Sıfır Otomobil Alacaklara Öneriler

Sıfır Otomobil Alacaklara Öneriler

Sıfır Otomobil Alacaklara Öneriler

Araba sahibi olmak hemen herkesin hayalidir. Ancak günümüzde yüksek faizler, araç fiyatlarının yüksek olması ve kişilerin bütçesi gibi durumlar araba sahibi olmanın önündeki en büyük engellerdir. Ancak yine de kişiler bir şekilde araba satın almak için çaba göstermektedir. Araba satın alma sürecinde ise kişilerin akıllarında önemli soru işaretleri oluyor. Birinci el yani sıfır araba almak ile ikinci el araç satın alma konusunda önemli kararsızlıkları olan bireyler her iki durumunda avantaj ve dezavantajlarını kıyaslamak durumunda kalıyorlar. Fakat eğer maddi olarak kişilerin gücü yetiyor ise sıfır araba satın almak her zaman için çok daha avantajlı olacaktır. Bununla birlikte kişiler sıfır araç satın alırken de birtakım durumlara dikkat etmek zorundadır.

Aracın Yakıt Türüne Dikkat Edilmeli

Araba satın alırken mutlaka aracın yakıt türüne dikkat etmek gerekiyor. Hatta birçok kişinin araç alımında ilk sorduğu soru bu araçların hangi tür yakıt ile çalıştığı sorusudur. Dizel ya da benzinli olmak üzere birçok farklı araç türü bulunuyor. Bu araçların uzun yolda ne kadar yakıt harcayacağı önemli sorulardır. Bunların yanında hibrit ve elektrikli araç türleri de bulunmaktadır.

Eğer kişiler aracı yoğun olarak kullanacak ise dizel modeller her zaman ideal seçimler olacaktır. Trafiğin yoğun olduğu yerler için de bu araçlar idealdir. Haftanın yalnızca birkaç gününde araca ihtiyaç duyulacak ise benzinli olanlar tercih edilebilmektedir.

Hibrit araçlar hem benzin hem de elektrik ile çalışan araç türleridir. Elektrikli araçlar ise yalnızca elektrik ile çalışan araçlardır. Bu araçlar çok fazla yaygın olmamakla birlikte yeni yeni piyasaya sürülmeye başlandı denilebilir.

Araçların Vites Türüne Önem Verilmeli

Araç satın alırken kişilerin önem verdiği konulardan bir diğeri de vites türüdür. Her iki vites türünün de kendine göre avantajları bulunmaktadır. Hatta eskiden yakıt tüketimi bakımından aralarındaki ciddi farklılıklar son üretilen modellerde oldukça kapandı denilebilir. Otomatik vites genelde aracı daha profesyonel olarak kullanmayı bilmeyen ve yoğun trafikte bir de vites ile uğraşmak zorunda kalmak istemeyenler için ideal seçimlerdir. Bu nedenle ilk defa araç kullanacaklar için sıfır araç alınırken de her zaman otomatik vitesler önerilmektedir.

Sıfır Araçlarda Vergi Oranları

Sıfır araç alırken aracın markası, modeli, vites türü ve yakıt türü gibi özellikler önemli olurken vergi de mutlaka dikkate alınması gereken detaylar arasında yer alıyor. Yani aracın yıllık vergisinin ne kadar olduğu ve satın alırken ödenecek ek vergiler mutlaka dikkate alınması gereken önemli noktalardır.

Yasal Konular ve Sigorta Durumu

Sıfır araba alırken dikkat edilecek konuların başında bu araçların yasal konuları geliyor. Yasal durumlar da noterde yapılması gereken işlemleri kapsamaktadır. Sıfır otomobil aldığınızda noter yerine resmi distribütörlerden hizmet alırsanız bu süreç çok daha yavaş şekilde işleyecektir. Noterden bir vekâlet ile tüm yasal işlemler kısa sürede tamamlanıyor. Bununla birlikte sigorta da önem verilen konular arasında yer alıyor. Her araca mutlaka sigorta yapılması gerekiyor. Trafik sigortası yaptırılmadığında ciddi anlamda ceza kesilebilme durumu bulunuyor. Bu nedenle daha araç alınır alınmaz mutlaka sigortasının yapıldığından emin olunması gerekiyor. Hatta sıfır araç alımı sırasında kasko yaptırılması da önerilen önemli durumlar arasında yer alıyor.

Gereksinimlerine Göre Araç Satın Alın

Sıfır araç alımı sırasında mutlaka göz önünde bulundurulması gereken konu kişi gereksinimleridir. Kalabalık bir aile için araba alacaksanız için dar olan spor arabalar çok kullanışlı olmayacaktır. Bunların yerine daha aile tipi olan araçlar daha kolay bir kullanım sunacaktır.

20 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir