Trafik Kaza Tutanağı Nasıl Hazırlanır?

Trafik Kaza Tutanağı Nasıl Hazırlanır?

Trafik Kaza Tutanağı Nasıl Hazırlanır?

Kaza yapan araç sürücüleri özellikle maddi hasarlı kazalarda merak edilen konulardan birisi kaza tespit tutanağının nasıl düzenleneceği konusudur.

Çoğu kimsenin bilgi sahibi olmadığı ve önemli hususları içeren tutanağın doldurulması kaza yapan kişiler açısından önemlidir. Çünkü maddi hasarlı kazalarda kaza giderlerinin karşılanması doğrudan sigorta şirketleri ile alakalıdır.

Kaza masraflarının sigorta şirketi tarafından karşılanmasında bu kaza tespit tutanağı önemli bir referanstır. Tutanak hazırlanırken kazaya karışan her iki tarafında beyanlarının yazılı olması gerekir ve tutanağın eksiksiz olarak doldurulması lazımdır. 2 nüsha olarak düzenlenmelidir ve he iki tarafın bu nüshaları imzalaması şarttır.

Kazaya ilgili görüntülerin, fotoğraflarında tutanağa eklenmesi maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağına yazılan ifadelerin ispatlanması açısından önemlidir.

Trafik Kaza Tutanağı Nasıl Doldurulur?

 • 1 numaralı alana kazanın yapıldığı tarih ve saat bilgileri yazılır.
 • 2 numaralı alana kazanın yapıldığı yer; il, ilçe, semt, mahalle, cadde, sokak bilgileri yazılmalıdır.
 • 3 numaralı alana kaza anında görgü tanığı varsa bu görgü tanıklarının ad-sodaları, adresleri ve iletişim bilgileri yazılır.
 • 4 numaralı alana kazaya karışan her iki taraftaki sürücülerin açık kimlikleri, iletişim, adres ve ehliyet bilgileri yazılır.
 • 5 numaralı alana kazaya karışan her iki tarafın araçlarına ait bilgileri içeren, aracın şasi numarası, marka ve modeli, plaka bilgileri ve kullanım şekli ayrı ayrı yazılır.
 • 6 numaralı alana her iki tarafa ait trafik poliçesi bilgileri ayrı ayrı yazılır.
 • 7 numaralı alana tutanakta matbu olarak hazırlanan durumlardan hangisi/hangileri uygunsa ifadenin yanına X sembolü konur
 • 8 numaralı alana kaza yapan araçlar yeşil kart belgesine sahipse doldurulur.
 • 9 numaralı alana her iki tarafta kaza anında araçta darbenin ilk olduğu yer belirtilir. Bu kısımda belirtilen durumlara uygun yerler işaretlenmelidir.
 • 10 numaralı alana kazanın yapıldığı yerin taslak krokisi çizilir. Cadde, sokak yazılır ve araçların gidiş istikametleri, yol çizgileri çizilir. Taslak üzerinde araçlar A ve B olarak isimlendirilir.
 • 11 numaralı alana her iki sürücü, kaza ile ilgili görüşleri ifade etmelidir.
 • 12 numaralı alana ise her iki sürücü mutlaka ıslak imza ile imzalamadırlar. İmzalanmayan tutanaklar geçersizdir.

Kaza Tespit Tutanağı Nerden Temin Edilebilir?

Maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağını, SGM (Sigortacılık Genel Müdürlüğü), EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü), trafik tescil şubesinden ya da bürolarından, Şoförler ve Otomobilciler Odalarından temin edebilirsiniz.

Maddi Hasarlı Trafik Kazalarında Tutanak Doldurulmayacak Durumlar

Maddi hasarlı trafik kazalarında;

 • Sürücünün ehliyeti yoksa ya da yetersiz sürücü belgesine sahipse,
 • Kaza yapan araç/araçların trafik sigortası bulunmuyorsa,
 • Araç sürücüsünün yaşı küçükse (ehliyet türüne göre minimum yaş sınırı değişmektedir),
 • Sürücü alkol almışsa ya da akli dengesi yerinde olmadığına dair şüphe varsa,

Yapılan kaza neticesinde yaralı ya da ölenler varsa bu kazalarda tutanak doldurulmaz.

Kaza Tespit Tutanağı Doldurulamaması Durumunda Yapılacaklar

Maddi hasarlı trafik kazalarında, herhangi bir sebeple kaza tespit tutanağı düzenlenemiyorsa yazı içeriğinde belirtilen hususlara dikkat edilerek hareket edilmelidir. Öncelikle araçların kaza anındaki konumları değiştirilmemeli ve güvenlik birimleri (emniyet, jandarma) aranmalıdır. Kaza zaptı tutulmalı, alkol raporu alınmalı, tanık tespit tutanağı, kazaya karışan başka araçlar varsa o araçlara ait trafik poliçesinin, sürücü belgelerinin ve ruhsat belgesinin birer sureti (fotokopi), alınmalıdır. Mümkünse kaza yapan araçların farklı yönlerden fotoğrafı çekilmelidir. Aracınız çalışmıyorsa, kasko yaptırdıysanız aracınıza çekici hizmeti için asistan şirketi aranmalıdır. Tazminat alabilmek için kasko poliçenizi yaptırdığınız sigorta şirketine belgelerin bir suretini göndermelisiniz.

 

32 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir