Oto Ekspertiz Ne İş Yapar?

Oto Ekspertiz Ne İş Yapar?

Oto Ekspertiz Ne İş Yapar?

Oto ekspertiz, bir araçta meydana gelmiş olan hasarın maliyetini detaylı şekilde tespit eden kişidir. Oto ekspertiz ise otomobiller üzerinden yapılan tüm tespitler ve görüşlerin tamamına verilen bir isimdir. Kısacası eksperler otomobilleri detaylı bir şekilde incelerler ve bu inceleme sonrasında çıkardıkları sonuçlara görüş bildirirler. Bu işlemler oto ekspertiz olarak isimlendirilir. Bu kişiler araçlar konusunda detaylı bilgilere sahip kişilerdir ve özellikle araç alım satımı konusunda son derece önemli kişilerdir. Çünkü bu kişilerin verdiği raporlar ve bilgiler aracın fiyatı üzerinde oldukça etkilidir. Otomobiller konusunda yaptıkları incelemeler ve çıkardıkları rapor ölçüsünde eksperlerin görevleri de oldukça merak konusu haline gelmektedir.

Oto Ekspertizin Görevleri Neler?

Oto eksperler kaza gibi durumlar nedeni ile meydana gelen hasarların tespit edilmesinden sorumludur. Bu hasarın neden ortaya çıktığı ne kadar maliyeti olacağı gibi konularda detaylı bilgiler verirler. İncelemelerini çok geniş bir yelpazede yapan oto ekspertizlerin yanıt aradıkları birtakım sorular vardır. Bu sorulardan bazıları şunlardır:

  • Bahsi geçen araç verilen özelliklere gerçekten sahip midir?
  • Araçta herhangi bir kaza durumu var mıdır?
  • Araçta bir kaza durumu gerçekleşmiş ise bu kazanın maliyeti ne kadardır?
  • Aracın değişen parçası var mıdır?
  • Araç belirtilenler dışında kaza durumu geçirmiş midir?
  • Araçta herhangi bir eksiklik ya da kusur bulunuyor mu?

Araç alım satımı sırasında taraflar arasında ortaya çıkabilecek olan anlaşmazlık konularında oto ekspertizler en doğru yanıtları vermekle görevlidirler. Araçlarda meydana gelen hasarlar değil aynı zamanda araç için verilen beyanlar konusunda da oto ekspertiz görüşlerine başvurulur.

Nasıl Oto Ekspertiz Olabilirsiniz?

Kişiler oto ekspertiz olmak istediklerinde çeşitli standartları yerine getirmek durumundadırlar. Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen standartlar yerine getirildiğinde kişiler bu işi yapabilme ehliyeti kazanacaklardır. Gerekli şartlar arasında son derece önemli detaylar vardır. Öncelikle eksper adayının daha önce hiçbir şekilde iflas etmemesi gerekiyor ve konkordato ilan etmemiş olması gerekiyor. Bununla birlikte oto ekspertizliği için kişilerin en az 2 yıllık meslek yüksek okulu mezunu olması gerekiyor. Bunlar dışında yerine getirilmesi gereken ufak detaylar daha bulunmaktadır.

Oto Ekspertiz Faydaları Neler?

Oto ekspertiz hizmeti almanın birtakım faydaları vardır. Özellikle ikinci el araç alacak olan kişiler oto ekspertiz hizmetlerinden yararlandıklarında kazasız ve hasarsız araç alma imkanı elde etmiş olurlar. Bununla birlikte aracın hasarları ve kazaları hakkında daha detaylı ve güvenilir bilgi edinme imkânı bulurlar. Ekspertizi tam yapılmış bir araç satın aldığınızda çok daha büyük bir güvenle aracınızı kullanabilirsiniz. Bununla birlikte eğer araç üzerinde bir trafik ya da vergi borcu var ise bunlardan daha iyi şekilde haberdar olma imkânı bulursunuz. Aracın bakım yapılması gerektiği durumlarda da detaylı bilgi edinme olanağı bulabilirsiniz. Kısacası oto ekspertiz birçok bakımdan yaptırılması gereken bir işlemdir.

Hangi Durumlarda Oto Ekspertiz İşlemine Başvurulur?

Oto ekspertiz işlemi her zaman araç sahiplerinin başvurduğu hizmetler arasında yer almaktadır. Özellikle ikinci el araç alımı satımı sırasında mutlaka oto ekspertiz incelemesine ihtiyaç duyulmaktadır. Taraflar arasında araç konusunda bir anlaşmazlık var ise bu konuda uzman bir eksperden destek alınır ve güvenilir bilgiler ışığında gerekli satış işlemleri yapılır. Oto ekspertiz işlemlerinden yararlanmak istediğinizde işin profesyonellerinden destek almak son derece önemlidir. Araç alırken de satarken de bu incelemeleri yaptırmak araç el değişiminde güveni sağlamak adına büyük bir önem taşımaktadır. Bir araç hakkındaki en doğru bilgi ekspertiz raporu ile ortaya çıkmaktadır.

19 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir