Motorlu Taşıt Vergisi

Motorlu Taşıt Vergisi

Motorlu Taşıt Vergisi

Kişiler araç aldığında farklı dönemlerde birde motorlu taşıt vergisi öderler. Kişilerin arabaları onlar için motorlu taşıt vergisi de o kadar önemli bir vergidir. Yılda 2 kez ödeme sağlamaktalar. Ocak ve Temmuz aylarında alınan bu vergi illerde vergi dairesine ya da ilgili bankalara ödenerek yapılır. Bütün aracı olan kişiler bu vergiyi ödemekle sorumludur.

Ne Zaman Ödenmeli?

Araç alınmış ve tescil işlemi gerçekleştirilmiş olduğu andan itibaren araç aynı zaman da vergiye tabi olmaya başlar. İlk tescilin ardından yılın ilk 6 ayı içerisinde bir zaman diliminde alınmış ise takvim yeni yılı gösterdiğinde vergi alınmaya başlanır. Yılın son 6 ayı içerisinde ki bir tarihte alınmış ise vergilendirme son 6 döneminin ilk başından başlar.

Ancak burada dikkat etmeniz gereken araç sicile tescil edildikten sonra el değiştiriyor olursa ve bu işlem ilk 6 ayı kapsıyorsa son 6 aya giren dönemin başında vergilendirme başlar. Aynı işlem son 6 ayı kapsıyorsa takip eden yılın ilk ayında başlar.

Nasıl Hesaplanır?

Taşıtların vergileri aracın cinsine düzenlemede yer alan yöntemlere göre belirlenir. Aynı zaman da aracın otomobil, kamyonet, minibüs olması durumu vergilendirmenin durumunu da değiştirmektedir. Vergilendirme hesaplanırken aracın yaşı, silindiri gibi değişik yöntemlerde kullanılarak hesaplanır.

Hesaplanan verginin ödenmesi gelir idaresine ya da gelir idaresi veznelerine ya da ilgili bankalara internet ya da atmler üzerinden yapacağınız ödemeler şeklinde gerçekleşir. Motorlu taşıtlar vergisi hesaplanırken dikkat edilen bir hususta, kamyon, otobüs araçların ağırlığıdır. Bunun yanında özellikle otobüslerde koltuk sayısı da dikkate alınmaktadır.

Motorlu Vergisini Ödeyecek Araçlar

Trafik şubesinde kayıtlı olan bütün araçlar bu vergiyi ödemek zorundadır. Aynı zaman da trafik bürolarına kayıtlı olan araçlar ile Sivil Havacılık Müdürlüğünde kayıtlı olan ve tescil edilmiş helikopter, uçak ya da diğer araç sahipleri bu vergiyi ödemek zorundadırlar. Liman veya belediyelerde tescil edilmiş motorlu deniz araçları da bu vergiye tabidir. Kişiler bu araca sahip olduğu sürece bu vergiyi ödemekle yükümlüdürler. Aynı zaman da Kara Yolları Trafik Kanunu’nda yer alan şubelere veya bürolara tescil edilmiş bütün taşıtlar bu vergiden sorumludur.

Motorlu Vergisini Ödemeyecek Araçlar

Sosyal Güvenlik Kurumu, İl Özel İdaresi, Genel Bütçeli İdareler, Özel Bütçeli İdareler, belediyeler, köy tüzel kişilikleri, Türkiye Kızılay Derneği bu kurumların kullanımına verilmiş araçların tescili yapılmıştır. Bu araçlar devlete hizmet ettiği için motorlu taşıt vergisi ödemezler. Türkiye’de karşılıklı anlaşma gereği yabancı ülkelerin elçilik ve konsoloslukların araçları ve konsolosluk memurlarına ait araçlar motorlu taşıt vergisi ödemezler.

Bunun yanında motorlu taşıt vergisi ödemeyecek diğer bir grup rahatsızlık derecesi %90’dan fazla olan, malul ya da engelliler kullanmak için almış olduğu motorlu taşıtları ya da ihtiyaçları için gerekli taşıtlarda motorlu taşıt vergisi ödemezler. Bir aracın geçmiş ait borcu yok ve araç hurda halinde ise motorlu taşıt vergisi ödemez. TMSF’ye verilmiş ve bu fonun yükümlülüğü altında bulunan taşıtlar motorlu taşıt vergisi ödemezler.

MTV Ödenmezse

Motorlu taşıtlar vergisi alımı için belirli tarihler düzenlenmiştir. Bunlar 1 Ocak, 31 Ocak arasında ilk ödeme diğeri ise 1 Temmuz ve 31 Temmuz tarihidir. Kişiler bu vergiyi ödemedikleri takdirde verginin tahsili haciz yoluyla sağlanır.

Ayrıca ödeme tarihi geçtikten sonra ödenen vergiler için her gün bir faiz işler. Aylık ise gecikme zammı fiyatları da eklenerek bir tutar çıkartılır. O yüzden Ocak ve Temmuz şeklinde düzenlenen motorlu taşıtlar vergisinin zamanın da yapılması gerekir.

14 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir