Kırmızı Işıkta Geçme Ceza Tutarı

Kırmızı Işıkta Geçme Ceza Tutarı

Kırmızı Işıkta Geçme Ceza Tutarı

Binlerce aracın aynı anda hareket ettiği trafikte düzeni sağlamak ve meydana gelecek kazaların önüne geçmek için devlet tarafından bir takım kurallar belirlenmiştir. Bu kuralların bazıları uluslar arası geçerliliğe sahiptir ve dünyanın hangi ülkesinde olursa olsun mutlaka uyulması gereklidir. Bazı cezalar ise yalnızca bir ülkede ya da birkaç ülkede geçerlidir. Belirlenen bu kurallara uyulmasını sağlamak ve uymayanların da cezalandırılmasını sağlamak için de trafik cezası uygulamalarına başvurulmaktadır.

Trafik cezaları genellikle maddi cezalardır ancak bazı hatalar nedeniyle sürücünün trafikten men edilmesi gibi ağır yaptırımlar ile karşılaşmak da mümkündür. Trafik cezaları da ülkeden ülkeye değişiklik gösterir. Trafik cezası almamak için trafik kurallarını iyi bilmek ve trafikte araç olmasa bile bu kurallara uymak önemlidir. Unutulmamalıdır ki kurallara uymak hem sürücünün kendi sağlığı ve güvenliği için, hem de trafikte seyir halinde olan diğer vatandaşların can güvenlikleri için zorunludur.

 

En Çok İhlal Edilen Kurallar ve Cezaları

Trafikte seyir halindeyken bireyler bilerek veya bilmeyerek kural ihlali yapabilirler. Bu ihlalin mobese kameraları tarafından görüntülenmesi ya da trafik polislerince fark edilmeleri, cezai işlem uygulanmasına yol açar. Türkiye’de en çok karşılaşılan trafik ihlalleri ve 2020 yılı itibarıyla cezaları şunlardır:

  • Kırmızı Işıkta Geçmek: Kırmızı ışık dünyanın tüm ülkelerinde durmak anlamına gelir. Türkiye’de kırmızı ışıkta geçmenin cezası 288 Türk Lirası’dır.
  • Emniyet Kemeri Takmamak: Emniyet kemeri, kaza anında sürücü güvenliği açısından oldukça önemlidir. Emniyet kemeri takmamanın cezası ise 132 Türk Lirası’dır.
  • Hız Sınırını Aşmak: Her yolda uyulması gereken hız sınırları bulunur. Bu sınırların aşılması durumunda, aşma oranı ile bağlantılı olarak 235 Türk Lirası ila 1.288 Türk Lirası aralığında ceza uygulanır.

 

Trafik Cezaları Nereden Ödenir?

Trafik cezaları doğrudan devlet tarafından tahsil edilir. Bir kişi trafik cezası aldığı zaman, bu ceza kişinin borcu olarak vergi dairesine aktarılır. Borcunu ödemek isteyen kişiler bu işlemi farklı kanallardan gerçekleştirebilir.

En çok kullanılan vergi ödeme noktası, vergi daireleridir. Ceza alan kişinin kayıtlı olduğu vergi dairesine giderek kimlik bilgilerini belirtip bu cezayı ödemesi mümkündür. Ayrıca son yıllarda vergi dairelerine online olarak da kredi kartı ile ödeme yapma imkanı getirildi. İsteyen bireyler borçlarını kredi kartı ile bu yoldan ödeyebilirler. Bir diğer trafik borcu ödeme merkezi ise PTT şubeleridir.

PTT şubelerine giderek trafik cezası ödemek istediğini söyleyen bireyler, kimlik bilgilerini paylaştıktan sonra ödeme işlemini yapabilirler. Son olarak da kamu bankalarının şubelerinden de trafik cezaları ödenebilir.

 

Erken Ödeme İndirimi

Trafikte yapılan kural ihlallerine karşı uygulanacak cezalar ve bu cezalarda yaşanacak artış oranları her yıl hükümet tarafından belirlenir. Bu nedenle de trafik cezaları yıldan yıla artış gösterir. Ancak devlet cezaların ödenmesi konusunda da bazı kolaylıklar sağlıyor. Bunların başında da trafik cezalarını erken ödeyenlere indirim yapılması geliyor.

2020 yılı rakamlarına göre trafik cezalarını ilk 15 gün içerisinde ödeyen kişiler, ceza tutarı üzerinden yüzde 25 indirim alıyor. Ancak ilk 15 günde borcunu ödemeyen kişiler, borçlarını olduğu gibi ödemek durumundadır. Ayrıca ödenmeyen borçlara faiz geldiği de unutulmamalıdır. Trafik cezalarında borcun ödenmediği her ay için yüzde 5 oranında faiz uygulanmaktadır.

Örneğin kırmızı ışıkta geçerek 288 Türk Lirası tutarınca ceza alan birinin borcunu 1 yıl boyunca ödememesi durumunda yüzde 60 oranında faiz ile birlikte ödemesi gerekir. Bu da 1 yıllık sürenin sonunda 288 Türk Lirası olan borcun 460 Türk Lirası olması anlamına gelir.

Formun Üstü

Formun Altı

 

17 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir