Toyota Corolla Genel İnceleme

Toyota Corolla Genel İnceleme

Toyota Corolla Genel İnceleme

Neden Toyota Corolla diye sorusuna verilecek cevap çok basit. Çünkü Toyota Corolla Dünya’nın en çok satan otomobilidir. Üretilmeye başladığı 1966 yılından itibaren tüm Dünya’da 45 milyondan fazla satan araç, tüm dünyanın gözdesi olma yolunda emin adımlarla yoluna devam ediyor.

Toyota Corolla’ya Genel Bakış

Türkiye’de de filo kiralama ve bireysel kullanıcı anlamında etkin bir pazara sahip olan araç, ülkemizde her yıl 20 binin üzerinde araç satmaktadır. C segment olan aracın Türkiye’de en büyük tercih sebebi, yakıt performans ve fiyat kıstasının kullanıcının ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılamasıdır.

Peki, tüm Dünya’da ve Türkiye’de her yıl istikrarlı bir şekilde satış rakamlarını artıran ve kendini sürekli geliştiren Toyota Corolla’nın sırrı ne?

Dış Tasarım Özellikleri

Dış tasarım ve konforuyla göze çarpan bir araç olduğunu söyleyemeyeceğimiz Toyota Corolla’nın kendisinden önceki jenerasyon ve C segment diğer araçların çok da gerisinde kaldığını söyleyemeyiz. Kısacası araç dış görünüm itibariyle çağ dışı bir görünüme sahip değildir.

Toyota Corolla’dan Audi, Mercedes gibi araçlardan beklenen dış görünüm zarafetini beklememek gerekir. Zaten Toyota Corolla’nın hitap ettiği kitle, saydığımız araçların hitap ettiği kitle ile aynı değildir. Piyasadaki satış rakamlarına bakıldığında tüketicinin bu anlamdaki beklentilerini fazlasıyla karşıladığı yadsınamaz bir gerçektir.

İç Mekân Tasarımı

Toyota Corolla’nın en büyük gücü muhtemelen iç mekân hacminde yatıyor. Her koltukta oturan insanlar için geçerli muhteşem iç hacim genişliği ferah bir ortam sağlıyor. Arka koltuklarda oturanların bacak boşluğu, bu segmentteki diğer arabalara nazaran markayı lider konuma getiriyor. Ayrıca koltukların yatması ile elde edilen bagaj hacmi diğer markaların çok üzerinde bir kıyasa sahip. Bu da aracın aile aracı kategorisinde olmasını sağlıyor.

Ortalamanı üzerinde bir konfora sahip ön konsolun direksiyonu yatay veya dik konumda kullanmayı sevenler için ayrıca geniş ve rahat bir duruş ve sürüş hazzı oluşturduğunu söylemek gerek.

Motor Gücü ve Özellikleri

Aracın, ülkemizde satışa sunulan 3 tip motor çeşidi vardır. Bunlar; 97 HP’lik 1.3L benzinli motor, 88 HP’lik 1.4L D-4D dizel motor ve 130 HP’lik 1.6L benzinli motor, 1.4L D-4D dizel motor seçenekleridir. Toyota Corolla’nın en üstün motor çeşidi olan 1.4L D-4D dizel motor yakıt cimrisi olarak kendini ispatlamış bir motor modelidir.

Şehir içinde 4,7 lt/100 km, şehir dışında ise 3,6 lt/100 km yakıt tüketimi olan aracın Türkiye’deki hedef kitlesinin ihtiyaçlarını fazlasıyla karşıladığı söylenebilir. Kendi segmentinde yakıt performans anlamında çok daha iyi konumda olan araçlar olsa da Toyota Corolla’nın ülkemizde tercih sebeplerinden birisi yakıt performans analizinden elde edilen değerlerdir.

Güvenlik Özellikleri

Dünya piyasasında en çok güvenilirliği ile ön plana çıkan Toyota Corolla, dayanıklılık anlamında da adından sıkça söz ettirmektedir. Güvenli bir arabaya binmek istiyorsanız, yolda kalma riskiniz mümkün olduğu kadar düşük olsun, kalırsanız da yaygın bir servis ağı olsun istiyorsanız Toyota Corolla tercih sebebiniz olabilir.

Sürüş Özellikleri

Toyota Corolla’yı sürüş anlamında değerlendirdiğimizde, vasat bir araç ile karşılaşıyoruz. Düşük motor gücü sebebiyle güçlü bir araba hazzı vermeyen Toyota Corolla, kasislerde içeriye aldığı yoğun ses sebebiyle ortalama bir sürüş zevki yaşatıyor.

Rahat bir iç mekân hacmi, kendi klasmanlarında geride kalmamış dış tasarımı, özellikle dizel motorundaki yakıt tasarrufu, ortalama bir sürüş konforuna sahip olan Toyota Corolla, kompakt sedan araç kategorisinde aranan bütün özelliklere sahiptir. Zaten Dünya ve Türkiye’deki satış rakamları da bu segmentte pazarın ihtiyaçlarını karşıladığının bir göstergesi. Eğer Toyota Corolla almak isterseniz yanlış bir tercih yapmış olmazsınız.

 

24 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir