Otomobil Ruhsatı Nereden Alınır?

Otomobil Ruhsatı Nereden Alınır?

Otomobil Ruhsatı Nereden Alınır?

Araçla ilgili tüm önemli bilgilerin yer aldığı belgeye otomobil ruhsatı ya da araç ruhsatı denir. Araç ruhsatı, tüm araç sahiplerinde mutlaka olması gereken bir belgedir. Bu belge olmadığı zaman araç kullanılamaz. Araç tescil belgesi olarak da bilinen bu belge, aracın kimliğini ifade etmektedir.

Herhangi bir çevirme gibi bir durumla karşılaşıldığı zaman, araç ruhsatı ve ehliyet mutlaka sorulur. Bu yüzden nu belgenin her zaman araçta bulunması gerekmektedir. Önceden Emniyet Müdürlüklerinin Trafik Tescil Şubeleri tarafından verilen bu belge, 2018 yılında yapılan düzenleme sonrasında Noterler tarafından verilmektedir. Türkiye genelinde 1931 noterlik bulunmaktadır. Bu noterlerden istenilen herhangi biri kullanılabilmektedir.

Noterden Araç Ruhsatı Alma İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

2018 yılında yapılan düzenleme sonrasında, araç ruhsatının eve gelmesini beklemek tarihe karışmıştır. Araç alındıktan sonra aynı noterlik üzerinden araç ruhsatı alma işlemi de anında gerçekleştirilebilir.

Alınan aracın plakası değişmeyecekse ruhsata bu şekilde belirtilmelidir. Ayrıca satın alınan araç ikinci else, devam eden trafik sigortasının da bulunması gerekir. Bununla birlikte geçerliliği devam eden muayenesinin de olması gerekir. Araca ait herhangi bir borç ya da ceza olup olmadığı kontrol edilmeli ve emin olunmalıdır. Noterlik işlemlerine gidildiği zaman, kimlik ehliyet ve eski ruhsatında bulunması gerekir. Eğer araç sıfırsa bu işlemleri aracın alındığı bayii yapar.

Araç Ruhsatı İçin Hangi Belgeler Olmalıdır?

Başvuruda gereken belgeler aracın çeşidine göre değişiklik gösterir. Otomobil için gerekli belgeler, Sahiplik belgesi, (Satış Sözleşmesi), Uygunluk Belgesi, ÖTV Belgesi, Zorunlu Trafik Sigortası Belgesi, Taksi otomobillerde taksimetre bilgileri gibi belgelerin bulunması gereklidir.

Minibüs, Kamyonet ya da Motosiklet gibi araçların, Sahiplik  belgeleri, ÖTV ve uygunluk belgeleri, Zorunlu Trafik Sigortası Poliçesi gibi belgelerinde bulunması gerekmektedir. Diğer araçlarda noterlikten araç ruhsatı alacakları zaman gerekli belgeleri yanında bulundurmaları önemlidir.

Araç Ruhsat Yenilemesi Nasıl Yapılır?

Araç ruhsatı yenilemesi için farklı durumlarda göz önünde bulundurulmalıdır. Araç ruhsat yenilemelerinde plaka değişikliği varsa farklı işlemler, yoksa farklı işlemler gerçekleştirilmektedir. Plaka değişikliğinin olmadığı durumlarda araç ruhsat yenilemesi yaparken ruhsat aynı gün alınabilir.

Ruhsat yenilemesi yapılacağı zaman muayenenin ve trafik sigortasının geçmemiş olması gerekir. Eğer araçta muayene yoksa ruhsat yenileme işleminden önce muayene işleminin yaptırılması gerekmektedir.

Araç üzerinde herhangi bir borç ya da ceza olmaması da önemlidir. Plaka değişikliğinin olduğu durumlarda ise, başvuruyu takip eden 1 hafta içerisinde plaka ve ruhsat, noterde belirtilen ikamet adresine posta yoluyla teslim edilir.

 

Araç Ruhsat Yenilemesini Gerektiren Durumlar Nelerdir?

Araç devredilmesinden dolayı ruhsatın yenilenmesi gerekebilir. Araç ruhsatının kaybolması ya da yıpranması durumunda da araç ruhsatının yenilenmesi gerekebilir. Araç ruhsatı, LPG dönüşümünden dolayı da değiştirilmesi gerekebilir. Bu değişimin en az 1 ay süre içerisinde yapılması gerekmektedir.

Reklam, logo, kaplama gibi durumlardan dolayı araç ruhsatının yenilenmesi gerekir. Ticari olarak kullanılan aracın üzerine bazen reklamlar ya da logolar yapıştırılabilmektedir. Böyle bir durum söz konusu olduğu zaman, araç ruhsatının yenilenmesi gerekir. En yakın noterden alınan “Araç Reklam Logoludur” ibaresi olan ruhsat ile bu belgelenmiş olur.

Bazen araç sahipleri araçlarının renginden sıkılır ve yeni bir renk kullanmak isteyebilir. Bu durumda araç ruhsatının yenilenmesini gerektirir. Bu değişimin ruhsata işletilmemesi, ceza gibi durumların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Ruhsat yenilemek için bunun gibi sebepler olması gerekmektedir. Bu sebeplerden birinden dolayı araç ruhsatını yeniletmek isteyen kişilerin, ruhsat yeniletme ücretini de ödemesi gerekmektedir. Bu ücret her sene değişiklik gösterebilir.

22 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir