Otomobillerin Muayene Süreleri

Otomobillerin Muayene Süreleri

Otomobillerin Muayene Süreleri

Otomobillerin muayene süreleri ilk alındığı tarihten itibaren ilk üç yılın sonunda yapılacaktır. Sonraki muayeneler ise ilk muayeneyi takip eden iki senelik süre sonunda yapılacaktır. Her iki senede bir yapılan araç muayenesinde,  sadece ilk muayenesi üç yılın sonunda yapılmış olacaktır. Otomobilleri muayeneye getirirken araç ruhsatı, ehliyet ve kimliğin de bulundurulması gerekir. Araç ruhsat sahibinin bulunmasına gerek yoktur. Burada önemli olan husus, aracı getiren kişinin muayene sonunda aracı alması gerektiğidir. Otomobillerin muayenesine gelirken, önceden ilgili istasyonlardan randevu alınması gerekmektedir. Bunun için telefon ile ya da internet yolu ile alınacak randevu sonrası, uygun muayene istasyonlarında, araç muayeneleri yapılacaktır. Araç muayenesi genel muayene ve egzoz muayenesi şeklinde iki aşamalıdır. Egzoz muayeneleri de genel muayene gibi iki sene de bir yapılmaktadır. Genel muayeneye girmek için mutlaka egzoz muayenesinin yapılması gerekmektedir.

Genel Muayeneye Hazırlıklı Gitmek

Genel muayenelere gitmeden önce aracın herhangi bir şekilde arızasının olmaması gerekir. Bu nedenle, park, fren ve işaret lambalarının kontrol ettirilmesi ve ayarlarının düzenlenmesi gerekir. Araç sinyal lambalarında patlamış olan lambaların da değiştirilmesi gerekmektedir. Bunun için yetkili servislerden hizmet alınması önerilir. Araç lamba ayarlarında uygunsuzluk, lambalarda patlak olmadığı müddetçe muayeneden geçmeye yeterli olmakla birlikte raporda hafif kusurlu ifadesi yer alacaktır. Sonradan araçlarda yapılan işlemler sonrasında da muayeneye gitmek gerekecektir. Yapılacak ufak değişiklikler sonrası, araç muayene raporunda hafif kusurlu ifadesi yer alacaktır. Özellikle, araçlarda en çok yapılan film cam kaplama işlemi gibi ufak araç içi düzenleme çalışmalarıdır. Araçlarda oluşan trafik cezaları varsa bunların ödenmesi, muayeneye gitmeden önce önerilen hususlar arasındadır.

Araç Muayenesi Yaptırmadan Önce Trafik Cezalarının Kontrolü

Araç genel muayenesi yaptırmadan önce trafik cezalarının da sistemden kontrol edilmesi gerekir. Trafik kurallarının bir önceki muayeneden bu yana ihlal edilmesi sonucu oluşan trafik cezalarının ödenmesi önem taşır. Trafik cezası bulunan araçların muayenesi, randevu tarihine kadar ödenmezse genel muayeneleri de yapılmayacaktır. Bu nedenle, TÜVTÜRK İstasyonlarına gelirken tüm ceza ödemelerinin yapılması, egzoz muayenesinden de alınan olumlu rapor sonuçları ile muayeneye gidilmesi gerekir. Araç muayenelerinde haftanın altı günü mesai saatleri içerisinde hizmet verilmektedir. Cumartesi günleri de açık olması, çalışan kesim için tercih edilen uygulamalar arasındadır.

Araç Muayenesinde Nelere Bakılır?

Araç muayenesine gidildiği zaman ilk aşama sıra numarası alınıp, ruhsat ile birlikte ödemenin yapılmasıdır. Araç muayenelerinde fren ve aydınlatma sistemleri, lastikler ve aks sistemi kontrol edilmektedir. Ayrıca, aracın ruhsatı da kontrol edilerek muayeneye gidilmektedir. Çevre kirliliğine sebep olabilecek unsurların başında, havaya salınan kötü gazlar olacaktır. Egzoz muayenelerinin önemi bu yüzden oldukça fazladır. Hem gürültü hem de çevre kirliliği yaratması bakımından egzoz muayenelerinin süresi içerisinde yapılması ve gerekli önlemlerin alınması gerekir. Araç muayenesinde görevli elemanlar, araçların teknik özellikleri hakkında bilgi sahibi kişilerden oluşmuştur. Otomobil dışındaki araçların muayene süreleri de farklılıklar göstermektedir. Yolcu taşıyan ve dokuz kişiden fazla taşma kapasitesi olan ticari araçların her sene muayene yaptırılması gerekmektedir.

Muayeneden Geçemeyen Araçlar

Muayeneden geçemeyen araçların eksiklerini ve kusurlu görülen taraflarını düzeltmek için tanınan süre bir aydır. Bir ay içerisinde bu eksiklerin tamamlanıp, tekrar muayeneye gelmesi gerekmektedir. Bu sürenin kaçırılması halinde ise baştan randevu alınması gerekmektedir. Bu nedenle, araç muayenesine gelirken tüm eksiklerin giderilmesi ve gerekli bakımların yapılması gerekecektir. Araç muayenelerinin trafik güvenliği ve çevre sağlığı açısından önemi oldukça fazladır. Bu nedenle, araç muayenelerinin süreleri içerisinde aksatılmadan yapılması önerilir.

15 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir