Yerli Otomobil Ne Zaman Piyasaya Sunulacak

Yerli Otomobil Ne Zaman Piyasaya Sunulacak

Yerli Otomobil Ne Zaman Piyasaya Sunulacak

Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu, TOGG tarafından üretilen ve Gebze Bilişim Vadisi’nde 27 Aralık 2019’da halka sunulan yerli otomobilimiz gerek ilginç tasarımı gerek elektrikle çalışan bir araba olması oldukça ilgi toplamıştı. TOGG’un yerli otomobili hakkında çok fazla şey söyleniyor ve herkes tarafından detayları merak ediliyor. Bu hususta herkesin bilgilenmesi açısından ayrıntılı ve detaylı bilgilere ihtiyaç var.

Yerli Otomobilin Teknik Özellikleri

Avrupa’nın doğuştan elektrikli ilk SUV modeli olan TOGG’un yerli arabası, 5 farklı model olarak üretilecek. Arabayı satın almak isteyenler C-SUV, C-Sedan, C-Hatchback, B-SUV ve C-MPV modelleri arasından seçim yapabiliyor olacaklar. SUV, sportif kullanımlı araç, Sedan klasik binek otomobil, hatchback portatif binek otomobil, MPV ise çok amaçlı taşıt anlamına geliyor. Yani farklı kullanıcı alanları için farklı TOGG yerli otomobil modelleri mevcut olacak. Arabanın hızı konusunda şüphe eden ince eleyip sık dokuyan meraklılar için de belirtelim, otomobil 200 beygir gücü kullanıldığında 7.6 saniye, 400 beygir gücünde ise 4.8 saniyenin altında sıfırdan 100 kilometre hıza çıkabiliyor olacak. Şarj kapasitesi yüksek araç yarım saat içerisinde yüzde 80 şarjın üstüne çıkabiliyor. Şarj miktarına göre değişecek 300 ve 500 kilometre kapasitesine sahip olması planlanıyor.

Yerli Otomobilin Konfor Özellikleri

İleri güvenlik teknikleri ile donatılmış TOGG yerli otomobili hem konfor hem güvenlik açısından son teknoloji bir ürün olacak. Standart araçlara göre burulma direncinde yüzde 30 artış gösterecek yerli otomobil 7 adet hava yastığına sahip olacak ve pasif, hava kanallı ön ve arka fren sistemleriyle donatılmış olacak. Otomatik sürüş konusunda çığır açılan günümüz piyasasında TOGG yerli otomobili aynı zamanda Seviye 2 otonom sürüş kabiliyeti ile şehir içinde otomatik sürüş kabiliyetine sahip olacak. İnternet üzerinden yapılan güncellemelere açık olan otomobil, bu sayede en ileri teknolojiye de ayak uydurabilir konumda olacak.

5G teknolojisinden faydalanması hedeflenen otomobil aynı zamanda şehrin elektrik şebekeleri, akıllı evler ve cihazlarıyla bağlantısı olacak. TOGG yerli otomobillerinin ev ve işyerlerinden sonra gelecek üçüncü yaşam alanları olması planlanıyor. Üst düzey teknoloji ile sürücüler ve yolcuların konfor anlayışlarını bir üst düzeye taşımak TOGG yerli otomobilinin nihai görevi olacak.

Yerli Otomobil Ne Zaman Geliyor?

2022’de seri üretime geçilmesi planlanan TOGG yerli otomobili, Bursa’da üretiliyor olacak. Gemlik ilçesinde bulunan Türk Silahlı Kuvvetlerine ait arazinin TOGG yerli otomobilin üretimi için ayrılması planlanıyor. Konu hakkında Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklamada ülkemizde araba üretim şartlarının yıllardır geliştirilmekte ve bu konuda yatırım yapılmakta olduğu ve yerli otomobil üretimi için doğru girişimcinin beklendiği belirtilmiş. TOGG tarafından ortaya atılan bu proje ortaya çıkınca da doğru adayın kim olduğuna karar verilmiş.

Üretim İçin Uygun Yerin Hazırlanması Aşaması

Bahar aylarında temeli atılması planlanan fabrikanın inşaatının bir yıl sürmesi bekleniyor. Yıllık ortalama 175 bin olacak şekilde 12 yıl içerisinde bir milyon adet üretilmesi planlanan TOGG yerli otomobili, aynı kendisi gibi akıllı bir fabrikada üretilecek. Arabanın markasının dünya çapında ilgi çekebilmesi için isimlendirme planlarının sonbahar aylarına kadar süreceği belirtilmiş. Yerli otomobilin önündeki en büyük engel ise şarj istasyonlarının azlığı ki bu sorunun da 2022’ye kadar çözülmesi için gerekli altyapı çalışmaları başlatılmış. Ön satışa sunulmayacak olan otomobilin 2024 yılından itibaren ihracata başlanması hedefleniyor. TOGG’un en büyük hedefinin 2 yıl sonrasında Türkiye’nin otomobil sektörünün dünya standartlarına uygun bir hale gelmesi olduğunu söylemekte de yarar var.

19 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir