Türkiye Trafik Kazası Oranları

Türkiye Trafik Kazası Oranları

Türkiye Trafik Kazası Oranları

Türkiye’de trafik kazlarından olan ölüm ve yaralanmaların sayısı her geçen gün artmaktadır. TÜİK verileri incelendiğinde yıllar bazında bu artış bariz şekilde görülecektir. 2002 yılından 2018 yılı sonuna kadar yıllık bazda toplam kaza sayısının hızı oldukça fazladır. 2002 yılında araçlarda oluşan kaza sayısı 439.777 iken 2018 yılında 1.229.364 olduğu görülmektedir. Ölü sayısı ise 4.093 iken 2018 yılı sonunda 6.675 olduğu görülecektir. Buradaki rakamlar oranlandığı takdirde, kaza sayısında %180 oranında bir artış, ölü sayısında da %63’lük bir artış olduğu görülmektedir. Bu rakamlar, son on iki yılda trafiğe çıkan araç sayısında artış olsa bile son derece ürkütücü rakamlardır. Trafik kazalarında oluşan ölümlerin bir kısmı olay yerinde olurken, bir kısmı da kaldırıldığı hastanede gerçekleşmektedir.

Trafik Kazalarının Nedenleri

Trafik kazalarının nedenleri temel hatları ile birkaç maddede özetlenebilir: Bunların ilki, hız sınırlarına uyulmaması, işaret levhalarına riayet edilmeyip, hız sınır ihlalleridir. İkinci önemli sebep te yeterli derecede dinlenememiş sürücülerin yaptıkları dikkatsizliklerdir. Üçüncü sebep ise madde bağımlılığıdır. Alkol tüketimine bağlı olarak yapılan kazalardır.

Ayrıca daha az oranlara sahip olsa da araç kullanmaması gereken kişilerin araç kullanırken yaptığı kazalar da öne çıkmaktadır. On sekiz yaş altı kişilerin kullandığı araçlar ile tüm ehliyetsiz kişilerin sebep olduğu kazlardır. Ayrıca, sadece araç sürücüleri kazalara sebep olmamaktadır. Bunun yanı sıra yayaların da trafik akışında önemli rolü bulunmaktadır. Yola birden çıkan dikkatsizce geçen yayalar da araç kazalarına sebep olmaktadır.

Bu şekilde gerçekleşen can kayıpları bir hayli fazladır. Trafik işaretlerine uyulmadan geçmek, yayaya ayrılan yollardan yürümemek te yayaların sebep olduğu kazalar içerisindedir. Bu kazalarda yaya kendi canını tehlikeye atarken, araç için de maddi kayıplara sebep olmaktadır. Burada sürücüler kadar, yayalar için de verilecek trafik eğitiminin önemi oldukça fazladır.

Trafik Kurallarının İhlal Edilmesi

Trafik kurallarının ihlal edilmesi ile gerek yayalar gerekse de araç içi yolcu ve sürücüler önemli kayıplar vermektedir. Bu konuda toplu taşıma araçlarının da bazı hatalı davranışları görülmektedir. Yolcu indirme ve bindirme yeri dışında yolcuların indirilmesi, park halindeki araçlara çarpmak gibi hususlar ilk öne çıkanlardır. Ayrıca, hatalı sollama, hız sınırlarına uyulmaması da maddi ve manevi kayıplara yol açacaktır.

Bu konuda yayalara verilecek eğitim de son derece önem taşımaktadır. Özellikle, küçük çocukların ve gençlerin hareket halindeki araçlara asılması, kazalara sebep veren olayların başında gelmektedir. Araç durmadan araçtan inmek te yolcuların can kaybı yaşanmasına sebep olmaktadır. Otobanda yürümek ve yayalara ayrılmayan yerlerde bulunmak ta yayaların can kaybına sebep olacaktır.

Kazaların Önemli Bir Bölümü Dikkatsizlik Kaynaklı

Bazı durumlarda trafik kazalarının sebepleri yayalar ve sürücülerin dışında da gerçekleşebilir. Yeni yapılan ve henüz bitmemiş bir yolun trafiğe açılması, düşük banket özelliğine sahip yollar gibi. Yol durumundaki uygunsuz koşulların trafik levhaları ile gösterilmesi gerekir. Trafik levhası ile gösterilmeyen bu durumlar, kazalara sebebiyet verebilecektir. Tüm bu durumlar için de sürücünün dikkatli olması, buna uygun olarak önlemlerin alınması gerekir. Mevsim dönümlerinde yollarda iklim koşullarının oluşturduğu tahribatlar olabilecektir. Tüm bu olumsuz koşulların giderilene kadar araç trafiğine kapatılması gerekir.

Eğitimin Önemi

Trafik kazalarını önlemenin en önemli yolu da kitle iletişim araçlarından verilecek trafik eğitimleridir. Kamu spotu niteliğinde gösterilen yayınların da sürücü ve yayaların bilgilendirilmesi üzerindeki katkıları son derece büyüktür. Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullarda koymuş olduğu zorunlu trafik dersleri de çocukların bilinçlendirilmesi yönünde önemli katkılar sunmaktadır.

 

20 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir