Noterde Otomobil Satışında Bilinmesi Gerekenler

Noterde Otomobil Satışında Bilinmesi Gerekenler

Noterde Otomobil Satışında Bilinmesi Gerekenler

Ülkemizde otomobil alım satımı her geçen gün daha da yaygınlaşmaktadır. Toplu taşıma kulanmak istemeyen insanların çoğu kendine bir araç almak için hareket geçiyor. Özellikle tüm dünyanın Covid-19 pandemisi ile savaştığı şu günlerde gideceğiniz yerlere özel aracınızla gitmek daha mantıklı ve güvenli olacaktır.

Araba almak isteyen insanların sayısının arttığı şu günlerde aracınızı satmanız çok daha kolay ve karlı olacaktır. Eğer elinizdeki aracı uzun süredir satmak istiyor ve bunun için uygun zaman kolluyorsanız bulunduğumuz dönem bunun için oldukça uygundur. Aracınızı satmaya karar verdikten sonra alıcı bulmanız normale göre daha kolay olacaktır. Peki aracı nasıl satabilirsiniz? İnternet üzerinden araç satmak şu dönem için en mantıklı seçeneklerden biridir. Aracı satmaya karar verdiniz ve kendinize bir alıcı buldunuz. Asıl önemli olanlar aslında burdan sonra başlıyor. Araç satışı yaparken dikkat etmeniz bazı noktalar bulunuyor. Alıcı aracı satın almaya kesin olarak karar verdikten sonra arabanızın satışını noterde yapmanız gerekir. Noterde satış yaparken dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar bulunuyor.

Noter Huzurunda Araba Satışı Yapmak

Arabanızı satacağınız kesinleştiğinde bu satışı noter huzurunda yapmanız gerekiyor. Belirlenen kurallara göre ikinvi el otomobillerin alım satımı noter huzurunda yapılır. Notere gitmeden önce aracınızın vergilerinin ödendiğinden emin olmalısınız. Aynı zamanda geçmişten gelen bir trafik cezası veya vergi borcu bulunuyorsa bu durum arabanızın satışına engel olacaktır. Bu sebeple noterde satış yapmaya gitmeden önce aracınızla ilgili bilgilere hakim olmalı ve eksikleri tamamlamalısınız.

Noter huzurunda araba alım satımı yapmak normale göre çok daha güvenli olduğu için oldukça avantajlıdır. Aksi takdirde araçla ilgili ilerde yaşayacağınız herhangi bir problemde elinizde bir belge olmadığı için mağdur olma ihtimaliniz yüksektir. Noter huzurunda yapılan satışlarda ise araçların geçmişe dair borçları, vergileri ve cezaları ödenmeden satış gerçekleşmediği için kendinizi koruma altına alırsınız. Günümüzde çok sayıda insan birbirini dolandırmak için fırsat kolluyor. Araba alım satımlarında da bu tarz insanlara rastlama olasılığınız yüksektir. Bu sebeple ikinci el araçların noter huzurunda satılması oldukça avantajlıdır.

3 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir