Muafiyetli Kasko Nedir Nasıl Uygulanır?

Muafiyetli Kasko Nedir Nasıl Uygulanır?

Muafiyetli Kasko Nedir Nasıl Uygulanır?

Muafiyetli kasko, bir kaza halinde zararın bir kısmının sigortalı tarafından karşılanmasını ifade eder. Sigortalı hasarın belirli bir yüzdesini karşıladıktan sonra kalanını sigortacı karşılar. Zorunlu trafik sigortası yapan sürücüler kasko yaptırma aşamasına geçtikleri zaman hangisini tercih edecekleri konusunda kararsız kalırlar. Muafiyetli kasko en çok tercih edilen kasko çeşitlerinden birisidir. Muafiyetli kasko uygulaması için iki tane yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki tenzili muafiyet uygulamasıdır. Bu uygulamada sigortanın %1,2 ya da 3 oranında muafiyet uygulanır. Diğer uygulama yöntemi ise belirli bir tutar üzerinde muafiyet uygulaması yaptırmaktır. Belirlenen tutarın altında bir hasat gerçekleşirse ödemeyi sigortalı yapar. Ancak aşarsa sigortalı tarafından bir ödeme yapılabilir.

Muafiyetli Kaskonun Avantajları Nelerdir?

Muafiyetli kasko sigortaların fiyatları muafiyetsiz olan kaskolardan daha uygun fiyatlar sunmaktadır. Böylece az paralar ödenerek de kasko sahibi olunabilmesi avantajını sağlar. Yıllık ödemelerinden tasarruf etmek isteyen araç kullanıcıları, gönül rahatlığıyla muafiyetli kasko yaptırabilmektedir. Yüksek gelen kasko fiyatlarından faydalanmak isteyenler, muafiyetli kasko sayesinde indirim olanaklarından faydalanabiliyor. Araç muafiyet kaskosu fiyatını geçmemiş olsa bile muafiyetsiz ya da kaskosuz olmasından daha fazla avantaj sunuyor. dünya genelinde araç fiyatları ve döviz kurları çok hızlı değişiklik göstermektedir. Bu nedenle muafiyetli kasko yaptırarak aracı güvence altına almak hem güvenli hem de tasarrufludur. Muafiyet oranı artar fakat poliçe fiyatı düşer. Muafiyet sigortası yaptıran kişiler prosedürlerle ilgilenmek zorunda kalmazlar.

Kimler Muafiyetli Kasko Yaptırabilirler?

Muafiyetli kasko yaptırmaya karar veren kişiler bilmelidir ki bu kasko türünden faydalanmak için yurtdışında olmamak gerekmektedir.Fakat ek primler ödeyerek teminatlardan faydalanabilmek mümkündür. Şehir içinde ne sıklıkta araç kullanıldığı, kasko sigortasında mini hasar tesisatı olup olmadığı da dikkate alınmalıdır. Şehir içinde sık sık araç kullanan kişilerin kaza yapma riski daha yüksektir. Onun için bu tarz kişiler muafiyetli kaskoyu tercih edebilirler. Bunun yanı sıra araç sürüş ya da park esnasında da kaza geçirebilir. Eğer ki yapılan uygulamada muafiyet sınırı aşılmamışsa hasarları sigortalı ödemek zorundadır. Şehir trafiğinde çok fazla olan kişiler bu konuları da göz önünde bulundurmalıdır.

Muafiyet İndirimi Nedir?

Muafiyet indirimi kaza esnasında oluşan hasarların bir kısmını ifade eder. Bu orana aracın değeri üzerinden karar verilir. Aynı zamanda hasar üzerinden de kararlaştırılabilmektedir. Muafiyet oranı değişiyorsa, aynı oranda muafiyet indirimi de değişmektedir. Muafiyet indiriminin hesaplaması, sigorta şirketinden çok fazla bir şey beklemeden yapılmalıdır. Eğer ki hasarlarınız küçük ise bunların sigorta şirketi üzerinde çok fazla teminatı yoktur. Fakat ortaya çıkan hasar çok büyükse, sigorta şirketi büyük bir kısmını öderken siz sadece az olan kısmını ödemekle yetinebilirsiniz. Araç bir kaza karşısında hasara karışırsa  ve bu kazanın hasarlarını sürücü kendisi öderse, hasarsızlık indiriminin bozulmasının önüne geçebilir. Diğer haklarından da faydalanmaya devam edebilir.

Muafiyetli Kasko Nereye Yaptırılmalıdır?

Aracınızı ortaya çıkabilecek kazalar için teminat altına almayı istemeniz kadar doğal bir durum yoktur. Bunun için en iyi sigorta şirketlerini araştırarak fiyatlar alın, Verdikleri fiyatları ve hizmetleri göz önünde bulundurarak hangi sigorta şirketini tercih edeceğinizi bulabilirsiniz. Kasko sigortanızı internet üzerinden de gerçekleştirebilir ve teferruatlarla uğraşmanızı engelleyebilirsiniz. Kasko teklifleri almak için tek yapmanız gereken bilgilerinizi girmenizdir. Girilen bilgilere göre size en uygun kasko hizmeti sunabilecek sigorta şirketlerini bulabilirsiniz. Ayrıca sigorta şirketlerinin telefon hatlarından da kasko teklifleri hakkında bilgi sahibi olunabilmektedir. Bunun içinde araştırdığınız kasko şirketini aramanız yeterli olacaktır. Aracınız için uygun olan kaskoyu bu kadar kolay bir şekilde yaptırabilirsiniz.

12 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir