Yerli Otomobil Özellikleri Nelerdir?

Yerli Otomobil Özellikleri Nelerdir?

Yerli Otomobil Özellikleri Nelerdir?

Döviz kuruna bağlı olarak ithal arabaların sürekli fiyatlarının yükselmesi ve otomotiv sektörüne Türkiye’nin de giriş yapmasını sağlamak maksadıyla geçtiğimiz yıllarda başlatılan yerli otomobil projesi, Ekim 2019 itibarıyla resmi bir zemine oturtuldu ve yatırım yapacak firmalar yol haritasını açıkladı.

Yerli otomobil hamlesi ile hem her yıl dışarıya akan milyarlarca doların Türkiye’de kalması sağlanacak hem de ithalat vergisi gibi giderlerin olmaması nedeniyle vatandaşların daha uygun fiyata araç sahibi olması mümkün hale gelecek.

Türkiye’nin pek çok alanda yapmış olduğu yerlilik hamlesinin bir parçası olan yerli otomobiller, iç pazarda yeterli satış rakamlarına ulaşması ile birlikte, sonraki yıllarda dış pazarlara da açılacak ve Türkiye’nin ihraç ettiği ürünler arasında yer alacak. Türkiye ekonomisi açısından büyük katma değer taşıyan araç için devlet, üretici firmalara yıllık 30.000 araç satış garantisi verdi.

Teknik Özellikleri

Türk mühendislerin yoğun katılımı ve tamamen Türk sermayesi ile üretilecek olan yerli otomobilin, çağdaşlarından geri kalmaması hedefleniyor. 400 beygir gücüne sahip olan yerli otomobil, 100 km hıza 4,8 saniye gibi kısa bir sürede ulaşıyor.

SUV ve Sedan olmak üzere 5 farklı modelde tasarlanan yerli otomobil, her bütçeye uygun modeller ile Türkiye halkının karşısına çıkmayı amaçlıyor. Ayrıca yerli otomobil otonom sürüş özelliğine de sahip. Bu özellik, trafiğin sıkışık olduğu noktalarda şoförün dur-kalk yapmasının önüne geçerek, yol açıldıkça aracın algılayarak ilerlemesine ve tıkalı olduğu durumlarda da tekrar durmasına olanak sağlıyor.

Ayrıca araç doğrudan güncelleme merkezine bağlı olduğundan, gerekli olan güncellemeleri kullanıcı müdahalesine gerek kalmadan kendisi yapabiliyor. Türkiye’nin yerli otomobili, tanıtıldığı gün daha üretilmeden çok sayıda sipariş edilerek büyük bir satış rekoruna da imza attı.

Genel Özellikleri

Normal otomobil anlayışının dışına çıkan ve her yönüyle yenilikçi bir otomobil olmayı hedefleyen yerli otomobilin genel özelliklerini şu şekilde sıralamak mümkün:

  • Yerli otomobilin bazı modellerinde yapay zekâ teknolojisi de yer alacak ve otomobil sürücüsünü dinleyerek, anlayarak istediği işlemi yapabilecek.
  • 2022 yılında piyasaya çıkacak olan yerli otomobil, yüksek güvenlik donanımlarına sahip. Ayrıca araç sürücüsünü kazalara karşı korumak için de programlanmış durumda.
  • Veri güvenliği açısından da yerli otomobil oldukça güvenlidir. Araçtaki verilerin dış kaynaklar tarafından ele geçirilmesi neredeyse imkânsız hale getirilmiş durumda.
  • Türkiye’nin yerli otomobili desen ve tasarımıyla da oldukça modern ve estetik bir görünüme sahiptir.

TOGG markası ile üretilecek olan otomobil, dış ve iç tasarımları ile daha satışa çıkmadan gözlerin üzerine doğrultulmasını sağlamış durumda.

Elektrikli ve Çevre Dostu

Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell Grubu ve Zorlu Holding ortaklığı ile üretilecek olan Türkiye’nin yerli otomobilin en büyük özelliği ise elektrikli olması ve dolayısıyla doğaya zarar vermemesi. Tamamen yenilikçi olarak tasarlanan araç, otomobil sektörünün yeni trendi olan elektrikli otomobil biçiminde tasarlanmıştır.

Fosil yakıtların kullanılmadığı için çevreye zarar vermeyen yerli otomobil, daha şimdiden çevre hassasiyeti olanların ilgi odağı oldu. Ayrıca Hybrid teknolojisi kullanılarak üretilecek olan araç, oldukça sessiz bir şekilde çalışıyor.

Öyle ki aracın içinde olanlar, aracın çalıştığının farkına bile varamıyor. Otomobil için yurtdışına aktarılan paranın Türkiye’de kalmasını sağlayacak olan yerli otomobilin ekonomiye tek katkısı da bu değil. Elektrikli olması ve fosil yakıt kullanılmaması nedeniyle, büyük ölçüde yurtdışından alınan petrole harcanan paranın da Türkiye’de kalmasına olanak sağlayacak. Yerli otomobil, sağladığı tüm bu avantajlar ile 2022 yılında Türkiye halkı ile buluşacak.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir