Sıfır Otomobil Garantisi Neleri Kapsar

Sıfır Otomobil Garantisi Neleri Kapsar

Sıfır Otomobil Garantisi Neleri Kapsar

Otomobil almak her insan için önemlidir. Günümüzde otomobil piyasasına genellikle ikinci el hakim olsa da bazı insanlar sıfır kilometre araçları tercih etmektedir. Ancak yaşadığımız dönemde sıfır araç almak düşünüldüğü kadar kolay değildir.

Sıfır araç almanın kişiler için hem olumlu hem de olumsuz bir takım özellikleri vardır. Sıfır araçların en olumlu özelliği diğer sıfır alınan her ürün gibi, garanti kapsamında olmalarıdır ve bazı sorunlar ile karşılaşıldığında ekstra masraf edilmeden aracın tamir tadilat işlemleri üretici firma tarafından yapılmaktadır.

Sıfır Otomobillerin Garanti Süreleri Ne Kadar

Sıfır otomobiller üretici firmaların ve çeşitli anlaşmalı bayiliklerin otomobil galerinde tüketicilerine tanıtılmaktadır. Otomobiller tüketici ile buluşturulurken, genel özellikleri ile birlikte garanti süreleri de tüketiciye söylenmektedir. Otomobillerde genel garanti süreleri iki yıl olarak bilinse de, bazı otomobil üreticisi firmalarda garanti kapsamı süreleri daha uzun olabilmektedir.

İhtiyaç sahibi kişinin alacağı otomobilin türüne göre de farklı garanti süreleri verilebilmektedir. Kişisel otomobillerin garanti süreleri ile ticari araçların garanti süreleri değişkenlik gösterebilir.

Otomobillerde Garanti Kapsamına Giren Durumlar Nelerdir

Otomobiller sıfır durumda iken tüketicisine mükemmel şekilde teslim edilmelidir. Genellikle sıfır alınan ürünler için, tüketiciler ekspertiz raporuna ihtiyaç duymazlar. Aracın sıfır kilometre oluşu tüketicide bir güven duygusu oluşturmaktadır.

Fakat bazı durumlarda tüketiciler sıfır araç alırken dahi bazı üretim hataları ile karşılaşabilmektedir. Bu gibi durumlarda kişiler, sıfır aldıkları ürünün ayıplı ürün çıkmasından  dolayı garanti kapsamındaki aracı tamir ettirebilir.

Aracın garanti kapsamına girebilmesi için, üretici kaynaklı bir sorun olması gereklidir. Ayrıca bu sorun kişilerin tercih ettiği tamirci vasıtası ile değil, üretici firmanın özel servisleri vasıtası ile belirlenmeli ve raporlanmalıdır.

Araç satın alan kişilerin hatasından kaynaklı oluşan hasarlar genellikle garanti kapsamına girmez. Özellikle çarpma ve benzeri durumlar için garanti söz konusu değildir.

Garanti Kapsamında Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

Sıfır otomobil satın alınırken hazırlanan sözleşme şartları dikkatle incelenmelidir. Genel sözleşmelerde bulunan, aşırı masraflı ürün çıkması halinde onarım söz konusu değildir maddesi  tüketici tarafından dikkate alınması gereken önemli bir detaydır. Aracın satış bedelinden fazla maliyeti olan bir onarım söz konusu olduğunda, tüketiciye onarım hakkı tanınmaz. Aynı bedelde başka bir araç için anlaşma sağlanır ya da para iadesi yapılır.

21 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir