Otomatik Park Nedir, Nasıl Çalışır?

Otomatik Park Nedir, Nasıl Çalışır?

Otomatik Park Nedir, Nasıl Çalışır?

Her gün araba sektörlerindeki gelişme git gide büyüyor ve yenilikleri takip etmek araç kullanıcılar için bir hobiye dönüşüyor. Teknolojinin gelişmesi her alanda fayda sağlayarak yaşamımızı daha da kolaylaştırmaya yönelik önemli adımların atılmasına ön ayak olmuştur. Araç sektörlerinde yeni bir teknoloji harikası olan otomatik park sistemi araç park etme sorunu yaşayanlar için çok önemli bir buluş diyebiliriz. Öncelikle yeni araç kullanmayı öğrenen kişiler otomatik park sistemi yardımı ile en dar alanlara bile araçlarını park edebilecekler. Peki, bu sistem araçlarda dâhil olarak mı bulunuyor yoksa sonradan yaptırılabiliyor mu? Buna benzer birçok sorunun cevabını yazının devamında bulabilirsiniz.

Otomatik Park Nedir?

Otomatik park, aracın içinde bulunan özel sensörler sayesinde mesafeyi ölçerek araçları park etmede kolaylığı sağlayan sistemlerdir. Farklı araba modellerinde bulunan park sistemleri güvenliği en iyi derecede sağlayarak arabayı park etmede önemli bir yere sahip olmuştur. Araba kullanmayı öğrenmek bazı insanlar için zor ve karmaşık olabiliyor. Hatta aracı park etme konusunda sorun yaşayanları sıklıkla görüyoruz. Araba kullanımın arttığı şu dönemlerde sokaklarda park edecek yerlerin olmaması ile dar alanlara araba park etmek oldukça güç durumda olmuştur. Otomatik park sistemi ile sensörler yardımıyla en zor alanlara bir hamle ile arabayı park etmek mümkündür.

Otomatik Park Sistemi Hangi Durumlarda Kullanılır?

Otomatik park sistemi sürücülerin hareket halindeyken park yeri arama durumlarından kurtarmak için tasarlanmıştır. Ayrıca park etme sırasında kaldırımlara değen tekerlerin zarar görmemesi açısından sürücülere büyük bir konfor sağlıyor. Otomatik park sistemini sürücü açma ve kullanma gereği duyduğu vakit aktif hale getirerek dilediği zaman kullanabilir. Sadece dar alanlara park etmek için değil aracı olduğu yerden tekrar çıkarmak için de otomatik park sensörleri kullanılabilir. Her sürücün hayali olan tek seferde park edebilme işlemini otomatik park sistemi sayesinde yapabilir.

Otomatik Park Sistemi Nasıl Çalışır?

Aracın üzerinde bulunan toplamda 10 sensor bulunur. Sensor sayıları araba markası ve modellerine göre değişiklik gösterebilir. Araç hızının 30 km seviyesine düştüğü zaman ve vitesi geriye alındığında sistem otomatik olarak devreye girer. Kamera görüntüleri ekrana yansıması ile birlikte sistem gerekli manevraları ve direksiyon yönlendirmelerini sürücüye bildirerek aracın park edilmesi sağlanır. Eğer arkadaki araca fazla yaklaşılmışsa sensörler hemen alarm vererek ilerlemeyi durdurur. Sürücü sadece firen ve gaz ayarlarını yapıp sistemin talimatlarını uygulayarak geri- ileri vites yapmaya gerek kalmadan aracı bir veya iki seferde park edebilme imkânını yakalıyor. Yeni gelişmiş araçlardaki otomatik park sistemleri, direksiyona dokunmadan tamamıyla park işlemini kendisi yapmaktadır. Park sırasında herhangi bir yayanın çıkması ile sürücü direksiyona elle müdahale ederse sistem otomatik direksiyon özelliğini devreden çıkararak tüm sorumluluğu sürücüye verir.

Otomatik Park Sistemi Sonradan Taktırılır Mı?

Otomatik park sisteminin faydalarını duyan ve  bilen sürücüler araçlarında da böyle bir teknolojinin bulunmasını istiyorlar. Fakat bu sistemler her araçta yüksek performans sağlayamayabiliyor. Ayrıca araçların modeli ve markası fark edeceğinden dolayı eski model arabalara park sistemleri koymak imkânsızdır. Sonradan eklettirilen park sistemlerin çoğunda kullanıcılar şikâyetle tekrar dönüş yaptıkları sıklıkla görülmüştür. Hem maliyet hem de zaman açısında olumsuz etkileyen durumların yaşanması söz konusu olabileceğinden sonradan eklerken otomatik park sistemini çoğu uzman tercih etmemektir. Bunların yerine otomatik park özelliği olan araçları satın almak insanlar için daha keyifli kullanma ömrü sunar. Eğer yüksek modelli araçlara maddi durum yetmiyor ise sonradan eklenecek park sisteminin kaliteli olmasına özen gösterilmelidir.

19 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir