topluyor. Deri ve siyah ahşap karışımı görünümü özellikle klasik araba kullanmayı sevenlerin zevkine hitap edeceğe benziyor. Deri bej rengindeki koltukları ve iç ambiyans aydınlatması ile aracın içerisinde çok rahat bir görünüm yer alıyor. Alüminyum detaylardaki difüzörler, deri kaplama torpido, otomatik cam ve dokunmatik klima ile de insanın içinin açılmasına yardımcı oluyor. İçerisinde sağlamış olduğu konforu, Selçuklu mimarisinin de çok büyük bir payı bulunuyor. Araç içerisinde Bluetooth özelliğiyle telefon görüşmesi de yapılıyor. Böylece yol takibine devam edilebiliyor. Dokunmatik ekran navigasyonu sayesinde yollar kolayca bulunabiliyor ve start-stop teknolojisi de araç içerisinde yer alıyor.

Yerli Otomobil Ne Zaman ve Nerede Üretilecek?

27 Aralık 2019 yılında ilk tanıtımı yapılan ve adının TOGG olduğu açıklanan yerli otomobil, Türkiye’nin Otomobil Girişimi Grubunun aktardığı bilgilere göre 2021 yılında Bursa’nın Gemlik ilçesinde üretilecek.4.5 G özelliğini geride bırakarak 5G ile internete girme imkanı sunan yerli otomobil aynı zamanda uzaktan müdahale edilerek sürücünün haberi olmasını da sağlayacak. 2021 yılında 2SUV, 1MPV, 1 sedan ve 1 hatchbach olarak 4 bin kişi tarafından üretimi yapılacak olan araç 2022 yılında satışa sunulacaktır. 4 bin kişi ile yapılacak olan fabrika çalışmasından sonra, aracın 150 binden fazla üretilmesi bekleniyor. İlk etapta C segment SUV araç satışa sürülecek, daha sonra da diğerleri sürülecek gibi tahmin ediliyor.

Yerli Otomobilin Fiyatı Ne Kadar?

Yapılan açıklamalara göre yerli otomobil, ilk aşamada makul bir fiyat olarak satışa sunulacaktır. 2022 yılında satışa sunulması beklenen yerli otomobil TOGG için belirlenmiş net bir fiyat bulunmamaktadır. Diğer markalara ait araçların C segment modelleriyle paralel olarak bir fiyat beklenmekte olup netleşmiş olan bir durum söz konusu değildir Yedek parça konusunda diğer markalara rekabetçi olması bekleniyor. Azimle çalışarak 4 milyon metrekarelik alanın 1 milyon metrekarelik alanda üretimine başlanacak olan yerli otomobil için, herkesin meraklı bekleyiş sürüyor. Dünyada otomotive olan bakış açısının değişmesiyle birlikte insanların otomobile bakış açıları da değişiyor ve otomobil akıllı bir cihaz olarak görülüyor. Bu beklentiyi karşılamak amacıyla üretilen bu araç, Türk insanının bulunduğu notayı ileriye götüreceğe benziyor.

 

 

22 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. 2 sene önce

    Biz kullanıcılara fiyatı TOGG aracının 200.000 bin TL den başlar. Yerli üretim denilse de üretildikten sonra hep birlikte göreceğiz. Bilgilendirme ve bu güzel haber için teşekkür ederim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir