Park Sensörü Nedir Ne İşe Yarar?

Park Sensörü Nedir Ne İşe Yarar?

Park Sensörü Nedir Ne İşe Yarar?

Otomobil ile çevresinde bulunan hareketli ve hareketsiz nesneler arasındaki mesafeyi belirleyerek sürücüleri uyaran donanım ürününe park sensoru denir. Aracın modeline ve markasına göre çift taraflı olabilir. Bazı araçların sadece arka kısmında bulunurken bazı araçların hem ön hem de arka kısmında bulunmaktadır. Otomobil ile nesne arasındaki bir metre mesafeden itibaren uyarı vermeye başlar. Aracın özelliğine göre sesli ve görüntülü uyarı vermektedir. Son yıllarda üretilen araçların park sensorları genellikle çift taraflı ve görsel uyarı şeklinde olmaktadır.

Park Sensörü Ne İşe Yarar?

Park sensorları üretim şekli ve çalışma prensibi ile kullanıcılara büyük faydalar sağlamaktadır. Araçlar ile nesne arasındaki mesafe kısalırsa sürücüyü uyarır ve olası çarpmaları engeller. Araç arkasında bulunan ve hareket eden nesnelerin de mesafesini manyetik olarak algılar sürücünün dikkatini toplamasına yardımcı olur. Kaza oranlarının yüksek oranda azalmasına imkân tanımıştır. Araçların yedek parçaları genellikle maliyetlidir. Kaza sonrasında oluşabilecek maddi kayıpları engeller.

Park Sensörü Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Park sensörü kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktaları sıralayacak olursak;

  • Park sensörleri çok hassas çalışma şekline sahiptirler. Nadir olsa da bazı durumlarda nesneleri algılayamayabilir. Bu nedenle araç kullanırken sadece sensöre bağlı kalmak yanlıştır. Ayna kullanımını da aksatmamalısınız.
  • Sensörler park alanlarının mesafesini ölçemez. Bu nedenle aracın park yeri için uygun olup olmadığını kendiniz belirlemelisiniz.
  • Park sensörlerinden tam performans alabilmek için mutlaka düzenli olarak temizliğinin yapılması gerekir. Özellikle kış aylarında hava şartlarından dolayı kirlenmeler çok daha fazla görülmektedir.
  • Sensör temizlenirken uygun malzemeler kullanılmalı ve zarar verilmemelidir.
  • Park sensorlarının markası da kalitesini göstermektedir. Bu nedenle uzun ömürlü kullanım için kaliteli markaların ürünlerini tercih etmelisiniz.

Park sensörü dikkatli ve düzenli kullanıldığı sürece kullanıcılara çok büyük avantajlar sağlamaktadır. Bu nedenle ürünü mümkün olduğu kadar dikkatli kullanmalısınız.

Park Sensörü Nasıl Çalışır?

Park sensörü ön ve arka tampon üzerine belirli mesafelerde yerleştirilen detektörler yardımı ile çalışır. Detektörler nesnelerin hacmini ve hareketini ölçer. Detektörler iki farklı şekilde algılar. Bir çeşidi sesleri algılar ve yansıtır. Diğeri ise elektromanyetik alan oluşturarak çalışır. Günümüzde en sık kullanılan sensor ise ses dalgası ile çalışan sensordur. Piyasa da bulunan birçok araçta bu sensorlara rastlayabilirsiniz. Nesnelere ses dalgası gönderilir ve ses dalgalar araç ile nesne arasındaki mesafenin hesaplanmasına yarımcı olur. Araçta bulunan sistem ise ses dalgalarının araca olan dönüş süresini hesaplar ve nesnenin araçtan ne kadar uzak olduğunu gösterir. Elektromanyetik alan oluşturan sensör ise araç etrafında bir özel alan oluşturur. Herhangi bir nesne bu alana girdiği zaman sensor nesneyi algılar ve araca sinyaller gönderir. Elektromanyetikli  sensörler son yıllarda üretilen ve yüksek modellere sahip araçlarda bulunmaktadır. Maliyet olarak da sesli sensöre göre daha pahalıdır.

Aracın Park Sensörü Sonradan Takılabilir Mi?

Günümüz teknolojisi ile üretilen tüm araçlar piyasaya park sensörlü olarak sürülmektedir. İleri teknoloji sayesinde park sensörüne yardımcı bazı uygulamalar da eklenmektedir. Eski model araçların ya da park sensörü olmadan üretilen araçların park sensörleri sonradan takılabilir. Bu araçlara istenildiği zaman akıllı park ve iç dikiz aynası kamerası da uygulanabilir. Sensör taktırmaya karar verdiğinizde kısa sürede ürüne karar vermenizi tavsiye etmiyoruz. Detaylı araştırma yapmanızı, fiyat ve performans karşılaştırması yapmanızı tavsiye ediyoruz. Doğru ve kaliteli ürünler alarak park sensörünün sağlamış olduğu tüm avantajlardan yararlanabilirsiniz.

21 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir