İkinci El Otomobil Alma Rehberi

İkinci El Otomobil Alma Rehberi

İkinci El Otomobil Alma Rehberi

İkinci el araba alırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Eğer ikinci el bir araç almayı düşünüyor iseniz dikkatli bir şekilde hareket ederek kendinize en uygun arabayı seçmelisiniz. Alacağınız araba isteklerinizi ve beklentilerinizi karşılamalıdır. Araba alırken dikkat etmeniz gereken noktalar ve izlemeniz gereken yol haritası birkaç başlık altında toplanabilir.

İkinci El Araba İçin Bütçe Belirleme

İkinci el araç almadan önce izlemeniz gereken bir yol haritası bulunuyor. Bu yoldaki ilk adım ise alacağınız araç için ne kadar bütçe ayıracağınıza karar vermek. Alacağınız araç için ayıracağınız bütçenin net bir rakam olması karar vermenizi kolaylaştıracaktır.Günümüzde ikinci el piyasasında temiz araç bulmak oldukça zordur. Bütçenizi belirlerseniz markası, serisi, modeli, yedek parçası, rengi, yakıtı, kilometresi gibi birçok özelliği göz önünde bulundurarak kendinize uygun bir araç seçebilirsiniz.

Ehliyetini Yeni Alanlar İçin İkinci El Arabalar

Eğer yeni ehliyet aldıysanız ve çok tecrübeli bir şoför değilseniz ilk arabanızın çok pahalı bir araba olması sizin için dezavantaj olacaktır. Direksiyon tecrübenizi bu araçla kazanacağınız için aracınızla  kaza yapma, aracı vurma ve çizdirme olasılığınız diğer şoförlere göre daha yüksektir. Bu şartlar altında çok pahalı bir arabaya sahip olmanız size çok masraf çıkartabilir.

Bütçenizi netleştirdikten sonra bu rakamın üzerine tahmini olarak 5.000 TL daha ekleyin. Sigorta, alım satım, ruhsat, kasko ve bakım gibi masrafları karşılamak için normal bütçenizin üzerine aşağı yukarı bu miktarlarda ekleme yaparak araca karar vermelisiniz. Örnek verecek olursak ayırabileceğiniz en yükse bütçe 50.000 TL ise 45.000 TL değerindeki arabaları incelemelisiniz.

İkinci El Araba Alırken Dikkat Etmemiz Gereken Noktalar Nelerdir? 

İkinci el araba almak kesinlikle sıfır bir araba almaktan daha hesaplıdır ancak dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu hususlara dikkat ettiğiniz takdirde uygun fiyata araba sahibi olabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken noktalar birkaç maddede toplanabilir:

  • Öncelikle piyasada temiz araç bulmak oldukça zor olduğu için almayı düşündüğünüz aracı detaylı şekilde incelemelisiniz. Otomobille ilgili tüm bilgileri öğrenin ve mutlaka otomobil sicilini sorgulatın. Otomobil sicilini sorgulatmamanız durumunda ileride sıkıntı yaşayabilirsiniz.
  • Arabanın daha önce kaza yapıp yapmadığını, hasarı varsa hasarın büyüklüğünü mutlaka öğrenin.
  • Arabanın dış görünümünü inceleyin. Çizik, çürük ve bunun gibi sorunları var mı diye bakmanız size fayda sağlayacaktır.
  • Arabayı almadan mutlaka test edin. Alacağınız arabanın direksiyonuna oturmalı ve arabayla bir deneme sürüşü yapmalısınız.

Aracın lastik basıncını ve yağ dengesini kontrol edin. Aracı almadan önce mutlaka rot ve balans ayarlarını yaptırın. Direksiyon ve tekerleklerin etkileşimini kontrol edin; tekerlekler geç tepki veriyorsa araçta ciddi bir sorun vardır.

 

İkinci El Araba Araştırma Aşaması

Almayı düşündüğünüz araçları ve modelleri bir kenara not edin. Bu araçları ve modelleri detaylı bir şekilde araştırmanız gerekiyor. Alacağınız aracın modeli ve serisi ile ilgili diğer kullanıcıların yaptığı yorumları mutlaka incelemelisiniz. Bu yorumlar, araçta çıkabilecek sorunlarla ve aracın kullanımıyla ilgili size bilgi verecektir.

Alacağınız modelin piyasasını incelemeniz yapmanız gereken bir diğer şeydir. İkinci el araba satışı yapılan sitelerden bunu yapabileceğiniz gibi oto pazarlarına giderek de araştırma yapabilirsiniz. Aynı zamanda yorumları okumakla yetinmeyip mutlaka araç sahibi ile yüz yüze görüşerek aracı detaylı incelemeniz de aracın piyasasını tahmin etmenize katkı sağlayacaktır. Aracın hiçbir sorunu olmasa bile 5664 araç sorgulama hattından araca dair kayıtları sorgulamanız sizin için iyi olacaktır.

İkinci El Araba Satın Alma Aşaması

İlk önce arabanının bütün masraflarını hesapladıktan sonra pazarlık yapmaya başlamalısınız. Mümkünse arabayı almaya niyetlendiğinizde yanınızda arabayı tamir ettireceğiniz kişiyi de götürün. Notere gitmeden önce arabayı mutlaka son kez kontrolden geçirin.

17 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir