Otomobillerin Yağ Değimini Ne Zaman Yapılmalı?

Otomobillerin Yağ Değimini Ne Zaman Yapılmalı?

Otomobillerin Yağ Değimini Ne Zaman Yapılmalı?

Araç sahipleri araçlarının her zaman performansının yüksek olmasını ve verimli bir kullanım imkânı elde etmek isterler. Aracın verimi ve performansı ile doğrudan ilgili bakım işlemlerinden birisi motor yağ değişim işlemidir. Her araç sahibinin merak ettiği konulardan birisidir. Aracın kullanılabilirliğini önemli ölçüde artıran motor yağ değişimi neticesinde, düşük sıcaklıklarda araç daha kolay çalışmasını sağlayarak yakıt tasarrufu sağlar ve motor pistonları, metallerinin aşınmasını önler. Bu yüzden araç için en uygun yağın seçilmesi ve bu yağın aracın özeliklerine uyumlu ve kaliteli olması gerekir.

Motor Yağı Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar

Öncelikle aracınızın marka ve modeline ait kullanım kılavuzunda, fabrika tarafından hangi yağın önerildiğine bakılmalıdır. Motor yağları bileşen olarak sentetik motor yağları ve mineral motor yağları olmak üzere 2 sınıfa ayrılmaktadır. Sentetik yağların araçlarda kullanılması mineral yağlara göre daha yüksek performans elde edilmesini ve yakıt tasarrufu sağlar. Yağ seçimi yapılırken mevsimsel şartların göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Çünkü soğuk iklime sahip yerlerde sentetik yağ kullanmak daha uygundur.

Motor Yağı Değişimi Hangi Sıklıkta Yapılmalıdır?

Her bir marka ve model araca göre yağ değişim sıklığı farklılık arz etmektedir. Yani aracın modeli ve markasına göre yağ değişim süreleri farklıdır. Ancak burada önemli olan nokta, yağın değişme süresi değil, önemli olan aracın kullanılma sıklığıdır. Örneğin; kısa sürede çok fazla kilometre yol giden araçların yağ değişimi, belirlenen değişim kilometresine kısa sürede ulaşacağından daha sık değiştirilme zorunluluğu ortaya çıkmaktadır. Aracıyla az kilometre yapan sürücülerin, araçlarının motor yağ değişimini daha geç sürelerde yapabilmektedir. Genellikle önerilen değişim kilometresi her 10000 km veya 15000 km’de bir motor yağ değişimi yapılması gerekmektedir. Motor yağ değişimini belirleyen diğer bir hususta aracın yaşıdır. Yaşlı araçlarda her 10000 km’de bir değişim önerilmektedir. Bu süre daha da kısa olabilmektedir.

Motor Yağı Nasıl Değiştirilir?

Motor yağ değişimi için aracın marka, modeli ve yakıt ürüne göre yağ seçimi yapılmalıdır. Araç yağ değişimi yapılmadan önce bir süre kullanılmalı yani motor sıcak olmalıdır. Bunun sebebi ısınan yağ daha rahat boşalacaktır. Motor yağı belirlendikten sonra araç, hidrolik araba asansörü üzerine freni çekilmiş bir şekilde oturtulur ve yukarıya kaldırılır. Aracın alt tarafında motor üzerinde yer alan yağın döküleceği doğrultuda alta dökülecek yağın yere dökülmemesi için depolanması amacıyla bir kap konulur ve motorun alt yüzeyinde yer alan somun (tıpa) açılır. Motor içindeki yağ tamamen boşalıncaya kadar beklenir ve yağ boşaltma işlemi tamamlandıktan sonra somun tekrar takılır ve sıkıştırılır. Aynı zamanda yağ filtresi içindeki yağda tamamen boşaltılır ve eski yağ filtresi yerine yeni yağ filtresi takılır. Araç asansörden indirilir, Motor stop durumunda iken motor yağ kapağı açılır, araca konulması gereken yağ ölçüsü kadar yağ doldurulur. Konulacak yağın miktarı aracın marka ve modeline göre değişmektedir. Yağ kapağı kapatılır ve sızma olup olmadığı kontrol edilmesinden sonra motor yağ işlemi tamamlanır.

Motor Yağ Değişiminin Araca Sağladığı Faydalar

  • Aracın kullanım performansı artar.
  • Motorun sıcaklık farklarına karşı mukavemetini artırır.
  • Motorun aşırı ısınmasını engelleyerek soğumasına yardımcı olur.
  • Yakıt tasarrufu sağlar
  • Mekanik kısımda yer alan parçaların, metallerin aşınmasını engelleyerek kullanım ömrünü artırır.
  • Kullanıma bağlı olarak yağ zamanla viskozitesini kaybeder ve yağ içerisinde katı, kirli malzeme oranı artacaktır. Yağ değişimi neticesinde motorda kirlenen ve özelliğini kaybeden yağın tahliye edilmesi yerine yeni yağın konulmasıyla motor verimi ve gücü artacaktır.
16 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir