Manuel Mi Otomatik Araç Mı Daha Çok Yakar?

Manuel Mi Otomatik Araç Mı Daha Çok Yakar?

Manuel Mi Otomatik Araç Mı Daha Çok Yakar?

Motorlu araçlar, ilk ortaya çıktığı dönemden itibaren sürekli olarak değişime uğrayarak bugünkü modern hale ulaşmıştır. Araç teknolojilerinde yaşanan hızlı değişmeler, araç alacak kişileri de sürekli olarak karar değiştirmek durumunda bırakıyor. Günümüzde çok sayıda marka tarafından onlarca modelde araç üretimi yapılıyor. Üstelik her yıl bir önceki yıldan daha gelişmiş özelliklere sahip olan yeni modeller piyasaya sürülüyor. Araç alacak kişilerin kafasında son yıllarda en çok yer eden sorulardan biri de otomatik vitesli araç mı yoksa manuel vitesli araç mı almanın daha avantajlı olacağıdır. Esasında her ikisinin de kendisine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Araç almaya karar veren kişiler, her ikisini de detaylı olarak incelemeli ve beklentilerini karşılayacak olan aracı seçmelidir.

Otomatik ve Manuel Araçlarda Yakıt Tüketimi

Yakıt tüketimi, araç alacak olan kişilerin dikkat ettikleri konuların başında gelir. Araçlarda yakıt tüketimi markadan markaya, hatta modelden modele değişiklik gösterir. Ancak genel kabule ve yapılan bazı araştırmalara göre tüm şartlar eşitlendiği zaman manuel vitesli araçlar daha az yakıt tüketiyor. Otomatik vitesli araçlarda motor devir almak ve vites değiştirmek için daha fazla zorlandığından dolayı yakıt tüketimi de yüksektir. Manuel vitesli araçlar ise devirin sürücü tarafından sağlanması ve motorun ihtiyacına göre vites değişimi yapılması nedeni ile daha düşük yakıt tüketimi sağlamaktadır. Ancak bu durum belirtildiği gibi tüm şartların eşit olduğu durumlar için geçerlidir. Yakıt tüketimi söz konusu olduğu zaman en belirleyici faktörlerden biri de sürücüdür. Acemi ve vites değişimini aracın isteğine göre ayarlayamayan sürücülerin kullandığı araçlarda yakıt tüketiminin, otomatik vitesli araçlara göre daha yüksek olması olasıdır. Bu yüzden acemi sürücüler manuel vitesli araçları fazla tercih etmezler.

Otomatik ve Manuel Vitesli Araçların Farkları

Otomatik vitesli ve manuel vitesli araçların arasındaki temel ayrım, şanzıman tipi ile alakalıdır. Bu iki araç türünü birbirinden ayıran farkları şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Manuel vitesli araçlarda aracın kontrolü tamamen sürücüdedir. Nerede vites değişeceğine ve hangi devirde kullanılacağına sürücü karar verir. Otomatik vitesli arabalarda ise yalnızca direksiyonun kontrolü sürücüdedir.
  • Otomatik vitesli arabalar kullanım açısından oldukça konforludur. Özellikle acemi şoförler açısından çok rahattır. Manuel vitesli araçlarda ise sürekli olarak araç ile ilgilenmek gerekir.
  • Konforu ve kullanım rahatlığı nedeniyle otomatik vitesli arabalar daha yüksek fiyatlıdır. Aynı markanın aynı modelinde bile manuel ve otomatik arasında gözle görülür fiyat farkları vardır.
  • Manuel araçlar hem satın alındığı zaman daha ekonomiktir, hem de yakıt tüketimi açısından daha verimli olmaları yönüyle ekonomiktir.

Otomatik Araçlar Farkı Kapatıyor

Her ne kadar manuel vitesli araçların daha az yakıt tükettiği kabul edilse de son dönemde üretilen otomatik vitesli araçlar bu açığı kapatma konusunda büyük yol almıştır.  Özellikle dijital teknolojilerin yoğun olarak arabalarda kullanılmasıyla birlikte, otomatik vitesli araçlar vites ayarlamasını usta bir şoförden daha iyi yapabilmektedir. Otomatik vitesli araçlarda yaşanan hızlı gelişmeler, yakın gelecekte tüm otomobillerin otomatik üretilmesine yol açabilir.

Ayrıca otomatik vitesli araçlar, rahatına düşkün sürücüler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Rahat bir sürüş deneyimi yaşatan otomatik vitesli araçlar, sürücülerin özellikle de uzun yollarda yüksek efor sarf etmesine gerek kalmadan seyahat etmesine olanak tanıyor. Yeni nesil otomatik vitesli araçlar güvenlik açısından da yüksek donanımlara sahip. Bu da araç alacak kişilerin otomatik vitesli araçlara yönelmesinde büyük rol oynuyor.

 

3 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir