İkinci El Otomobil Alacaklara Öneriler

İkinci El Otomobil Alacaklara Öneriler

İkinci El Otomobil Alacaklara Öneriler

İkinci el otomobil almak genellikle sıfır almaktan daha hesaplıdır ancak ikinci el araba almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalara dikkat edildiği sürece ikinci el bir araç almak oldukça mantıklıdır. İkinci el araba alırken izlenmesi gereken adımlar vardır. Bu adımları birkaç alt başlık altında toplayabiliriz.

Öncelikle Bütçe Belirlemelisiniz

İkinci el araba almak için ilk yapmanız gereken kendinize bir fiyat aralığı belirlemektir. Piyasada çok sayıda araç bulunmaktadır. Fakat bu araçların çoğu temiz değildir ve temiz bir aracı bulmak çok zordur. Bu noktada kendinize bir fiyat aralığı belirlemek çok önemlidir. Bu fiyat aralığına göre araçları filtreleyebilir ve daha kolay karar verebilirsiniz. Yeni ehliyet aldıysanız ve çok tecrübeli bir şoför değilseniz çok pahalı bir araba almak sizin için avantajlı olmayacaktır.

Direksiyon tecrübeniz çok fazla olmadığı için kaza yapma, vurma, çizdirme olasılığınız diğer şoförlere göre daha fazladır ve bu pahalı bir arabanın size çok masraf çıkartabileceği anlamına gelir. Araba için en fazla ne kadar para verebilirsiniz? Bu sorunun cevabı çok önemlidir çünkü karar vermenizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Bir diğer nokta ise araba satım masraflarını da fiyatın içine dâhil etmektir. En fazla verebileceğiniz fiyattan aşağı yukarı 5.000 TL düşmelisiniz çünkü arabanın alım satım işlemleri, kaskosu ve onarımları için bu civarda bir ödeme yapmanız gerekecektir.

Arabalar Hakkında Piyasa Araştırması Yapmalısınız

Belki de en zorlanacağınız noktalardan biri de piyasa araştırması yapmaktır. Beğendiğiniz modelleri ve serileri bir yere not etmeli ve bu araçlar hakkında araştırma yapmalısınız.

İkinci el araba satışı yapan internet sitelerini, mağazaları ve oto pazarlarını araştırarak fiyat bilgilerini toplamalısınız. Bu noktada çok farklı fiyatlarla karşılaşabilirsiniz fakat bu sizi korkutmasın çünkü araçların fiyatı arabanın durumuna göre değişmektedir.

Bir sonraki aşamada ise beğendiğiniz araçlar hakkında yapılan yorumları dikkatli bir şekilde incelemelisiniz. Bu yorumlar size beğendiğiniz aracın dayanıklılığı, kalitesi ve kullanımı hakkında birçok bilgi verecektir. İkinci el bir araç almadan önce bunları yapmanız, aldığınız araçtan memnun kalmanızı ve değerinde bir ürün almanızı sağlar.

Alacağınız Arabayı Dikkatlice İncelemelisiniz

Araba almanın en can alıcı noktası budur aslında. Araçları filtrelediniz ve beğendiğiniz araçları görme kararı aldınız. Bundan sonra yapmanız gereken arabanın sahibi ile haberleşip bir görüşme tarihi planlamaktır. Arabayı görmeye gittiğinizde yapmanız gerekenler ise şu şekilde sıralanabilir.

  • İlk olarak almak istediğiniz aracı enine boyuna incelemelisiniz. Vuruk, çizik ve göçük gibi hasarların olup olmadığını kontrol etmelisiniz.
  • Eğer mümkünse bir ekspertiz raporu almanız iyi olacaktır.
  • Arabanın sahibine araba ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi sormalı, en ufak ayrıntıyı dahi atlamamalısınız.
  • Aracın süspansiyonunun sağlam olup olmadığını kontrol edin. Bunun için aracı dört köşesinden sallayarak ne kadar süre sallandığına bakmalısınız.
  • Aracın direksiyonu ile tekerlekleri arasındaki uyumu kontrol etmelisiniz. Eğer tekerlekler direksiyonu çevirdikten 3 – 4 saniye sonra hareket ediyorsa bu ciddi bir sorun olduğuna işaret eder.

Egzozdan gelen sesleri dinlemelisiniz, egzozun çok ses çıkarması iyiye işaret değildir. Aynı şekilde motordan çok gürültülü sesler geliyorsa, bu kötüye işaret olabilir. Camları, kapıları ve kilitleri incelemelisiniz.

Arabayı Satın Alma Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aracın ruhsatını üzerinize almadan önce araç sahibine ödeme yapmamalısınız. Aracı almadan önce son bir kez kontrol etmeniz iyi olacaktır. Araç sahibiyle pazarlık yaparken araba için yapacağınız masrafları da göz önünde bulundurmalısınız. Mümkünse aracı almaya bir oto tamircisi ile birlikte gidin, bu masrafların net bir şekilde belirlenmesini sağlar.

 

16 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir