Otomobillerin Yağ Değişimini Ne Zaman Yapılmalı?

Otomobillerin Yağ Değişimini Ne Zaman Yapılmalı?

Otomobillerin Yağ Değişimini Ne Zaman Yapılmalı?

Yağ değişimi, günlük hayatta otomobillerin motor bölümündeki birbirine temas halinde olan metal yüzeylerin sürtünme ve sürtünmeye bağlı olan aşınma durumunu önlemek için kullanılır. Motorların çalışma süreleri belirli kilometreye geldiğinde yağların değişmesi ve yenilenmesi gerekmektedir. En koruyucu madde motor yağlarıdır. Otomobil yağ sayesinde sürtünme ve aşınmayı azaltmaktadır. Kirlilik oluşumunu azaltır ve temiz kalmasını sağlar. Yağ sayesinde motorun aşırı ısınmasını engellemektedir. Özellikle sızdırmazlık sağlayabilir. Otomobil motorları oldukça yüzlerce hareketli parçadan oluşan karmaşık bir yapıdır. Değişik ısı ve zorluklarla çalışmaktadır. En önemli etkeni yağdır. Yağ kalitesi de oldukça önemlidir,  çalışma koşulları ile eşit ölçüde baş edecek ölçüde olması oldukça önemlidir. Yağın araç üreticileri ile standart doğrultusunda seçilmesi çok önemlidir.

Otomobil Yağ Değişiminin Önemi

Otomobil yağı zamanla bozulup etkisini kaybetmektedir,  bu yüzden,  düzenli bir şekilde kontroller yapılması oldukça önemlidir. Özellikle yılda bir kez yağ değişimi yaptırmanız gerekmektedir. Otomobil yağının yanmasına sebep olan etkenler vardır. Toz,  nem,  yüksek devirli sürüşler,  yanma kalıntıları etkenlerin başında gelmektedir. Otomobil yağı yapılan basıncın motora zarar vermesini engellemektedir. Otomobil yağının yenilenmesi ile birlikle motorun yanmasını,  motorun tıkanmasını,  motorun aşınmasını ve de motorun aşırı ısınmasını engellemektedir. Bu yüzden otomobil yağı hayatımız boyunca oldukça önemlidir. Otomobil yağı aracınızın ömrünü de uzatmaktadır. Yağ değişimi yaptırmadığınız takdirde otomobillerinizde bozulmaya sebep olabilmektedir ve de yatık tüketimi artmaktadır. Yağ değişiminden sonra yakıt tüketimi de azalmaktadır.

Otomobil Yağ Değişiminin Avantajları

Otomobil yağı,  motorun uzun süre sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Otomobilinizin yağı değiştirilmediği zaman motoru temizleyen ve koruyan yağ kirlenmeye başlar ve de görevini yitirmeye başlar. Yağ kirlendikçe koruyuculuğunu kaybeder buda motorun bozulmasında katkı sağlamaktadır. Bu yüzden yağ motor için hayati önem taşımaktadır. Servisler tarafından otomobil yağı değiştirilirken kontrol edilir gerektiği takdirde kirlilik durumunu kontrol ederler. Motor yağı filtreleri ve motor yağıda değiştirilebilir. Otomobil yağı üreticilerin talimatları ve standartları halinde değiştirilir. Özellikle orijinal ürünler onaylı planlar kullanılmaktadır. Dikkat edilmesi gereken bir konuda yakıt filtresi ve hava filtreleri de değişebilmektedir. Bu işlemler ihtiyaç halinizde ve onayınız istinaden yapılmaktadır.

Otomobil Yağ Değişiminin Geldiğini Nasıl Anlarız?

Otomobillerinizin uyarı ışıklarını gözlemleyin,  çoğunlukla yağ seviyesini gösteren bir sinyal olmaktadır. Bu sinyalin özellikle durum kritik olduğunda özel işaret vermektedir. Eğer ki seviye doğru olmadığında dilerseniz seviye çubuğu bulunmaktadır bu seviye çubuğu ile yağın değiştirilip değiştirilmediğini anlayabilirsiniz. Otomobil yağını yenileyeceğiniz zaman öncelikle motor karteri veya vakum ile kalan yağı boşaltmanız gerekmektedir. Otomobilinizde ki yağın kullanımını teyit etmeniz gerekmektedir. Otomobil yağları her araca uygun olmayabilir. Bunlara dikkat etmenizde yarar vardır. Bu durumda araca uygun olmayan yağların motora büyük bit hasar verebileceğini unutmayınız. Geri dönüşüm yağları bulunmaktadır,  yağ değişim sonrası yağları çöpe atmayınız. Yağ geri dönüşüm noktalarına bırakınız.

Otomobil Yağ Değişiminin Avantajları

Otomobil yağı çok zor görülebilir fakat yağ değişiminde tavsiye edilen,  kesinlikle uzmanlar tarafından gerçekleştirilmesi oldukça önemlidir. Bu durumda doğaya zarar vermeden ve güvenilir bir şekilde profesyonelce uygulanması oldukça önemlidir. Aracınızda bulunan yağın ısınması halinde eski yağın atılmasında büyük fayda göstermektedir. Özellikle aracınızı kısa mesafede sürünüz ve bırakınız. Bu bakım uygulaması oldukça önemlidir, yağ değişi yapılmadığı durumda otomobilinize kısa zamanda çalışmamasına neden olmaktadır. Yolda kaldığınız takdirde  aracınızı çektirmek için çekici çağırmanız gerekecektir. Bu teminatı otomobilinizin sigortası olduğu taktide sigorta üstlenecektir. Ama taşıma ve arıza masraflarını üstlenmeniz gerekecektir. Aracınızın çalışması için yağa ihtiyacı vardır. Her yağın bir ömrü bulunmaktadır.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir