Trafik Ceza Tutarları

Trafik Ceza Tutarları

Trafik Ceza Tutarları

Sürücü kişilerin trafiğe çıktığı zaman uyması gereken bazı kurallar vardır. Bu kurallara uyulmadığı zaman trafik cezası uygulanması kaçınılmazdır. Trafik kuralları, hayati önem taşınması açısından çok önemli konuları kapsamaktadır. Hayati önem taşıyan bu kurallara uymayan kişiler de bedellerine katlanmak zorunda kalırlar. Hazine ve Maliye Bakanlığının Gelir idaresi Başkanlığınca her yıl yeni tutarlar belirlenmekte ve trafik cezaları bu tutarlar göre yazılmaktadır. Trafik cezaları her yıl farklı tutarlarda  olabilmektedir. 2020 yılında belirlenen tutarlara göre en yüksek trafik cezası trafikte drift ya da spin atanlara kesilmektedir.

Trafik Cezası Sorgulama İşlemleri Nereden Yapılır?

Trafik cezalarının olup olmadığını sorgulamak isteyen kişilerin tercih edebileceği birden fazla seçenek bulunmaktadır. Bu seçeneklerden herhangi biri tercih edilerek trafik cezası pratik bir şekilde ödenebilmektedir. En çok başvurulan yöntemlerden birisi e-devlet üzerindeki sorgulama sayfasıdır. Sorgulama ve ödeme sayfaları kullanılarak kolayca ödeme yapılabilmektedir. Emniyet genel Müdürlüğünün Ceza Sorgulama ve Ödeme Sayfası kullanarak da trafik cezaları ödenebilmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığı Ceza Sorgulama ve Ödeme Sayfası kullanılarak ya da PTT ceza sorgulama ve ödeme sayfası kullanılarak da trafik cezalarının ödenmesi imkânları vardır.

Trafik Cezalarında Erken Ödeme İndirimi Bulunur Mu?

İşlenen hatanın tehlike boyutları o hatanın ceza bedelinin belirlenmesinde en önemli ölçüttür. Çoğu kişi kırmızı ışıkta geçtiğinden ya da hata park yaptığından dolayı trafik cezası yiyor. Bu yüzden de trafik cezaların ödemek zorunda kalıyor. Trafik cezası uygulanan bir sürücü, cezasını ne kadar erken öderse o kadar avantaj sahibi oluyor. Trafik cezaları tebliği sonrasında 15 gün içerisinde ödeyen kişiler, yazılan tutarın %25 lik kısmını ödeyebiliyor. Bu da trafik cezaların erken ödenmesini önemini artırıyor. Bu nedenle trafik cezalarını erken ödemek sürücülerin lehinedir. İndirimden faydalanmak isteyen kişilerin ceza makbuzunu ve tebliğ zarfını yanında bulundurması gerekmektedir. Bu avantajdan faydalanmak isteyen kişilerin 15 günlük süre dilimin çok iyi bir şekilde takip etmesi ve ödemeyi usulüne uygun bir şekilde yapması gerekmektedir.

Trafik Cezalarına İtiraz Edilebilir Mi?

Karayolları sürekli bir denetleme içerisinde bulunmaktadır. Yaptıkları denetleme sonrasında kurallara uymayan kişilere trafik cezası yazabilmektedir. Bazı kişiler yazılan cezaları uygun bulmazlar ve itiraz etme haklarını kullanmak isterler. Öncelikle yazılan trafik cezasına itiraz edilebilmesi için, gerekli olan belgelerin bir araya getirilmesi gerekmemektedir. Bu işlemleri yapan kişilerden herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Fakat mahkeme tarafından itiraz eden kişide suçlu olarak görülebilir .Bu durumda da mahkeme masraflarını itirazda bulunan kişinin ödemesi gerekmektedir. İtirazda bulunmak isteyen kişinin Sulh Ceza Mahkemesine bir dilekçe yazması gerekmektedir. Devlet uygulamalarının çok sık olduğu dönemlerde bir çok kişiye trafik cezası uygulanabiliyor. Bu cezaların çoğu da hız sınırının geçilmesinden dolayı gerçekleşiyor. Hız sınırını aşmadığınızdan emin olduğunuz takdirde itiraz edebilme hakkını kullanabilirsiniz.

Trafik Cezalarına Hangi Durumlarda İtiraz Edilebilmektedir?

Eğer ki tarafınıza gönderilen ceza trafik ihlalinden kaynaklanan bir cezaysa, radar uyarı levhası bulunmayan yerden, hız sınırı cezası uygulanmışsa, tarafınıza gönderilen trafik cezası için herhangi bir delil yoksa, Belediye araç sahipleri yeterli sayıda otopark hizmeti sunmamışsa ve bu nedenden dolayı bir ceza uygulandıysa bu durumlarda sürücü trafik cezalarına itiraz edebilme hakkını kullanabilmektedir. Trafik cezası yedikten sonra illaki de bir belge ulaşmasını beklememelisiniz. E-devlet üzerinden ya da  PTT, EGM, ve Gelir İdaresi Başkanlığınca da trafik cezalarından kolayca haberdar olabilir ve takibini yapabilirsiniz. Böylece kolayca ödemeleri yapabilir ya da itiraz işlemlerine başvurabilirsiniz.

 

15 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir