Ehliyet Türleri Nelerdir?

Ehliyet Türleri Nelerdir?

Ehliyet Türleri Nelerdir?

Trafiğe çıkan araçların, cinsine göre ehliyet türleri de farklılıklar gösterir. Bu ehliyet türlerine bağlı olarak da kullanacak kişilerde aranan şartlar da değişiklik gösterecektir. Bazı araçları kullanmak için önceden B sınıfı ehliyete sahip olunması, ondan sonra kullanılacak aracın türüne uygun ehliyet sınavına girilmesi gerekecektir.

C ve D sınıfı araçlar bu kategoride olan araçlardır. Bu araçların ehliyet sınavına katılabilmek için ön şart B sınıfı ehliyete sahip olunmasıdır. Araç trafiğine çıkarken trafik kurallarına uyulmasının ilk şartı, aracın türüne ait ehliyete sahip olunmasıdır. Bu durum, tır kullananlar için geçerli olduğu kadar, motosiklet kullananlar için de geçerlidir. Ehliyet türleri arasındaki çeşitlilik, araç kategorileri kadar çoktur.

Trafiğe Çıkış İçin Gerekli Olan Şartlar

Trafiğe çıkış için araç ruhsatı ve kullanan kişinin ehliyetinin bulunması gerekir. Motosiklet için A1 ehliyeti gerekirken, 35 kw’ı geçenlerde A2 ehliyeti zorunludur. Motosiklet kullanmak için aranan yaş şartı 18 iken, 35 kw.’ı geçenlerde aranan yaş şartı 20’dir.

Otomobil, kamyonet ve çekim gücü zayıf olan kamyonlarda B1 sınıfı ehliyet gerekirken, çekim gücü yüksek olan kamyonlarda ise C1 sınıfı ehliyetin kullanılması gerekir. Römorklu olan minibüs ve otobüslerde ise D sınıfı ehliyete gerek duyulmaktadır.

Bu araçların ehliyet türlerinin birbirinden farklı olması, aracın kullanım ve teknik özellikleri hakkında bilgi sahibi olmayı gerektirir. Aksi takdirde ehliyet sınavlarından geçmek olanaksızdır. Farklı araç kategorilerinde değişen ehliyetler için eğitim veren çok sayıda sürücü kursu bulunmaktadır.

Trafiğe Çıkarken Önemli Hususlar

Trafikte yapılan hataların başında ihmaller ilk sırada gelmektedir. Motosiklet kullanmayı bilmek, trafiğe çıkmak için yeterli olmayacaktır. Her ne kadar bu konuda deneyim sahibi olunmuş olsa da yetkili merkezlerden alınan eğitim sonrasında ehliyet sahibi olunması son derece önem taşıyacaktır.

Araçları kullanmak için de gerekli olan yaş sınırı değişkenlik gösterir. Genelde on sekiz olan bu yaş sınırı, bazı araçlarda artış da gösterecektir. Aile büyüklerinden otomobil kullanmayı öğrenen on sekiz yaş altı gençlerin ehliyetsiz trafiğe çıkmaları son derece tehlikelidir. Bu konuda yapılmış istatistikler de mevcuttur.

Bilgi düzeyinin yanı sıra yaşın verdiği olgunluk ve deneyim de önem taşıyacaktır. Trafik kurallarına ve işaretlere önem vermek, can ve mal güvenliği açısından da önem taşıyacaktır. Araçların kullanım zorluklarına göre ilgili yaş sınırı yukarıya çekilmiştir. Tüm bunlar, denenmiş ve uzmanlardan alınan bilgiler sonucu oluşturulmuştur.

Yaş Sınırının Önemi

Trafiğe çıkarken gerekli olan ehliyet için yaş sınırı otomobil ve otobüs için farklı olacaktır. Otomobil ve kamyonet için on sekiz olan bu şart, 12000 kg üstü olan kamyonlar için 21’dir. Minibüs ve otobüslerde ise 24’dür. Motosikletlerin mutlaka plakalarının takılmış olması gerekir. Motosiklet kullanımında da yukarıda bahis geçtiği gibi alt yaş sınırı 18’dir. 2020 yılında ehliyetlerde de bazı düzenlemeler getirilmiştir. Otomatik vitesli araçları kullanacak olanlar için otomatik vites ehliyeti de getirilmiştir. Şayet bisiklette motor varsa bu durumda da yaş sınırı, 16’dır. Engelli vatandaşlarımızın kullandığı H sınıfı ehliyet kaldırılmıştır. Yeni çıkan kanuna göre engel durumu ehliyetinde yer almaktadır.

Araç Kullanırken Deneyimin Önemi

2020 yılında araç kullanımına ilişkin bazı yenilikler getirilmiştir. Tüm bunlar yapılan araştırmalar ve kaza istatistikleri sonucu oluşturulmuş kurallardır. Araç kullanımında yeni kanuna göre bazı vasıtalarda deneyim şartı aranmaktadır.

Örnek vermek gerekirse, minibüs kullanmak için deneyim gerekmiyor iken, yeni yasaya göre tecrübe şartı konulmuştur. Trafik kurallarına uymak ve mevzuatı sürekli takip etmek, bilinçli bir sürücü olmanın da en önemli şartıdır.

31 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir