Kaskoda Hasarsızlık İndirimi Nasıl Uygulanır?

Kaskoda Hasarsızlık İndirimi Nasıl Uygulanır?

Kaskoda Hasarsızlık İndirimi Nasıl Uygulanır?

Bir yıl süreyle hiçbir kaza geçirmemiş araçlar yani sahip olduğu araç ile yapmış olduğu kazalar gibi durumların bulunmaması halinde ve bu durumun bir yıl istikrarlı olması durumunda bu kişiler için kasko hasarsızlık indirimi uygulanır. Kasko hasarsızlık indirimi uygulanırken 2 şeye dikkat edilir. Bunlar sürücü ve araçtır.

Kasko hasarsızlık indiriminin uygulanabilmesi için sürücünün geçmişine ve aracın hasarsızlık geçmişine bakılır. Hasarsızlık indirimi kasko da önemsenmesi gereken durumlardan biridir. Çünkü bu indirim %60 gibi büyük bir orana sahiptir. Tabi ki sigorta şirketleri bu oranı farklı sayılarda belirleyebilirler. Kasko geleceğe dair bu oranı %60 seviyelerine çıkarmıştır.

Hasarsızlığın Bazı Durumları

Siz kazalarda hatalı taraf iseniz hasarsızlığın bozulmaması adına yapılan bir rücu işlemi vardır. Bu işlemde ödenmiş olan teminat ya da indirim hatalı kişiden istenir. Kasko sözleşme oluşturduğu kişilerin hatalı olması durumunda onları tamamen indirimsiz bırakmaz. Yani hatalı da olsanız kasko hasarsız indirimden bir oranda faydalanırsınız.

Hasarsızlıkta Bir Olay

Araçta meydana gelen ufak denilecek cam kırılması ya da çizikler bazı durumlarda sigorta durumundan hasarsızlık indirimi adı altında karşılanabilmektedir. Her şirketin bu konu da belirlemiş olduğu geniş ve dar anlam da kapsamları mevcuttur.

Hasarsızlık İndirimi Kötü Olursa

Hasarsızlık indiriminin kötüleşmesi yani bozulması ileriki dönemlerde sadece hasarsızlık indiriminden faydalanamamakla sonuçlanır. Yani kişiler hasarsızlık indirimini hak etmeyecek duruma gelirler ise hasarsızlık indirimini bu duruma getirmesinden dolayı özellikle kasko sözleşmesinin yenilenmesi sırasında hasarsızlık indirimine yer verilmez.

Bunun haricinde büyük bir yaptırıma tabi tutulmaz. Hasarsızlık indiriminin bir özeliği kişinin kendi davranışlarına tabi tutulmuş olmasıdır. Yani aracınız ya da şirketiniz değişse bile hasarsızlık indirimi alırsınız.

Hasarsızlık İndiriminin Ortadan Kalkması

Size bu konuda 2 seçenek sunulur. İlk olarak Aracınızla bir kaza geçirmiş olduğunuz da siz bu geçirdiğiniz kazadan dolayı sözleşmenizde yer alan tazminat hakkını kullanarak bu kazayı telafi edebilirsiniz. Ancak bu telafinin daha sonra ki dönemlerde özellikle anlaşmanın yenilenmesi aşamasın da şirket sizden hasarsızlık indirimi faydalanma hakkınızı elinizden alır.

İkinci bir durum ise olası kazayı geçirmiş oluşan bütün sorunları ve hasarları siz karşılamış iseniz ve kaskoda ki bulunan tazminatınızı bu yönde kullanmadıysanız o zaman yeni bir yılda ya da kaskonuzun yenilenmesinde tekrar hasarsızlık indirimini almaya hak kazanırsınız.

Hasarsızlık İndirim Uygulama

Sizin yaptığınız poliçede yer alan dönemi hasarsız olarak atlattığınız da sigortanız size hasarsızlık indirimi vermeye devam eder. Bu indirimler bazı yıl ya da oranlara göre uygulanır. Bunlardan bazıları: Sözleşmeniz 3. Yılına girmiş ve siz hala bir hasar geçirmediyseniz hasarsızlık indiriminiz %45 olarak uygulanır.

Poliçenin imzalandıktan sonra 2. Yılı dolmuş ve bir hasar yaşamamış iseniz %30 indirimli bir hasarsızlık uygulanacaktır. Poliçeniz ilk yıl düzenlendi ve siz bir hasar yaşamadıysanız burada uygulanacak olan hasarsızlık indirimi %15 oranındadır. Genellikle trafiğe ilk kez girenler için araç sahiplerinin şahsı adına bir hasarsızlık indirimi uygulanır.

Hasarsızlık İndiriminde Son 3 aşama

Hasarsızlık indirimi toplamda 7 aşamadan oluşan bir indirim türüdür. Bu aşamaların 4 tanesini yukarı da bahsettik. Bunlar %45, %30, %15 ve trafiğe ilk girenlerin durumudur. Şimdi hasarsızlık indiriminde 1. Yılını doldurmuş ancak sonuçta bir hasar olmuşsa bu durumda %50 zam uygulaması devreye girer. Burada diğer bir durum 2 yılı sorunlu bitirmişse %100 zam, 3. Yılını hasarla sonuçlandıran kişiler için %150 zam şeklinde bir uygulama bu kişiler için devreye girer.

31 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir