Kış Lastiği Nedir Ne Zaman Kullanılır?

Kış Lastiği Nedir Ne Zaman Kullanılır?

Kış Lastiği Nedir Ne Zaman Kullanılır?

Araç sahipleri için lastik seçimi son derece önemlidir. Ancak lastik seçiminde bilmeniz gereken kış lastiğini kar lastiği ile karıştırılmaması gerektiğidir. İdeal yumuşaklıkta olan lastikler, yol tutuşu özelliği üst düzeyde görülmektedir. Özellikle yol tutuş durumu yüksek olması fren ve çekiç performansını üst düzeyde yükseltmektedir. Daha da önemlisi viraj hakimiyeti sağlamaktadır. Bu da sürücülerin sürüş durum güvenliğini sağlamaktadır. Kış lastiği her türlü tehlikelerden korumaktadır. Gizli buzlanma, karda, buzda ve ıslak zeminlerde bu tür olumsuz durumlardan kış lastiği önemli bir rol oynamaktadır. Genellikle araçların kaymasının sebebi buzlar değildir, buzların üzerindeki sulardır. Genellikle lastiklere zincirde takılıyor ama pek tercih edilmiyor. Çünkü zincir lastiklerde yer alan tellerin zamanla kırılmasına sebep olmaktadır. Bundan kaynaklı tercih edilmemektedir.

Kış Lastiği Olduğunu Nasıl Anlarız?

Lastiğin üzerindeki desenden kolay bir şekilde ayırt edilebilir. Kış lastiklerinin sol kısımlarında kar şeklindeki sembollerden de kış lastiği olduğunu anlayabilirsiniz. Yol tutunmasının ve çekiç gücünün lastiğin ince lameli ve geniş bloklu olarak tasarlanmasının sebebidir. Özellikle kış lastiğinin takılmasının ardından araç içi hava basıncının 7 ay boyunca korunmasını sağlamaya dikkat etmek gerekmektedir. Değiştirilen lastiklerin deformasyonunu önlemek için de lastikleri saklama koşullarına kesin olarak dikkat etmek gerekmektedir. Jantları ile saklanacak ise yan yana konulup dik bir şekilde konulması gerekmektedir. Her yıl kış ayları kesinlikle kış lastiği takılması önemlidir. Yük taşıyan ticari araçlar kesinlikle kış lastiği takması zorunludur

Kış Lastiğinin Önemi

Islak veya buzlu zeminlerde kış lastiği sayesinde kayma riski düşmektedir. Kış lastiği yüksek yola tutunma ve güvenli bir sürüş sağlamaktadır. Bu sayede kaza riskini de azaltmaktadır. Genellikle ıslak ya da kaygan yollar üzerinde kış lastiği fren mesafesini kısaltmaktadır.  Buz, kar, su ve de çamurlu yollarda üst düzey güvenlik sağlamaktadır. Kış lastiği hayatımız için oldukça önemlidir kış lastiği takmamış birisi trafikteki ve diğer insanları da tehlikeye atmaktadır. Aracınızın dışında da hayat akmaktadır bunları göz önünde bulundurarak hareket ediniz. En çok yapılan hataların başında ise iki tekere kış lastiği takmalarıdır.  Aracın sadece  iki tekerinde kış lastiği varsa virajlarda buzlu ise kış lastiği olmayan tekerler katmaktadır.

Kış Lastiğinin Avantajları Nelerdir

Kış lastiği silika teknolojisi sayesinde lastiğin tutunma özelliği artmaktadır. Silika oranı arttıkça buzlanmada veya ıslaklıkta  tutuşu artar ve aşınma, yuvarlanma direnci yok olmaktadır. Mevsimlik lastikler bu gibi durumlarda 6 derece civarına indiğinde sonucu kaymak olur. Kış lastiklerinin kavrama ve tutunma özelliği 6 dereceye düştüğünde de kendini bırakabilir. Kış lastikleri standart lastiklerin aksine yuvarlanma ya başladığı an lastik ısınır ve havanın soğumasına rağmen büzüşmez ve daha gergin durmaktadır. Dişli desen yapısının bozulmaması halinde yol çekişi havaların ısınması hâlinde lastikler değiştirilmelidir. Güvenilir bir yolculuk için kış lastiği kesinlikle takılması gerekmektedir. Sağlığınız her şeyden önemlidir bunlara dikkat etmenizde yarar var.

Kış Lastiğinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Sürücüler kış aylarında daha fazla kaza riski taşımaktadır. Kış lastiği alırken mutlaka araç üreticilerin önerdiği lastik ölçüleri kullanılmalıdır. Genellikle ön kapının iç kısmında yazmaktadır. Seçilen kış lastiğinin üzerinde “kış lastiği” işareti kesinlikle olmaktadır dikkat ediniz. Kış lastiklerinin üretilme yılı da oldukça önemlidir 6 yıl içerisinde üretilmiş lastikler tercih edilmektedir. Genellikle güvenliğin yanı sıra yakıt tüketimi ve uzun ömürlü lastikler tercih edilmelidir. Lastiği genel anlamda detaylı bir şekilde kontrol etmek gerekiyor. Size en yakın lastik bayilerine giderek lastiklerinizin ne kadar ömrü kaldığını öğrene bilme şansınız vardır. Bunlara dikkat etmenizde yarar vardır.

17 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir