Toyota Elektrikli Araç Modelleri

Toyota Elektrikli Araç Modelleri

Toyota Elektrikli Araç Modelleri

Teknoloji geliştikçe insanların hayatları daha da kolaylaşmaya başlıyor.  Otomotiv sektörü de bu kolaylıkları sağlayan etkenlerden bir tanesidir. Özellikle Toyota her geçen gün yeni teknolojileriyle, sağlıklı bir gelecek için çalışmaktadır. Sağlıklı bir yaşam alanımızın olup, yaşam özgürlüğümüzün elimizden alınmaması için çevreci araçlar üretmektedir.

1970’li yıllardan bu yana doğayla dost hibrit araçlar üretmeye başlayan Toyota 1997’de ilk çıkan Prius’u tanıtmıştır. İnsanların yaşam kalitesini artırmak için geçmişten günümüze kadar ileri teknolojiler kullanarak muhteşem araçlar geliştirmiştir.

Toyota elektrikli araç modelleri; Toyota Corolla, Toyota C-HR, Toyota Camry, Toyota Yaris, Toyota Corolla Hatchback, Toyota RAV4, Toyota Land Cruiser, Toyota Hilux. Toyota elektrikli araç modellerinin en son yenilen konseptleri; Toyota FT-Bh, Toyota FCV-R, Toyota NS4 ve Toyota Diji’dir.

Toyota Elektrikli Araç Modellerinden Hangisini Tercih Etmeli

Toyota elektrikli araç modellerini kullanacağınız alana göre seçmeniz en doğru tercihiniz olacaktır. Genellikle şehir içerisinde araç kullanıyor ve çok yol kat ediyorsanız Toyota Yaris Hybrid modelini seçmelisiniz. Toyota elektrikli aracınızı hem şehir içerisinde hem de şehir dışında kullanacak ve çok yol mesafesi sürecekseniz diğer Toyota Hybrid modellerini tercih etmelisiniz.

Büyük şehirlerde yakıt tüketimi sıkışık trafikten dolayı oldukça fazladır. Özellikle şehir içindeki kullanımlarınızda mutlaka Toyota Hybrid modellerinden birini tercih etmeniz ekonomik açıdan sizlere çok faydalı olacaktır.

Toyota Elektrikli Araçların Tercih Edilme Sebepleri

Her alanda olduğu gibi araba sürerken de konforumuzu düşünürüz. Toyota elektrikli araçların en çok tercih edilme sebebi sessiz ve konforlu sürüş sağlarken, düşük yakıt tüketiminin olmasıdır. Hibrit özelliği ile birden fazla güç kaynağının bir arada kullanılmasını sağlar. Sizler araba sürerken ister benzinli motoru isterseniz de elektrikli motoru kullanabilirsiniz. Ayrıca kendi kendini şarj edebilen modelleriyle sadece sürüşünüzün keyfini çıkartırsınız. Asla yolda kalmayacak olmanızı bilmeniz huzurlu bir yolculuk yapmanızı sağlayacaktır.

Çok düşük egzoz salımı yaptığı için de çevreye zarar vermeyerek sadece kendinizin değil tüm insanların sağlığını korumuş olacaksınız. Herhangi bir kaza anında hibrit sistem kendisini kapatır ve koruma altına alır. Sessiz çalışan Toyota Hybrid modellerini kullanırken de kendinize daha sakin bir sürüş şekli seçebilirsiniz. Ani hızlanmalardan kaçınmalı ve ani fren yapmamalısınız. Fren pedalına hafif ve erken basmalısınız. Bu şekilde kullandığınız zaman tüm frenlemelerinizde aracınızı daha rahat şarj etmiş olacaksınız.

Toyota Elektrikli Araçlar Nasıl Çalışır?

Hibrit aküsü ile çalışan elektrik motoru ve benzinle çalışan motorun uyum içerisinde çalışması, maksimum verimliliğin artması için hangi motorun çalışacağına otomatik olarak karar verir. Bu akıllı sistem sayesinde kararı siz vermek zorunda kalmazsınız. Toyota hybrid modellerinin kullanımı diğer vitesli araçlar kadar kolaydır. Tüm operasyonlar otomatik olarak devreye girdiği için araçta herhangi bir sarsılma durumu yaşamazsınız.

Hibrit modellerinde dört farklı sürüş modu mevcuttur ve kullanacağınız duruma göre bu sürüş modlarını tercih edebilirsiniz. Eğer hiçbir sürüş modunu tercih etmezseniz araç normal modunda çalışacaktır.

Kalkış esnasında sadece elektrik motoru çalışır ve belli bir hıza ulaşıncaya kadar bu motor devrede olur. Trafikte durduğunuz zaman, benzinli ve elektrikli motor çalışmadığı için sıfır yakıt kullanmış olursunuz. Priz gerektirmeden sürüş esnasında ayağınızı gaz pedalından çekmenizle birlikte hibrit bataryası şarj olmaya başlar. Frenlemeyle şarj etme imkanı olmadığı durumlarda, benzinli motor sadece hibrit kutusunu şarj etme amaçlı devreye girmektedir. Elektrik motoru çalışırken, benzinli motor yardımcı görevini görür. Her şeyden önemlisi yakıt maliyetinin düşüklüğünü düşündüğümüz zaman Toyota elektrikli araçlar, diğer araçlara göre çok daha az maliyetli ve kullanılışlıdır.

17 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir