Volvo’nun En Çok Satan Modeli

Volvo’nun En Çok Satan Modeli

Volvo’nun En Çok Satan Modeli

Volvo markanın 2020 yılının bu 4 ayı içerisinde en fazla satışı olan araç modeli kompakt sınıfa dahil olan XC40 oldu. Sanatsal bir tasarım ve donanım ile dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Aklınıza takılan soru şu olabilir. XC40 böyle bir tutkuyu hak ediyor olabilir mi?

Volvo XC40 Tasarımı

Kompakt SUV modeli ile giriş yapan XC40, diğer modellerin aksine köşeli ve küt bir tasarım sunarak ilk görüşte kendini size bağlamayı başarıyor. Ön tarafa bakıldığında adeta bir imza niteliği taşıyan kılıç biçimindeki Led’ler farların tam ortasında göze çarpıyor. Keskin yapıya sahip burun kısmı ile Kompakt SUV modeli sınıfında uyum halinde. 19’lik 5 kollu jantlar görünümü ile hayranlık duyuluyor. Arka tarafa baktığınızda orta taraftan başlayıp tavana kadar giden stopları göreceksiniz. Ayrıca bagaj kapağının üzerinde bulunan model ismi, sağ ve sol taraflardaki kodları sayesinde kapağın boş bir görünüm olmasını engelliyor. Tampon bölgesi 2 parçadan oluşmakta. Üst kısmı gövde renginde, alt kısmı ise mat siyah renktedir.

Aracın Boyutu Ve Ağırlığı Ne Kadar?

Uzunluk olarak 4425mm, genişlik olarak 1863 mm ve yüksekliği 1652 mm, Aks mesafesinde 2702 mm olarak tasarlanmış.  Aracımız yaklaşık olarak 1700 kg ağırlığında olup, aracın bagaj hacmi ise 460 litre olarak belirtilmiş.

Volvo XC40’ın İç Tasarımı

İç dizaynı ve tasarımına bakıldığında VOLVO firmasının alışıla gelmiş şıklığı ile karşılaşıyoruz. Kapı içlerine uygulanmış kumaş kaplama, mükemmel konfora sahip ön koltuklar, hassasiyeti adeta bir cep telefonu kadar iyi olan dokunmatik multimedya ekranı aracın içine girdiğiniz andan itibaren göze çarpıyor. Diğer modellerinden hatırlayacağınız üzere 3 kollu direksiyon modeli kullanılmış. Araçta 2700 mm lik aks arka koltuklar üzerinde etkisi olduğu gözle görülmekte.

Açılabilir cam tavan sayesinde aracın ferahlığı bir seviye daha artması sağlanmış. Arka koltukların genişliği sayesinde 3 yetişkin rahatlıkla uzun yolculuk yapabilir. Aracımızın vites kolu iki kademeli olarak geldiği için alışmak biraz zaman alabilir. Volvo’nun diğer modellerindeki vites kolunun yan tarafında bulunan sürüş modu düğmesi, bu kez bir değişiklik göstererek multimedya ekranının altında uyarlanmış. Aracımızda ses sistemi olarak diğer modellerde kullanılan Bowers&Wilkins yerine bu kez Harman Kardon kullanılmış.

Volvo XC40’ın Motor Özellikleri

Otomobilde 3 silindirli, 1.5lt turbo benzin motor bulunmakta. Motor 163 beygir gücüne sahip ve 280 Nm tork üretir. Bu gücü 8 ileri ful otomatik şanzıman ile ön tekerleklere dağıtılıyor. En düşük hacimli motoru fabrika ayarlarına göre ortalama 6.4 lt / 100 km yakıt tüketimi yapmakta. Test sonucunun değerlendirmesine göre yoğun trafik ve inişli çıkışlı yolların verdiği olumsuzluklar da göz önünde bulundurularak ortalama 8.0 lt / 100 km.lik bir yakıt tüketimi gözlemlendi.

1625 kg ağırlığındaki bu araç T3 motor modeli 9.6 saniyede 100 km/s hıza erişebilmekte ve yaptığı maksimum hız ise 200 km/s sınır olarak tasarlanmış. Volvo markasının alışa gelmiş konforu sayesinde XC40 ile yapacağınız yolculuklarda bir an hangi modeli kullandığınızı şaşıracaksınız. Çünkü bu model de donanım ve konfor bakımından diğer modellerden farksız. Dinamik bir yapıya sahip olan XC40 ta bulunan havalı süspansiyonlar sayesinde yollarda başarılı bir sürüş yapmanızı sağlıyor.

XC40 Ta Her Şeyden Önce Güvenliğe Önem Veriyor

Bir otomatik fren sistemi olan Cty Safety olarak isimlendirilen güvenlik sistemi kullanılmaktadır. Sistemin çalışma şekli bir yaya, hayvan veya bir bisiklet sürücüsü karşınıza çıktığı anda onu engel olarak belirleyip çarpma olasılığınızı ortadan kaldırıyor. Sesli olarak sizi uyarmasına rağmen durmamanız takdirde kendisi frene basabilme özelliğine sahip. En sevilen özelliklerden biri olan Pilot Assist ile sabit hızda giderken önünüzde bulunan otomobille mesafenizi koruyup aracınızı şerit içerisinde tutmak için direksiyon yardımı sunmakta.

Aracın dört bir yanında bulunan radar teknolojisi sayesinde etrafınızdan yaklaşan her nesneyi fark etmenizi sağlıyor. Bu sayede park alanından geri geri çıkarken bile güvenliğinizi sağlıyor. Büyük kazalara sebep olan yorgunluktan veya başka bir sebepten dolayı direksiyon hâkimiyetinin kaybı sonucu kazaların yaşanmaması için yoldan çıkma önleme sistemi sayesinde sizi yoldan ayrılmamanızı ve ani bir risk algıladığında frenleri devreye koyarak yoldan çıkmanızı engelliyor.

25 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir