Mercedes-Benz A45 Amg İncelemesi: Orantısız Zevk Paketi

Mercedes-Benz A45 Amg İncelemesi: Orantısız Zevk Paketi

Mercedes-Benz A45 Amg İncelemesi: Orantısız Zevk Paketi

415 beygir gücüne sahip muhteşem performansı ile ön plana çıkan Mercedes Benz A45 AMG, 4 silindir motoru ile 8 ileri çift kavramalı otomatik şanzımanını kullanıyor.

Aracın sürüş moduna bağlı olarak çekiş gücü ve dengesi değişebiliyor. Örneğin aracı yarış pistine götürürken yanlardan yoğun duman atan bir modda aracı kullanmak son derece gösterişli olsa gerek.

Aracın muhteşem performansına yaklaşabilen aynı segmentte sadece bir araba var. O da Audi RS3.

Dış Görünüm

 

Klasik A serisi Mercedes’lerden farklı olarak A45’in motor ızgarasındaki çizgilerin dikine olduğu, detaylarıyla ön plana çıkan ön tamponu, body kit ve bagaj üzerine özenle yerleştirilmiş spoyleriyle ayrıldığı gözükmektedir.

Mat, siyah renkli jantların ve hava kanalları bulunan fren disklerini de bu farklılığa eklemek mümkündür.A45’teki şık tasarım arka bölümde de kendisini göstermektedir. Dört çıkış egzoz ve difüzör en göze çarpan hususlardandır.

İç Dizayn Özellikleri

 

Mercedes Benz A45 AMG dokunmatik yüzey kontrol sisteminin yanında spor bir direksiyona sahiptir. Elektrikli koltuk ayarı ile rahat bir sürüş sergileyebileceğiniz aracın her modda kullanabileceğiniz fonksiyonel bir direksiyonu vardır.

MBUX bilgi ve eğlence paketi kapsamında kurulu multimedia ekran sayesinde, aklınıza gelebilecek her şeyi ekrandan görmenizi sağlayan bir yazılım yüklüdür. Hatta hızlanma kuvvetlerini görebileceğiniz G metreye dahi sahip olan bu yazılım araca muhteşem bir özellik katmıştır.

10.3 inch iki adet multimedia ekrana sahip olan aracın ilk monitörü direksiyonun hemen arkasında, diğeri ise direksiyonun sağ tarafında konsol üzerindedir. Bu mekanizma kullanıcı için ilk etapta yadırgansa da sonradan kullanıcının sisteme alıştığı gözükmektedir. Bilgi eğlence sitemi kapsamında koltukların arkasında bulunan monitörler ön konsoldaki multimedia ekran sayesinde kontrol edilmekte ve açılması sağlanmaktadır.

Hong Kong, China Feb 23, 2016 : Mercedes-Benz A45 AMG 2016 Interior Day on Feb 23 2016 in Hong Kong.

Yolcu ve Bagaj Kapasitesi

 

Basit bir anlatımla araç, diğer A sınıfı Mercedes’ler kadar yolcu taşıma anlamında pratiktir. Tabi hatchback araç olması hasebiyle arka koltukta oturanların rahat bir şekilde yayılarak oturmasını beklememek gerekir.

 

Bagaj hacmine gelince, klasik bir hatchback araçla kıyaslandığında iki kişilik bir ailenin tüm ihtiyaçlarını rahatça yerleştirebileceğiniz kapasitededir.

 

Sürüş ve Performans

 

Aracın fırlatma modu devreye girdiğinde emin olun tek bir beygir gücü dahi boşa harcanmaz. 100 km’ye 3.9 sn gibi kısa bir zamanda ulaşmanın heyecanını yaşarsınız. Ayrıca otomatik modda gaza basmakta tereddüt yaşayanlar için direksiyon simidinin arkasında manuel mod vardır.

 

Bu AMG modellerinin diğerlerinden farkı drift modunda aracın kullanılabiliyor olmasıdır. 415 BG ve 498 Nm torka sahip olan aracın maksimum hızı 270 km/sa ile sınırlandırılmıştır. Yol durumunun birden bire değiştiği durumlarda lastiklerde yol durumunu algılayan sensörler sayesinde sürüş modu ve direksiyon hafifliği otomatik olarak belirleniyor.

 

Sürtünme modu sayesinde aracın virajlara kontrolsüz girişi esnasında rahat bir şekilde yanlara sürtünmesine yardımcı olur.

 

 

Güvenlik Sistemi

 

A45’in kendini kanıtladığı ve ön plana çıktığı özelliklerin başında güvenlik gelir. 2018 yılında Euro NCAP’nın yaptığı güvenlik testlerinde sınıfının en iyisi olduğunu ispatlamıştır. Ayrıca araçta bulunan otomatik frenleme sistemi, şerit takip sistemi ve sürücünün dikkatini takip eden uyarı sistemi güvenlik başlığı altında ön plana çıkan özelliklerdendir.

 

Genel bir değerlendirme yapıldığında özellikle güvenlik konusunda tavizsiz tasarlanmış Mercedes Benz A45 AMG güvenle binebileceğiniz bir araçtır. Bütçe konusunda kendinizi rahat hissediyorsanız, konfor, performans ve güvenliğin birinci önceliğiniz olduğunu düşünüyorsanız gönül rahatlığı ile tercih edilebilecek bir araçtır. Sonuçta alacağınız aracın Mercedes olduğunu düşünürsek de söylenecek fazla bir söze ihtiyaç yok aslında

15 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir