Genel Otomobil Arıza Türleri Nelerdir?

Genel Otomobil Arıza Türleri Nelerdir?

Genel Otomobil Arıza Türleri Nelerdir?

Araç arızalarının pek çok sebebi bulunabilmektedir. Belli bir kilometrenin üzerine çıkmış olan araçlarda arıza yapma olasılığı oldukça artmaktadır. Bunun pek çok sebebi bulunur. Bu sebepler arasında akünün boşalması, bujilerde meydana gelen sorunlar, egzozdan kaynaklı kötü ses ve koku gelmesi gibi.

Araçların motor bakımları da düzenli olarak yapılmalıdır. Belli bir kilometrenin üzerine çıkan araçlarda değiştirilmesi gereken bazı parçalar bulunur. Bu parçalar arasında triger kayışı, bujiler ilk sırada gelir. Düzenli olarak yapılacak araç kontrollerinde arabanın yağ değişimi, polen ve hava filtresinin de değişimi araç için son derece önem taşımaktadır. Son kullanım tarihi dolan ve kullanılması sakıncalı olan lastiklerin de değişimi önerilmektedir. Tüm bu bakımların aksatılması, araçların seyir halinde iken arıza yapmalarına sebep olabilecektir.

Yeni Araçlarda da Arızalar Olabilir

Araç kazalarının en önemli nedeni, bakımı yapılmayan araçlarla trafiğe çıkılmasından kaynaklanır. Eski araçlarda bakımların sık yapılması önerilmektedir. Yeni araçlarda da bazı otomobil arızaları meydana gelebilmektedir. Uzun süre duran araçlarda akünün boşalması en sık görülen arızalardandır. Ayrıca, ateşleme sistemindeki arızalar, yeni araçlarda da olabilmektedir. Bu nedenle, periyodik muayene sürelerinin ihmal edilmemesi gerekir. Şayet uzun bir yola çıkılacaksa, periyodik muayene süresinin de gelmesi beklenmeden, yetkili servise başvurulması önerilir. Zamanla yağ kalitesi düşecek ve bu şekilde araçlarda bazı arızalar meydana gelebilecektir. Kilometre yapılmasına bakılmaksızın geçirilen süre de yağ değişimi için önem taşımaktadır. Silecek suyunun tamamlanması, yolda güvenli ve rahat seyahat edilmesi için önem taşımaktadır. Akü boşalması, yolda giderken trafiğin yoğun seyrettiği yerlerde meydana geldiği takdirde önemli sorunlara neden olabilecektir. Akü başlarının kontrol ettirilmesi son derece önem taşımaktadır.

LPG li Araçların Bakımı da Son Derece Önemlidir

Mazot ile çalışan bu araçların bakımlarına çok daha fazla önem vermek gerekir. Özellikle, motor çalıştırıldığında kötü kokuların gelmesi oldukça büyük sorunlar yaratabilir. LPG’li araçların gaz sızdırma ihtimaline karşı sık aralıklarla kontrol edilmesi gerekir. Araç sahibi için olduğu kadar, çevre için de büyük bir risk teşkil edecektir. Ayrıca, LPG’li araçların yakıtı, güvenilir ve tanınmış benzin istasyonlarından alması önerilir. Bazı benzin istasyonlarında LPG’li araçlar için önerilen yakıtlara benzin karışması da söz konusu olabilecektir. Kontrolsüz çalışan benzin istasyonlarından yakıt alınmaması önerilir. Bu durumda araçta sık sık stop etme problemleri ile karşılaşılacaktır.

Araçta Arıza Oluşmadan Önce Bazı Sinyallerin Oluşması

Tecrübeli sürücüler, araçta arıza oluşmadan önce bazı sinyalleri algılayabilecektir. Bazı kötü kokular, normal motor sesinin dışında gelen hırıltılı sesler, aks sisteminden gelen sesler, arızanın da sinyallerini verecektir. Kötü koku oluşmasının başlıca sebepleri arasında, radyatörün su kaynatması, egzoz sistemi arızaları, motorun aşırı ısınması olabilecektir. Akünün boşalması ile araç marşa basamayacak ve çalışamaz duruma gelecektir. Araç bakımları, kullanma kılavuzunda yazan süreye bağlı olarak gerçekleştirilmelidir. Araç kullanırken de uygun hız sınırlarında kullanılması, hem trafik kurallarının ihlal edilmemesi için hem de araç ömrünü kısaltmamak için son derece önem taşımaktadır. Kullanma kılavuzunda belirtilen yakıt sarfiyatları, sürtünmesiz yollarda doksan kilometreyi geçmeyen hız sınırları için verilmiştir. Araçların yıpranmaması için bu duruma riayet edilmesi önem taşımaktadır.

Araç Bakımlarının Aksatılmaması

Araç bakımlarının aksatılmaması son derece önem taşımaktadır. Araçların belirlenen kilometrelerde yetkili servislere götürülmesi gerekir. Ayrıca, araçlarda eskiyen ve bozulan parçaların yan sanayi ürünlerle değiştirilmemesi, orijinal parçaların takılması önerilir. Bu durum kısa vadede araç bakımlarını maliyetli gibi gösterse de uzun vadede aracın ömrünü uzatacak yaklaşımlardır.

19 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir