Günümüzün En Akıllı Otomobilleri

Günümüzün En Akıllı Otomobilleri

Günümüzün En Akıllı Otomobilleri

Geçmişte benzinli mi, dizel mi, düz vites mi, otomatik vites mi gibi sorular sorularak araç almaya çalışılırken, gelecekte bu soru akıllı otomobil mi? olacağa benziyor.

 

Neden Akıllı Otomobili İsmi Verilmiş?

 

Gelişmiş teknoloji ve ileri sürüş teknikleri ile donatılmış akıllı arabalar, dokunmatik ekranları, ışığa duyarlı iç ve dış aydınlatmaları ve şerit takip sistemleri ile otomatik olarak hareket eden araçlardır. Gelişen teknoloji ile sürücüye hiç gayret sarf etmeden konforlu bir sürüş imkânı sunan akıllı otomobiller, yakın zamanda oldukça yaygınlaşacak gibi duruyor.

 

Akıllı Otomobillerin Getirdikleri

 

Günümüzde petrol tüketiminin yerini hızla elektrik tüketimi almakta ve araçlarda kullanılan yakıt mekanizması elektrik üzerine kurulmaktadır. Şarjlı arabalar doğal olarak şarj istasyonlarını da beraberinde getirmektedir. Dünyada 100 yılı aşkın bir zamandır petrolle çalışan arabalar kullanılıyor. Azalan petrol rezervleri bilim adamlarını alternatif yakıtla çalışan arabalar keşfetmeye itmiştir.

 

Akıllı otomobil teknolojisinde kullanılan özelliklerin bir kısmı, otomatik park etme, şerit takip sistemi, hız sabitleyici, sesle kontrol mekanizması ve hareket sensörü gibi gözle görülen özelliklerin yanında bir kısım özellikleri de gözle görülmeyen özelliklerdir. Aşağıda size akıllı arabaların gözle görülmeyen ve performans anında anlayabileceğiniz bir kısım özelliklerinden bahsedeceğiz.

 

Çevre Dostu Akıllı Otomobiller

 

Akıllı otomobillerin doğaya salınım yaptığı karbonun (CO2) azlığı ve yakıt tüketiminde elde edilen büyük tasarruf bu konuda araçların ne denli iddialı olduğunun göstergesidir. Çevre dostu olması ve yakıt tasarrufu sebebiyle kullanıcının beğenisini kazanacağa benzeyen bu arabaların boyutunun normal araçlardan daha küçük olması sebebiyle park sorunu olan kullanıcıların bu sorununa da deva olacağa benziyor.

 

Akıllı Ulaşım Sistemi (AUS)

 

Gelişen teknoloji ve sonsuz insan ihtiyaçları neticesinde akıllı trafik lambası, akıllı ulaşım araçları ve akıllı trafik gibi kavramlar günümüz dünyasında ortaya atıldı. Bu kapsamda Güney Kore’nin başkenti Seul, 2015 yılının akıllı şehri unvanını elinde tutuyor. Bu kapsamda piyasaya giren akıllı otomobil ile ulaşımın kolaylaşması, hava kirliliğinin azaltılması, insanların güvenliğinin artırılması ve trafik sorununun ortadan kalkması amaçlanmaktadır.

 

Uzmanlar, akıllı otomobil teknolojisinde bir sonraki adımın direksiyonsuz, pedalsız arabalar olduğunu öne sürmektedir. Bu teknoloji ile trafiğin uzaktan komuta yöntemi ile idare edileceği düşünülmektedir. İnsan beyninin sonsuz bir düşünme yetisine sahip olduğu ve muhteşem hayal gücü sayesinde bu projeler rüya olmasa gerek.

 

Günümüzde yapay zeka teknolojisi ile hareket eden akıllı otomobiller, henüz seri üretime geçememiş, prototip olarak ar-ge çalışmalarına devam ediyor olsa da yakın zamanda seri üretimle insanların hayatına hızlı bir şekilde gireceği düşünülmektedir.  Günümüz teknolojisinde prototipi tamamlanmış ve görücüye çıkmış olan akıllı arabalardan 4 tanesi ile aşağıda kısa bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

 

 

  • Hyundai Ioniq

 

 2017 yılında görücüye çıkan Hyundai Ioniq de diğer akıllı arabalar gibi kendi kendine hareket etme kabiliyetine sahiptir. Bu otomobili diğerlerinden ayıran en önemli özelliği ise yakın zamanda seri üretiminin başlayacak olması. Ayrıca araç elektrikli ve hibrid seçenekleri ile piyasaya sürülecek.

 

  • Honda Neuv

 

Honda Neuv’da çok gelişmiş bir yapay zekâ teknolojisi kullanılmış. Araç, sizin sevdiklerinizi veya alışkanlıklarınızı kaydedip bunları kendisine komut olarak vermenizi sağlıyor. Örneğin otomobile, içerisinde sürücü olmadan arkadaşınızı herhangi bir yerden alıp size getirmesi komutunu verebilirsiniz. Aracın ne zaman seri üretime geçeceği ise henüz bilinmiyor.

 

  • Chrysler Pacifica Hybrid

 

Söz konusu araç, birden fazla sensor ve kamere sistemi ile donatılmıştır. Henüz prototip olan aracın da ne zaman seri üretime başlayacağı belli değil.

 

  • Ford Fusion Hybrid Autonomous

 

Ford’un kendi kendine hareket etme yeteneğine sahip Ford Fusion Hybrid Autonomous modeli yolu anlık olarak gören iki adet sensor yardımıyla hareket ediyor.  LIDAR adı verilen sensörler yolu izleyip elde edilen verileri bagaj kısmında yer alan komuta sistemine iletiyor ve yapılması gerekenleri araç beynine komut olarak gönderiyor. Söz konusu aracı Ford, 2021 yılında seri üretime geçerek piyasaya sürmeyi hedefliyor.

 

 

29 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir