Kasko Ürün Çeşitleri Nelerdir?

Kasko Ürün Çeşitleri Nelerdir?

Kasko Ürün Çeşitleri Nelerdir?

1 Nisan 2013 yılında yürürlüğe giren kurala göre araçlara 4 çeşit kasko sunulmaktadır. Bunlar; dar kasko, genişletilmiş kasko, kasko, tam kasko şeklinde sıralanmaktadır. Dar kasko adından da anlaşılabileceği dar bir alanı kapsar. Fiyatı diğer kaskolara göre daha uygundur ama sadece ana teminatların bir kısmını içerir. Kasko ise ana teminatların hepsini barındırır. Ana teminatların hepsini barındırdığı için, genel kasko ya da düz kasko olarak da bilinmektedir. Genişletilmiş kasko ise, ana teminatları barındırdığı gibi ek teminatları da barındırır. Ek primler ödeyerek bu teminatlardan da poliçeye eklemeler yapılabilmektedir. Tam kaskoda tüm teminatlar vardır ve diğer ek teminatların hepsi bu kaskoya eklenebilir.

Kasko Yaptırmaktaki Amaç Nedir?

TSB’nin belirlemiş olduğu şartlara göre 4 temel kasko kullanan kişilerin zararını en aza indirmeyi amaçlamaktadır. Bu isimle çıkarılan tüm ürünler, TSB’nin değerlerine uymakla yükümlüdür. TSB’den bağımsız olarak çalışan kasko şirketleri kendi belirlemiş oldukları kasko sigortalarını da müşterilerine sunabilirler. Kasko isteğe göre yaptırılabilen araç sigortalarıdır. Hayat sürprizlerle dolu olduğu için, kasko yaptırarak aracınızı güvence altına almak önemlidir. Kasko yaptırmaktaki esas amaç, maddi zararları teminat altına alıp ortaya çıkacak zararları engellemektir.

Kasko Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

Kasko yaptırmak araçlar için çok fazla avantaj sağlamaktadır. Taşıtların çarpma, çarpışma, yanma, çalınma gibi olumsuz durumlarda çok avantajlıdır. Aracınızı güven altına alır. Kaskoların geniş bir yaygın olması nedeniyle bir hasar durumunda kolayca müdahale edilebilir. Çekici hizmeti ücretsiz bir şekilde verilir. Servise giden kişiler hasarlarını cepten karşılamak için herhangi bir ücret ödemek zorunda değillerdir. Mağdur olunmaması için size yedek araç verilir.  Deprem ya da sel gibi doğal afetlerdeki zararınızı karşılar. Hatta Araç içinde bulunan eşya ya da canlı hayvanları da kasko içerisinde teminat altına alabilirsiniz. Belirtilen limitler dâhilinde teminat altında tutulan canlı hayvan ve eşyalar için, teşebbüs olması yeterlidir. Bazıları trafik kaskosu ile kaskoyu karıştırabilir. Kaskonun farkı sizin aracınızın zararını kusura bakmaksızın ödemeyi garanti eder. Trafik sigortasında böyle bir durum söz konusu değildir.

Kasko Türlerinin Kapsamları Nelerdir?

Karayolunda ya da demiryolunda kullanılabilen araçların motorlu ya da motorsuz araçların kazaya karışması durumunda kasko türlerinden faydalanılabilir. Aracı sabit olan ve kaskosu olan kişi kendi müdahalesi olmadan bir kazaya karışıp aracı düşer, yuvarlanır ya devrilirse bu durumda kasko kapsamına girer. Üçüncü kişilerin araca vereceği zararlardan dolayı, ya da aracın yanması durumunda kaskodan faydalanabilmek mümkündür. Kötü niyetli kişilerin aracı çalmaya teşebbüs etmesi ya da çalması durumunda da bu zararı kasko karşılar.

Kasko Sigortası Hesabı Nasıl Yapılır?

Aracınız için en uygun kasko sigortasının bulunabilmesi için kasko sigortası hesabının bulunması gerekmektedir. Kasko hesaplaması yapılırken; aracın modeli, markası, motor hacmi plakası göz önünde bulundurulur. Bunun yanı sıra, araca sonradan eklenen aksesuar olup olmadığı kontrol edilir. Kaza yapıp yapmadığınız, ehliyet süreniz, yaşınız gibi bilgilerin hepsi bu aşamada incelenir. Sigorta şirketlerinin size sunmuş olduğu paketlerde göz önünde bulundurularak size en uygun kasko sigortasının hesabı çıkarılır. Buna göre aracınıza hangi kaskonun uygun olduğunu öğrenebilirsiniz. Kasko işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bu etkenler bir araya getirilerek size bir fiyat çıkarılır ve kaska fiyatı o şekilde sunulur. Araç kasko değeri listelere aylık olarak yenilenmekte ve fiyatları değişmektedir. Sigorta şirketleri kasko için başvuran araçların ruhsattan temel kasko bedellerini tespit edebilir. Ödeyeceğiniz prim tutarını ise istediğiniz ek teminatlar ve diğer faktörler belirler.

15 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir