Hibrit Arabalar Nasıl Çalışır?

Hibrit Arabalar Nasıl Çalışır?

Hibrit Arabalar Nasıl Çalışır?

Dünya üzerinde dizel, benzinli ve elektrikli araçların nasıl çalıştığı biliniyor. Fakat, hibrit arabalar nasıl çalışır? Konusu geniş kesimler tarafından bilinmiyor. Sizler için hazırladığımız bu makalede bu soruya cevap verirken aynı zamanda hibrit araba türleri hakkında da bilgiler vereceğiz.

Her taşıtın kendine has bir çalışma prensibi bulunuyor. Bu bağlamda da hibrit araçlarında kendilerine has bir çalışma prensibi bulunuyor. Dilerseniz, hem çevreye hem de sürücüye büyük avantajlar sağlayan hibrit araçlara yakından bakalım;

Hibrit Araçların Çalışma Prensibi Ne?

Hibrit aracın çalışma prensibi diğer araçlardan farklıdır. Gerek çevre dostu olması gerekse tasarruflu olması diğer araçlardan ayıran en büyük özellik diyebiliriz.

Hibrit Arabaların Motoru

Hibrit motoru diğer araçlardan farklıdır. Hibrit araçlarda genel olarak iki motor vardır ve tek gövdede buluşur. Bilindiği üzere diğer benzinli ve dizel araçlarda tek motor bulunuyor.

Hibritin kelime anlamı ‘’melez’’ demektir. Dikkat ettiyseniz, araçta iki motor bulunuyor. Araca hibrit isminin verilmesi de bu bağlamda gayet manidardır. Araçtaki iki motor aynı anda çalışmayabilir. Bazı zamanlarda tek motor çalışırken bazı zamanlarda çift motor çalışır. Sebebi ise yakıt tüketimini en aza indirmektir.

Kalkış Anında Neler Oluyor?

İlk etapta kalkış anında elektrik motoru devreye girmektedir. Hareket anından itibaren ise düşük hız yapıldığı sürece elektrik motoru devrede kalmaktadır. Eğer, düşük hız bırakılıp gaza köklü bir şekilde basılırsa araçtaki benzinli motor tepkimeye girecektir.

Burada elektrikli motorun avantajını sadece serilik olarak anlamamak gerekiyor. Bu motor sayesinde az yakıt tüketimi de mümkün hale geliyor.

Sürüş Anında Neler Oluyor?

Hibrit araçlar nasıl çalışır? Sorusunun cevabı yukarıda verilmişti. Sürüş anında ise yukarıda belirttiğimiz işlemler oluyor. Bildiğiniz üzere araçta iki motor var. Sürüş anında ise eğer maximum performans isterseniz hem elektrikli hem de benzinli motor devreye giriyor. Bu sebepten dolayı da üst düzey bir performans sağlanıyor.

Frenleme Anında Neler Oluyor?

Gaz pedalından ayağınızı çektiğinizde ve frene bastığınızda benzinli motor otomatikmen devre dışı kalacaktır. Bu sayede de tekerlere giden güç kesilecektir. Akıllı sistem sayesinde rejeneratif frenleme sistemi devreye girer ve bu sayede de bataryalar şarj olur.

36 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir