Yat Alacakların Bilmesi Gerekenler

Yat Alacakların Bilmesi Gerekenler

Yat Alacakların Bilmesi Gerekenler

İlk kez yat almak isteyenler mutlaka en iyisi olsun ister ancak en fazla beklenti ise görsellik olmaktadır. Bilinmesi gereken bir durum söz konusu olacak ise tekne ya da yat alırken görselliğinden önce hangi amaçla kullanılacağına dikkat edilmesidir. Örneğin bir sürat teknesinde sakince balık tutma işlemi yapamazsınız. Yat almak hemen hemen herkesin hayalidir. Mavi denizlerde yol almak o sakinliği yaşamak pek çok insanın hayali arasındadır. Ancak yatlar oldukça pahalı deniz araçlarıdır. Bu nedenle doğru tekne tercihi sizi de mutlu edecektir. Çünkü kimse o kadar harcama gerçekleştirdiği bir yatın beklentilerini karşılamamasını istemez.

Nasıl bir yat almalıyım?

Öncelikle yatınız için planlarınız nedir? En önemli soru bu olacaktır.

  • Eğer hızı seviyorsanız, görsellik teknik özellikler kadar önemliyse, marinaların kira bedelleri sizin için sorun teşkil etmeyecekse kısacası maddi olarak bir kısıtlamanız yoksa ve ailenizle ya da dostlarınızla güzel vakit geçirmek önceliğiniz ise süratli bir motor yat tarzında geniş bir yat uygun olacaktır.
  • Sakinlik önceliğiniz ise yani yattan beklentiniz o muhteşem maviliğin tadını çıkarmaksa, denizde zaman problemi olmadan keyiflice vakit geçirmek istiyorsanız ve her detayla kendim ilgilenebilirim diyorsanız sizin tercihiniz yelken öncelikli bir tekne olmalıdır.
  • Eğer yatınızda uzun vakit geçirmeyeceksiniz ve bütçeniz kısıtlı ise Küçük motorlu bir tekne ya da küçük bir yelkenli sizin için uygun olacaktır. Çünkü yatlar oldukça pahalıdır. Kısa süreli deneyimler için yüksek maliyetlere katlanmanıza gerek kalmaz. Böylelikle düşük maliyet ile denizin keyfini çıkarabilirsiniz.
  • Ayrıca yatlarda yani teknelerde Açık kamaralı, kapalı kamaralı olmak üzere seçenekler bulunmaktadır. Yine buda sizin tercihinize bağlıdır.
  • Yatınızın iç hacmi ya da motor gücü de önemlidir.

Görüldüğü üzere ne taraftan bakarsanız bakın bir yat satın alırken öncelik bütçeniz daha sonra kullanım amacınız ön plana çıkmaktadır. Bunun dışında görsellik ise ikinci plana düşmektedir.

Özel Üretim Tekne mi Yoksa Seri Üretim Tekne Mi?

Bir diğer cevaplamanız gereken soru ise seri üretim mi yoksa özel üretim mi tekne almalıyım? Olmalıdır. Burada bilmeniz gereken şey özel üretim teknelerde bir takım problemler yaşayabilirsiniz. Ancak ülkemizde yat üretimi konusunda oldukça ileri gidilmiştir ve son derece güzel tekneler üretilmeye başlanmıştır. Fakat özel üretim teknelerde bir takım problem ile karşılaşmanız mümkündür. Örneğin yaşadığınız olası bir arıza durumunda yedek parça temininde bazı sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Özel üretim olması sebebiyle bir marka adı altında üretilemeyecektir. Bu nedenle yatınızı elden çıkartırken zorluk yaşayabilirsiniz. Çünkü ikinci el bir yat almak isteyenlerin ilk tercihi bilindik bir markayı tercih etmek olacaktır. Bunun dışında ise yat başlı başına pahalı bir araçtır. Özel üretim olması sebebiyle de maliyeti daha da yüksek olacaktır.

Seri Üretim Tekne Almanın Avantajları

Özel üretim tekneler tamamen sizin zevkinizi anlatacak olması sebebiyle içinize daha fazla sinecektir. Ancak bu durumun dezavantajları olacaktır. Bu dezavantajlardan söz etmiştik. Peki, seri üretim olmasının avantajları neler olacaktır? Öncelikle arıza durumunda kolay olarak onarım işlemi görebilir Çünkü yedek parça temininde zorlanmazsınız. Satın almak için özel üretimdeki gibi yüksek maliyetlere katlanmak zorunda kalmazsınız. Elden çıkarmaya karar verdiğiniz zaman satış işlemi daha kolay gerçekleşecektir. Daha önce pek çok konuda teste tabi tutulmuş olacaktır. Görüldüğü üzere bir yat almaya karar verdiğiniz zaman öncelik sizin tercihleriniz olacaktır. Ancak her ne kadar zevk amaçlı alınmış olsa da bir yatırım olduğu unutulmamalıdır.

22 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir