Wolkswagen Passat Genel İnceleme

Wolkswagen Passat Genel İnceleme

Wolkswagen Passat Genel İnceleme

Türkiye’de son dönemde, yılda 25 binin üzerinde satış yaparak en çok tercih edilen araçlar arasında yer alan Wolkwagen Passat, kullanıcılardan ve oto eleştirmenlerinden aldığı tam not ile ön plana çıkmaktadır. Türkiye coğrafyasında hatırı sayılır satış adedi, tüketiciyi bu ürünü almaya teşvik etmektedir.

Passat dünyada piyasaya sürüldüğü andan itibaren Wolkswagen’in en popüler arabası olarak adından sıkça söz ettirmektedir. Peki, Passat’ı bu kadar popüler yapan hususlar nelerdir?

Wolkswagen Passat’a Genel Bakış

Öncelikle aracın markasının Wolkswagen olması, tüketicinin en önemli tercih sebebi olsa da fiyat-güvenilirlik analizi yapıldığında aracın parasını hak ettiği görüşü otoritelerin malumudur. Araba üretiminde standardını bozmama disiplini içerisinde hareket eden firma, bu prensibinin karşılığını son yıllarda fazlasıyla almaktadır.

Dış Tasarım

Aracın dış görünümüne baktığınızda rakipleri olan Audi A4, Mercedes C Serisi, BMW 3 Serisi ile aynı doğrultuda zarafet ve lüksün muhteşem ihtişamı kendisini gösteriyor.

D segment araç kategorisinde olan Wolkswagen Passat, son derece büyük bir dış görünüme sahip. Audi A4 gibi çevik bir manevra kabiliyetine sahip olmasa da bu yorum sizi Passat’ın hantal bir araba olduğu düşüncesine sevk etmesin.

İç Mekân Özellikleri

Wolkswagen Passat’ın en iddialı olduğu alan, iç mekân tasarımıdır. Sürücü ve yolcu koltuğundan çok rahat hissedebileceğiniz ferahlık, sürücünün kendisini aracın tüm ekipmanlarına oturduğu yerden hâkim hissetmesine sahip oluyor. Tüm D segment arabalarda olduğu gibi iç hacim konusunda kendinden söz ettiren ve kullanıcıyı tatmin eden bir yapıya sahiptir. 580 litrenin üzerindeki bagaj hacminin koltukların yatırılması ile olağanüstü bir hacme ulaştığı gözükmektedir.

 Motor Performansı

Tüm Dünyada olduğu gibi Wolkswagen Passat’ın ülkemizde en büyük tercih sebebi, motor gücü ve performansıdır. Dünyadaki Passat motor çeşitliliği ülkemizde de kendini göstermekte, oldukça geniş seçenek havuzu ile motor performans kıyaslaması yapmanız mümkündür. Passat Türkiye’de, 123 ve 147 HP’lik 2 adet 1.4 TFSI, 118 HP’lik 1.6 TDI ve 147, 187 ve 236 HP’lik 3 adet 2.0 TDI motor seçenekleri ile karşımıza çıkmaktadır. Passatın rakibi Audi A4, Mercedes C Serisi, BMW 3 Serisi ile kıyaslandığında motor çeşitliliğinde Passat’ın üstünlüğü göze çarpmaktadır.

 

D segment araç tercih edecek olan kullanıcıların araç büyüklük ve iç hacminin yanında motor performansı da arzuladığı yadsınamaz bir gerçektir. Aracın büyüklüğüne göre motorunun da güçlü olması özellikle yol tutuş ve yokuş performanslarında sürücüyü tatmin etmelidir.  Eğer Wolkswagen Passat almaya karar verdiyseniz ve performans istiyorsanız 2.0 236 HP’lik motor ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayacaktır. Tabi söz konusu motor, yakıt konusunda diğer motor çeşitlerinin gerisinde kalsa da motor gücü istiyorsanız sonuçlarına da katlanmanız gerekecektir.

 

Passat sürüş konusunda sürücünün tüm ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılıyor. Birbiriyle sonsuz uyum içerisindeki direksiyon, kavrama, fren, gaz ve vites sistemi, sürücüye konforlu bir sürüş hazzı yaşatıyor. Ayrıca son yıllarda üretilen Wolksvagen Passat modellerinde sürüye süspansiyon kontrolü imkânının da verilmesi sürücüye ayrı bir konfor hissi veriyor.

Passat’ların En Önemli Zaafı Nedir?

 

Passat’ın en büyük zaafı, rakipleri ile sürüş konusunda yarışamamasıdır. Audi A4, Mercedes C Serisi, BMW 3 Serisi için tabir edilen “yolda süzülme” hazzını Passat’ta yaşayamıyorsunuz. Özellikle aracı uzun yolda kullanacak olanların araç alırken bu kriteri de göz önünde bulundurması gereklidir.

 

Tüm kıstaslara yönelik genel bir değerlendirme yapmak gerekirse Wolksvagen Passat saydığımız rakiplerinin küçük de olsa bir adım gerisinde. D segment araç almaya karar verenlerin Wolkswagen Passat’ı kıyaslayacakları araç yukarıda sayılanlardan ziyade Ford Mondeo olmalıdır.

23 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir