Gece Araç Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gece Araç Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gece Araç Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç kullanmak, başlı başına çok fazla dikkat gerektiren bir durumdur. Gündüz dikkat edilmesi gereken araba kullanımında bu hassasiyet daha da üst seviyede olmalıdır. Aksine istenmeyen durumlar yaşanabilir ve tehlikeli sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Gece araç kullanırken dikkat edilmesi gerekenler başlıca şöyle sıralanabilmektedir.

Öncelikle aracı kullanacak kişi, aracı kullanırken uykulu olmamalıdır. Birçok ölüm ve yaralanmalar uykulu şekilde gece yola çıkanlardan kaynaklanmaktadır. Aracın ışıkları kontrol edilmeli ve hepsinin yandığından emin olunmalıdır.

Camlara ve aynaların temizliklerine dikkat edilmelidir. Kirli camlar görüşü kısıtlar. Takip mesafesi çok yakın tutulmamalı ve her an ani bir frene hazırlıklı olunmalıdır. Yol boş diyerek araç hızı çok yüksek olmamalıdır. Gece ya da gündüz fark etmeksizin alkollü araç kullanılmamalıdır.

Gece Araç Kullanıma Dikkat Etmek Neden Önemlidir?

Türkiye’de en çok kazaların gece olduğu da göz önünde bulundurulduğu zaman, bu durum gece araç kullanımlarında daha dikkatli olunması gerektiğini önemli bir hale getirmektedir. Belirli bir yaştan sonra görme yeteneği sınırlı bir hale gelmekte olup, bu riskin daha fazla artmasına sebep olabilmektedir.

Gözden kaçan en ufak nokta bile büyük bir felaketin ortaya çıkmasına zemin hazırlayabilmektedir. Bunun için dikkatli olmalı ve tetikte hareket edilmelidir. Karanlık sebebiyle insanların görüş mesafesi daha da düşer ve kaza olma riski daha da artar. Bunun için gündüze nazaran daha fazla dikkatli olunması gerekir. Birçok kişinin hayatını kaybetmesine ve büyük sakatlıklar geçirmesine sebep olan trafik kazaları, gece araç kullanımına dikkat etmeyen kişilerden dolayı olmaktadır.

Gece Araç Kullanırken Mevsimlerin Önemi Var mıdır?

Yaz ya da kış ayı olsun, gece yapılan araç kullanımları dikkat gerektirirken bu dikkat kış ayında daha fazla önem kazanmaktadır. Çünkü kış aylarının getirmiş olduğu koşullardan dolayı, yollar karlı, buzlu, yağmurlu olabilir. Bu da yolların kaygan olmasını, gizli buzlanmalar oluşmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra yaz aylarının da tehlikeleri vardır.

Tatile gitmek isteyen birçok kişi yaz aylarını tercih etmektedir. Tatile gitmek için ise gece yolculuklarını tercih etmektedir. Böyle zamanlarda gece yolculuğu yapan kişileri sayısı da fazla olduğu için, yolda daha fazla dikkatli olunması gerekmektedir. Yollar kalabalık olacağı için, kaza yapma riski daha fazla artmaktadır. Bu da kış mevsimindeki gece yolculukları gibi dikkat gerektirmektedir.

Gece Yolculuklarında Alınması Gereken Farklı Önlemler Nelerdir?

Çoğu kişi bilmese de güneşin batış ya da doğuş saatlerinde farlar yanıltıcı olabilmektedir. Bu nedenle farlar kısa tutulmalı ve yol bu şekilde daha rahat bir şekilde takip edilebilmektedir. Ayrıca aracı kullanan kişinin rahat olması da çok önemlidir. Sıkış tıkış oturmak zorunda kalan birisi yolu rahatça takip edemez ve buda tehlikeli durumların oluşmasına neden olabilir. Uyku getirecek olan durumlar engellemeli ve kaza riski en düşük seviyede tutulmalıdır.

 

Gece Araç Kullanımına Aracın Etkisi Var Mıdır?

İnsanların günlük hayatta araçlarındaki konforun önemli olması kadar, gece yolculukları yaparken de konforunun iyi olması önemlidir. Konfor özellikleri düşük olan araçlarda, kaza oluşmasına sebep olabilir.

Freni ya da farı bozuk olan araçlar çok büyük felaketlerin oluşmasına neden olmaktadır. Korna da, fren ya da far kadar önemli bir araç malzemesidir. Yoldan gelen kişilerin dikkatini çekmek için korna kullanılamazsa bu da kazaların oluşmasına sebep olabilir.

Tekerlerin bakımının olmaması, mevsimine uygun teker seçiminin yapılmaması gibi durumlar, gece araç kullanan kişiler için son derece önemli durumlar arasında bulunmaktadır.

 

 

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir