LPG’li Araçların Bakımı Nasıl Yapılır?

LPG’li Araçların Bakımı Nasıl Yapılır?

LPG’li Araçların Bakımı Nasıl Yapılır?

Araç sayısının giderek artması ile birlikte yakıt fiyatlarını göz önünde bulunduran sürücüler, yakıt olarak LPG fiyatları daha uygun olduğu için araçlarına LPG taktırmaktadır. Bazı araç modelleri ise fabrika çıkışı LPG takılı olarak satışı yapılmaktadır. LPG’li aracı olanların en çok merak ettikleri konulardan birisi periyodik olarak LPG’li araçların bakımının nasıl yapılacağı konusudur. Bu yazıda bakım detayları anlatılacaktır.

LPG’li Araçlar Kaç Kilometrede Bir Bakıma Girmelidir?

Aracında LPG takılı olan sürücüler, araçlarını kullanıma bağlı olarak bakımlarını periyodik olarak yapmalıdırlar. LPG’li araçlarda her 10.000 kilometrede bir bakımın yapılması bu bakıma ilave olarak her 1000 km’de bir gaz ayarının ayarlanması, 3000 km’de bir ise hava filtresinin temizlenmesi gerekir. 10000 km’de bir aracın yağ değişinin yapılması ve aracın yakıt türüne göre yağ konulmalı ve yağ filtresi değiştirilmelidir. Gaz ayarı ise araç LPG ayarı yapan yerlerden aracın beynine bağlanacak elektronik kablo sistemi aracılığıyla bilgisayar üzerinden yazılımla araç modeli, markası, yakıt türü seçilir ve mevsimsel şartlara göre gerekli ayarlamalar yapılır.

LPG Gaza Geçiş Isısını Ayarlanması

Sıralı LPG sistemlerinde gaz geçiş ısısı önemli bir detaydır. Mevsimsel şartlara göre gaz geçiş ısısı ayarlanır. Kış mevsiminde benzinden LPG’ye gaz geçiş ısısı minimum 35 derece olmalıdır. Yaz mevsiminde ise 30 derece olmalıdır. Yaz mevsimine göre ayarlanan gaz geçiş ısısında araç, kış aylarında çalıştırıldığında rölanti sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden yaz ve kış aylarında yapılacak bakımlarda mevsime göre gaz geçiş ısısı ayarlanmalıdır.

LPG’li Araçlarda Elektrik Tesisatı Bakımı

Aracında LPG bulunan kişilerin dikkat etmesi gereken ve bakım yönünde çok önemli olan bir bakım ise araç elektrik tesisatının kontrolünün ve bakımının yapılmasıdır. LPG’li araçlarda kaçak akım ciddi sorunlara neden olabilecek bir durumdur. Bu yüzden elektrik kabloların kontrol edilmesi, yıpranan kablolar değiştirilmeli, akım kaçağı olup olmadığına özellikle dikkat edilmelidir. Ayrıca bağlantı elamanlarında oksitlenme olup olmadığına bakılmalıdır.

Regülâtör Bakımı

LPG’li araçlarda bakım yapılması gereken önemli parçalardan biri de buharlaştırıcı kontrolü yapan regülâtördür.  Regülâtörde biriken atıkların ve kirlerin temizlenmesi gerekiyor.

Filtre Değişimi, Buji Kontrolü, Diyafram Basınç Ayarı

10000 km’de bir LPG’li araçlarda yapılması gereken bakımlardan biriside mutlaka LPG elektro valfinde yer alan filtrenin temizlenmesi gerekiyorsa değiştirilmesi gerekir. Hava filtresinin değişmesi, bujiler kontrol edilmeli, elektro valflerin kontrol edilmesi, diyafram basıncını dengelenmesinde görev alan kısmın temizlenmesi, basınç düşürücüsünün ayarlarının yapılması gerekir.

LPG’li Araca Bakım Yaptırmanın Önemi

Dizel ve benzinli araçlarda bakım yapılması gerektiği gibi aracın performansı, yakıt tasarrufu için mutlaka LPG’li araçlara da bakım yapılması şarttır. Yapılacak bakımlar aracın performansını artıracak, araçta olası hasarların önüne geçilir, filtre temizliği ile klima daha verimli çalışacak, bağlantı kontrollerinin ve elektrik tesisatını kontrol edilmesi olası büyük hasarların önüne geçilmesi için yapılacak bakım işlemleridir.

LPG Bakım Periyotları

LPG’li araçlarda bakım periyotları şu şekildedir;

  • LPG tankının 10 yıl geçtikten değişmesi gerekmektedir. LPG tankı üzerinde yıl bilgisi yer almaktadır ve araç ruhsat bilgisinden LPG’nin ne zaman taktırıldığına bakılabilir.
  • En önemli parçalardan biri olan regülâtörde, regülâtör diyaframı arızalandığı zaman değişmeli ya da 50000 km’de bir değiştirilmelidir.
  • 50000 km’de bir gaz kesici filtresinin değişmesi gerekir.
  • 10000 km’de bir LPG filtre değişiminin yapılması lazım.
  • 10000 km’de bir sıralı sistem ayarının yapılması verimi etkileyecektir.
  • Karbüratörlü sistem ayar işlemi ise karbüratör arızalanmadığı sürece yapılmasına gerek yoktur.
  • LPG enjektörlerinin ise 5000 km’de bir değişmesi enjektörlerin ömrünü uzatacaktır.
1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir