Otomobil Lastik Seçimi Nasıl Olmalı?

Otomobil Lastik Seçimi Nasıl Olmalı?

Otomobil Lastik Seçimi Nasıl Olmalı?

Otomobilde güvenli yolculuk yapabilmek için doğru lastik seçiminin önemi oldukça fazladır. Lastiklerin son kullanım tarihinin geçmemesi ve  yiv kalınlıkları lastikler için önem taşımaktadır. Otomobillerde güvenli yolculuk için bakımlarının aksatılmadan yapılmasının önemi oldukça fazladır. Periyodik olarak muayene edilen araçlar ile emniyetli yolculuk yapılacaktır. Periyodik muayenelerde yapılan kontroller arasında aracın yağ, su miktarı, motor ve süspansiyon bakımının yanı sıra lastik kontrolleri de yapılmaktadır. Özellikle, uzun yola çıkacak olanlar için bu bakımların önemi son derece fazladır.  Lastiklerin uygun özellikler taşıması, yol tutuş ve emniyetini de sağlayacaktır. Rutin araç muayenelerinin dışında da lastik kontrollerinin aksatılmadan yapılması can güvenliği açısından da önem taşımaktadır.

Lastiklerde Zaman Aşımı

Lastikler, yapılan kilometre ve bulunulan yerin iklim koşullarına göre süresinden önce de değiştirilebilir. Normal şartlarda bir lastiğin dört senende bir değiştirilmesi önerilmektedir. Yapılan kilometre ve geçilen coğrafi koşullar göz önüne alınarak bu süre daha da öne çekilebilecektir. Lastiklerin kalınlığı, diş sayısı, yiv denilen girintilerin uzunluğu lastik kontrollerinde önem taşımaktadır. Lastiğin dış yüzeyinde bulunan bazı girinti ve çıkıntılar, lastiğin tabana tutulması için önem taşımaktadır. Dişler arasında yeterli mesafe bulunması gerekir. Ayrıca,  girintiler arasında yere olan mesafelerde aşınmaların bulunmaması halinde lastik değişimine gerek duyulmayacaktır. Aşınan lastiklerle yapılan yolculuklar, mal ve can güvenliğini tehlikeye sokacaktır. Ayrıca, fazla kullanılmayan ve yeterli kilometre yapmayan araçlarda da zaman aşımına uğrayan lastiklerin değişimi önerilmektedir.

Araca ve Mevsime Uygun Lastik Değişimi

Lastik değişiminde araca ve mevsim özelliklerine uygun olarak hareket edilmesi önerilir. Araçların kullanma kılavuzunda yazan, araca uygun olan ölçülerdeki lastiklerin seçilmesi gerekir. İkinci önemli husus ta lastik seçiminde uzun ömürlü olan lastiklerin tercih edilmesidir. Bu lastikler ilk alındığında diğer lastiklere nazaran biraz daha yüksek fiyatlı gibi görünse de dayanma süreleri ve sağladığı emniyet düşünüldüğünde tercih edilme sebebi ortaya çıkacaktır. Mevsime uygun lastik seçimi de yakıt tasarrufu için oldukça önem taşımaktadır. İklim koşullarına uygun olarak kış ve yaz lastikleri piyasada satılan lastik kategorilerindendir. Kışın tekerleklere zincir takılması, bir hayli zahmetli olacaktır. Bu gibi durumlarda kış lastikleri son derece emniyetli ve rahat olan lastik türlerindendir. Karlı ve yüksek yamaçlı yerlere de bu lastiklerle rahatlıkla çıkılması mümkündür. Burada önemli olan bir diğer husus ta tanınmış kaliteli markaların lastiklerinin tercih edilmesidir.

Yakıt Sarfiyatını Engellemek

Araç bakımlarının aksatılmadan yapılmasının pek çok yönden avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlardan biri de yakıt sarfiyatını engellemektir. Bujilerin değişimi, motor bakımı, yağ filtresi gibi hususlar her araç bakımında yapılmaktadır. Ayrıca, aracın eskiyen ve diş kalınlığı aşınmış olan lastikleri de yakıt sarfiyatını arttırmaktadır. Araç bakımlarında servislerde bu durum, hizmet alacak kişilere söylenerek bilgi verilmektedir. Pek çok kişi maliyetini düşünerek bakımlarda lastik değişimine pek sıcak bakmamaktadır. Bu son derece yanlış bir tutum olacaktır. Uzun süreli yapılacak yakıt maliyet analizlerinde lastik değişiminin bütçe katkısına olumlu yönde tesirleri gözükecektir. Ayrıca yola tam anlamı ile tutunamayan aşınmış lastikler, yağışlı havalarda son derece tehlike arz edecektir. Kullanan için rahat sürüş keyfi yaşatan araçlarda yolcuların da emniyetli seyahat etmesi için yeni lastiklerin önemi son derece fazladır.

Lastikte Kalitenin Önemi

Lastik seçiminde kaliteli markalara yönelmek önem taşımaktadır. Daha dayanıklı olması ve yiv kalınlıklarının da uygun ölçülerde olması, lastiklerin tercih edilme nedenleri arasındadır. Virajlarda rahat yol tutuş ve kaygan zeminlerde güvenli yolculuk için önerilen, kaliteli lastik markalarının seçilmesidir.

Formun Üstü

Formun Altı

 

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir