Kazaya Karışan Otomobillin Tamir Süreci

Kazaya Karışan Otomobillin Tamir Süreci

Kazaya Karışan Otomobillin Tamir Süreci

Motorlu taşıtlar çeşitli nedenlerden dolayı kazaya karışabiliyor. Bu bazı zamanlarda korkutucu bir hal alabiliyor. Kazaya karışan otomobillerin tamir süreci değişebilir fakat genelde 3 gün olarak belirlenmektedir. Fakat hiç korkulacak bir durum değildir. Çünkü otomobil kazaları masrafları Türkiye’de kasko firmaları tarafından karşılanıyor. Tek yapmanız gereken soğukkanlı olarak şu yolu izlemenizdir.

Kazaya Karışan Otomobil İçin Neler Yapılır

  • Kaza yaşandıktan sonra gerekli emniyet tedbirlerinizi alın
  • Kaza yerinin fotoğrafını geniş ve dar açıdan çekin. Gerekirse video kaydını da alın
  • Kazaya karışan araçları trafiği kapatmayacak şekilde yolun kenarına çekin
  • Kaza tutanak raporunda yer alan tüm bilgileri doldurarak imzalayın
  • Kazaya karışan kişinin aracının ruhsatı ve ehliyetini hatta trafik sigortasının fotoğrafının çekilmesi gerekir.
  • Çektiğiniz fotoğrafları ve kaza raporunu şirkete ulaştırılması gerekiyor

Kazaya Karışan Aracın Sahibi Ne Yapmalıdır?

Öncelikle soğukkanlı olması gerekiyor. Daha sonra herhangi bir panik yapmadan aracın içerisinde iseniz ve herhangi bir tarafınızda kaza sonucunda hasar yoksa anahtara ulaşarak motorun kapanmasını sağlayın. Fakat araç çalışmadığı durumda bile kontağın mutlaka kapanması gerekir. Yukarıda saydığımız maddeleri harfiyen yapılması gerekiyor. Gerekirse trafik polisini çağırabilirsiniz. Fakat trafik polisinin gelip müdahale etmesi biraz uzun zaman alabiliyor. Bu yüzden kazaya karışan aracı kullanan kişi ile problemi çözmeye çalışın.

Kazaya Karışan Otomobilin Sürücüsü Kaçarsa Ne Yapılır?

Bu durum ne yazık ki yaşanan bu durum ne yazık ki sıklık derecesi fazla bir durumdur. Genelde ehliyeti bulunmayan, alkollü kişiler ve haksız kişiler kaza sonucu kaçma teşebbüsünde bulunur. Hatta aracının kaskosu bulunmayan kişi haksız ise olay yerinden kaçabiliyor. Bu gibi durumlarda hiç korkmayın. Plakayı not alarak aracın modelini ve rengini kesinlikle unutmayın. Hatta fotoğraf veya video çekme durumunuz bulunuyorsa mutlaka kayıt alın. Bulunduğunuz olay yerinden ayrılmayın. Polisi arayarak olayı anlatın ve bulunduğunuz yeri belirtin. Polis veya jandarma kısa sürede bulunduğunuz yere ulaşır. Gerekli incelemeler yapılır. Sizin kasko şirketinize ulaşılır. Araç çekici yardımı ile çekilir. Kasko firmanız ile iletişime geçerek durumu anlatın. Kısa sürede aracınızı servisten alabilirsiniz.

15 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir