Otomobil Parkında Yapılan Yanlışlar

Otomobil Parkında Yapılan Yanlışlar

Otomobil Parkında Yapılan Yanlışlar

Günümüzde çoğu insan bir yere gidip gelirken kendi aracını kullanmayı tercih ediyor. Hem daha konforlu hem de daha hızlı olan bu yöntem sayesinde gideceğiniz yere çok kısa bir süre içinde ulaşabilirsiniz. Tabiki bunun için öncelikle bir ehliyete ve araca sahip olmanız gerekir. Araba kullanmayı seven ve sıklıkla tercih eden insanların sayısı çok olmasına rağmen bazı sürücüler araçlarını park etmekten çekindikleri için toplu taşımayı kullanmayı tercih ediyor. Otomobil parkının insanları bu kadar korkutmasının sebeplerinden biri kazaların çoğunun bu esnada meydana gelmesi ve park yapmanın özen isteyen bir iş olmasıdır.

Ehliyet dersi almaya başladığımız günden beri en çok üzerinde durulan nokta otomobil parkı olmuştur. Bu noktada oldukça zorlanan öğrencilerin bol bol pratik yapması istenir. Ancak belli noktalara dikkat edildiği sürece otomobilinizi zahmetsiz bir şekilde park edebilirsiniz. Öncelikle park esnasında yapılan yanlışları düzeltmeli ve bunların yerine doğru hamleleri koymalısınız. Peki otomobil parkında yapılan yanlışlar nelerdir?

Otomobil Park Etmek Neden Zordur?

Otomobil parkının bu kadar zor olmasının ilk sebebi park esnasında yanlış hamleler yapılmasıdır. Ehliyet aldığımız günlere kadar dayanan bu yanlışlar çok sayıda insan tarafından yapılıyor. Genellikle ehliyet derslerinde öğrencilere belli komutlar verilir ve bu komutları uygulayarak sınavı geçmesi sağlanır. Ancak bu yaklaşım oldukça yanlıştır.

Buradak komutlara göre hareket eden öğrenci sınavı geçse bile trafiğe çıktığında oldukça zorlanıyor. İşte park esnasında çekilen zorlukların çoğu da bu yanlış yaklaşımdan kaynaklanıyor. Araç park ederken yapılan ilk hata genellikle direksiyonun bir anda çevrilmesidir. Sürücü aynalarını kontrol etmeden direksiyonu fazla kırarak arabayı belirlenen sınırın içine sokmaya çalışır ve sonuçta araç sınırların dışında kalır.

Doğru olan aynalar aracılığıyla arabayı kontrol etmek ve araca yavaş yavaş yön vermektir. Bu sayede arabanızın gideceği yönü görür ve buna göre düzeltmeler yapabilirsiniz. Bir diğer yanlış ise direksiyonun kesik kesik çevrilmesidir. Bu durum genelde acemi şoförlerde görülür ve oldukça risklidir. Kesik döndürülen bir direksiyon aracın parkını güvensiz bir şekilde yaptığınızı gösterir ve düzgün park yapmanızı önler. Doğru olan direksiyonu tek elle kavrayıp gideceğiniz yöne doğru hafif hareket ettirmektir.

19 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir