Otomobil Akü Seçimi Nasıl Olmalı?

Otomobil Akü Seçimi Nasıl Olmalı?

Otomobil Akü Seçimi Nasıl Olmalı?

Otomobillerin aküsü aracın kullanım performansı ve çalışma sistemini direkt olarak etkileyen önemli bir faktördür. Akünün uzun ömürlü olması, şarj kapasitesinin yüksekliği ve markası çok büyük önem taşımaktadır. Otomobilin markası ne olursa olsun akü seçimi doğru ve dikkatli yapılmadığı sürece araçtan istediğiniz performansı alamazsınız.

Motor gücünü büyük ölçüde etkilemektedir. Özellikle güvenli ve kaliteli sürüş keyfini yaşamak için otomobilin aküsü kaliteli olmalıdır. Ayrıca aküde oluşan arızalar tüm araç sistemini olumsuz etkileyerek büyük oranda masraflara neden olabilmektedir. Akü seçimi araştırarak, tüm detayları göz önünde bulundurarak ve fiyat en son düşünülerek yapılmalıdır. Bu üç kritere dikkat etmenizi önemle tavsiye ediyoruz.

Otomobil İçin Akü Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Akü seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlara dikkat ederseniz tam performans alabileceğiniz bir akü çeşidi alabilirsiniz. Sıralarsak;

  • Akülerin fiziksel ölçüsünü belirleyen grup boyutu vardır. İlk olarak grup boyutuna bakmalısınız.
  • Bulunduğunuz coğrafyanın hava şartlarına göre soğuk motor çalıştırma gücüne dikkat edilmelidir. Özellikle kışların sert geçtiği bölgelerde bu büyük önem taşımaktadır.
  • Akünün voltajına ve amper değerine bakılmalıdır. Bu değerler akünün ne kadar enerji ile çalıştığının göstergesidir.
  • Akülerin rezerv kapasitesi bulunur. Bu kapasite alternatör arızalandığında sistemin elektrik gücünü kazanmasına yardımcı olur. Bu nedenle kapasite gücü çok önemlidir.
  • Son olarak dikkat edilmesi gereken nokta ise fiyat performans karşılaştırmasıdır.

Sıraladığımız bu kriterlere dikkat ederek tam performans ile çalışan ve uzun ömürlü akü modellerini seçebilirsiniz.

Otomobil Akülerinin Özellikleri Nelerdir?

Aküler üretici markalarına göre demir, kobalt, nikel ve çinko gibi malzemelerden üretilmektedirler. Kuru akü ve sulu akü olmak üzere iki farklı şekilde üretilmektedir. Piyasada en çok bulunan ve satılanlar sulu akülerdir.

Yüksek sarj ve dayanıklı olan akülerin fiyatları diğerlerine oranla daha yüksektir. Belirli aralıklar ile sarj edilmesi gereklidir. Yüksek sıcaklıklarda çalışma ömrü kısalır. Bu nedenle sıcak ortamlardan uzak tutulmalıdır.

Akünün uzun ömürlü kullanılabilmesi için bakımlarının düzenli olarak yapılması gereklidir. Aksi halde kısa sürede kullanım ömrü dolmaktadır. Şarj düzeyinin aşırı olması ya da eksik olması akünün ömrünü kısaltan bir başka etkendir. Bu nedenle şarj düzeyini kontrol etmek önemlidir. Binmek için üretilen araçların aküleri ortalama beş yıl kullanılır. Ticari ve ağır araçların akü ömrü ise yaklaşık üç yıldır.

Otomobil Aküsü Nereden Alınır?

Otomobil akülerini üretici firmalardan, akü satışı yapan marka bayilerinden ve online internet sitelerinden alabilirsiniz. Akü seçiminde en önemli hususlardan birisi markasıdır. Markalar müşterileri tarafından tercih edilmek için bazı kriterlere çok dikkat ederler. Bu nedenle akü almak istediğinizde marka araştırması yapabilirsiniz.

Sektörde tanınan ve çok sık tercih edilen markaların ürünlerini alırsanız sorun yaşama ihtimalinizi en aza düşürürsünüz. Ayrıca kullanıcıların marka hakkında yapmış oldukları yorumlar da fikir sahibi olmanıza yardımcı olur.

Otomobil Akü Fiyatları

Otomobil akü fiyatları akünün şarj süresi, markası, sahip olduğu amper değeri ve boyutuna göre değişiklik göstermektedir. Kaliteli ve uzun ömürlü olan akü modelleri genellikle diğer modellere göre maliyetlidir. Akünün uzun yıllar kullanılması ve sorun çıkarmaması maliyetini düşürür.

Bu nedenle ilk satın alım sırasında ödemiş olduğunuz fiyatı çok ucuz tutmamanızı tavsiye ediyoruz. Akü değişikliğinin sık yapılması ve arıza çıkarması daha yüksek maliyetlere neden olur. Bu nedenle mutlaka kaliteli ve uzun ömürlü ürün satışı yapan markalar ile iletişime geçmeye özen göstermenizi tavsiye ediyoruz.

 

26 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir