Kasko Sigortası Nedir?

Kasko Sigortası Nedir?

Kasko Sigortası Nedir?

Kasko sigortası eğer aracınızda bir hasar meydana geldiyse devreye girer. Hasar konusunda haklı olduğunuz sürece zararınız kasko tarafından karşılanır. Kasko bir sigorta şeklidir. Bu yöntemle bir nevi arabanızı sigortalamış olursunuz. Kasko sigortaları yıllık olarak düzenlenmektedir. Kasko sigortasının içerisinde kanunlardan dolayı maddeler bulundurulur. Bu kanunlara genel şartlar denir. Özel şartlarda bulunur bunlarda kasko sigortası tarafından oluşturulan  şartlardır. Sigortayı devam ettirmek, başlatmak gibi işlemler hakkında kasko ile görüşerek bilgi alabilirsiniz.

Kasko Sigortası Sizi Nasıl Korur? 

Kasko sigortası arabanız çalındığında, yandığında veya başka bir nedenle çarpma gibi durumlarda arabanızın zararlarını karşılayarak sizi korur. Bunun yanında önemli olan bu durumda sizin haklı olmanızdır. Aracınız hareket halinde zarar almış olabilir ya da sabit halindeyken de zarar almış olabilir. Önemli olan sadece aldığınız zararlar konusunda haklı olmanızdır.

Hata sizden kaynaklanmıyor olması gereklidir. Aynı zamanda fiil ehliyeti bulunmayan kişilerin de arabanıza zarar vermesi doğrultusunda kasko sigortası devreye girer. Aracınızın durumuna göre kasko sigortası seçeneklerinden faydalanabilirsiniz. Bunlar dar kasko, geniş kasko, tam kasko gibi seçenekleri vardır.

Sizin yaptırmış olduğunuz sigortaya göre aldığınız zararlar karşılanmaktadır. Eğer dar bir sigorta yaptırmış iseniz o zaman belli ölçülerde arabanızın zararı karşılanacaktır. Ama geniş bir kasko veya tam bir kasko yaptırmış iseniz duruma göre tamamen zararlarınız karşılanabilir.

Ayrıca dar kaskonuzu, genişletilmiş kaskoya çevirebilirsiniz, genişletilmiş kaskoyu da, dar kasko veya tam kaskoya çevirebilirsiniz. Bu seçenekler arasında çevirme işlemi yapabilirsiniz. Siz kasko sigortanızı yaptırırken bu konu hakkında geniş bir bilgi de alabilirsiniz.

Kasko Sigortası Neyi Kapsıyor?

Aracınızda bulunan her türlü parça sigorta kapsamı alanına girmektedir. Onun haricinde aracınıza sonradan eklediğiniz parçaları da sigortaya bildirerek kapsama dâhil edebilirsiniz. Bunun yanında sigorta kapsamına girmesini istediğiniz doğal afet durumları, ekstrem durumları, sınır dışı durumları ya da sizden kaynaklanabilecek durumları, sigorta kapsamına aldırmak için ek bir talepte bulunmanız gerekir.

Yine kaskonuz size de belirli konularda kendinizin belirleyebileceğiniz alanlar tanıyarak tamamen kendi şartlarından oluşan bir sözleşme değil aynı zamanda sizin de görüşlerinizin bulunduğu bir sözleşme oluşturulmaktadır.

Kasko Kapsamının Dışında Kalanlar 

Eğer sizin işlediğiniz bir suçtan dolayı ya da yanlış park etmeden dolayı arabanız çekilir ya da borçlarınızdan dolayı ipotek altına alınırsa bu durumda kasko zararınızı karşılamamaktadır. Aynı zamanda araç sizin ama sürücü siz değilsiniz ve arabanızda bir hasar oluşmuşsa kasko bu durumda sizin zararlarınızı karşılamayacaktır. Trafik kurallarına uymadığınız takdirde trafik ışıkları, alkollü araç kullanma gibi durumlarda oluşan kazalarda da kasko sizin zararlarınızı  karşılamaz. Sizin birinci derece yakınlarınız tarafından arabaya zarar verilirse kasko yine aracınızda oluşan zararları karşılamayacaktır.

Kanun Kurallarına Aykırı Davranıldığında Kasko

Yine kanun kurallarına aykırı davranarak aracınız da zararlı madde taşır ve bu zararlı maddeyi taşırken kaza yaparsanız kaskonuz sizin zararlarınızı karşılamayacaktır. Suç işleyerek polis gibi kamu hizmeti verenlerden kaçarken oluşan zararları da kaskonuz karşılamayacaktır. Kaskonun bu tip zararları  karşılamaması durumu sizi ıslah etmeye çalışıyor gibi algılanabilir. Ama kasko genel şartlarında bu konuda kanun maddeleri de bulunmaktadır. Bu maddelerden dolayı  suç işlenmesi durumunda karşılanamayacağı da kasko tarafından bildirilmiştir. Bu bildirmeyi dikkate almayarak aynı şekilde suç işlenir ve araçta hasara neden olursa bunu kasko hiçbir şekilde karşılamayacaktır. Ayrıca aracı siz kullanmıyor ve aracı başkası sizin izniniz olmadan kullanıyor ise hukuka uygun olmayan bir işlem yaptığında bunu kasko karşılamayacağı için bu konuda içiniz rahat edecektir.

15 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir