Egzoz Muayenesi Ne Zaman Yapılır?

Egzoz Muayenesi Ne Zaman Yapılır?

Egzoz Muayenesi Ne Zaman Yapılır?

Trafiğe çıkan araçlar çevreye egzoz gazı salmaktadır. Bu çevre kirliliğine sebep olur. Bu nedenle belirli dönemlerde yapılan ve yakıt tüketimini de düzene sokan muayeneye egzoz muayenesi denilmektedir. Bu muayene egzoz emisyon ölçümü olarak da bilinmektedir. Egzoz muayenesi yaptırmanın belirli dönemleri vardır. Bu dönemler aksatılmadan takip edilmeli ve uygulanmalıdır. Hususi otomobillerde sıfır bir araçsa, 3 yılsonunda egzoz muayenesinin yapılması gerekmektedir. İlk muayene sonrasında her 2 yılda bir yapılması gerekmektedir. Resmi araçların ve diğer motorlu taşıtların muayene süreleri farklıdır. Resmi araçlar sıfır alındıysa 2 yılsonunda muayene yapılması gerekir. Diğer motorlu taşıtlar ise her yıl yaptırmak zorundadır.

Egzoz Muayenesi Yapılmadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Egzoz muayenesi öncesinde dikkat edilmesi gereken durumlara dikkat edilirse, muayeneden başarılı bir şekilde geçebilmek mümkündür. Ölçüm muayenesi öncesindeki uygulamalar muayenenin çok kolay geçmesini sağlar Egzoz emisyon muayenesi yaptıracak kişiler, egzozun üzerinde herhangi bir çatlak ya da delik varsa, bunları muayene öncesinde onarmalıdır. Aksaklıkları gidermek ve bağlantı noktalarının sorunlarını gidermek muayene işini büyük ölçüde kolaylaştırır. Araçta katalitik konvantör varsa, konvantörün sağlamlığı mutlaka kontrol edilmelidir. Son ölçüm tarihi doğru bir şekilde takip edilmelidir. Ölçüm tarihini takip etmek hem bütçenin korunmasını hem de çevre temizliğini sağlar. Aracın rutin bakımları yaptırılmalıdır. Bu da egzoz muayenesinde artı bir avantajdır. Periyodik bakımların düzenli bir şekilde yapılması gereksiz egzoz muayenesi masrafı oluşmasının önüne geçer. Bu durumlar göz önünde bulundurulduğu ve dikkat edildiği zaman egzoz emisyon ölçümünden tek seferde kurtulabilirsiniz.

Egzoz Muayenesi Yapılmazsa Ne Olur?

Egzoz muayenesi araç ve insan sağlığı için son derece gerekli bir muayenedir. Bu muayene yapılmadığı takdirde, olumsuz durumlarla da karşılaşmak kaçınılmazdır. Muayene yaptırmayan kişiler trafikte çok ciddi sorunlarla karşılaşırlar. 2020 yılından itibaren egzoz muayenesini yaptırmayan araçlar tespit durumunda, 1895 TL para cezasıyla cezalandırılır. Ayrıca standartlara aykırı emisyon ölçümleri de para cezası ile cezalandırılmaktadır.  Bu cezaların muayene öncesinde mutlaka ödenmesi gerekmektedir.

Egzoz Muayenesi Nerede Yaptırılır?

Araç kullanan çevreye duyarlı ve bütçesini korumak isteyenler düzenli olarak egzoz muayenesini yaptırmaktadır. Egzoz muayenesini yaptırmak isteyen kişiler hazırlanan yönetmelik gereğince 81 ilde yer alan sabit TÜRKTÜV araç muayene istasyonlarına muayenelerini yaptırabilmektedir. Türkiye’deki tek yetkili kuruluş olarak hizmet veren TÜRKTÜV uluslararası standartlara uygun olarak hizmet vermektedir.

Egzoz Muayenesi Yaptırmak İçin Hangi Belgelere Gerekmektedir?

TÜRKTÜV istasyonlarında bulunan uzmanlar gerekli testleri yapmak zorundadır ve bu testlerde olması gereken bazı belgeler vardır. Emisyon ölçümü yapılacak olan aracın trafik ve tescil belgelerinin olması gerekmektedir. Ayrıca motorlu taşıt egzoz emisyon ruhsatını da kontrol edilmektedir. Aracın sahibi olan kişinin, TC kimlik numarasının yer aldığı kimlik, ehliyet ya da pasaport belgelerinden birisinin olması gerekmektedir. Egzoz gazı emisyon ölçümünü yaptıran kişiler 80 TL  para ödemesi gerekirken ilk defa alan kişilerin egzoz gazı emisyon ruhsatı alması için 7 TL ödemesi gerekmektedir.

Egzoz Emisyonunu Düşürmek Mümkün Müdür?

Araca monte edilecek bir kaç küçük parça sayesinde, egzoz emisyonunu düşürebilmek mümkündür. Egzoz sistemine monte edilen parçalar, zararlı gazlara filtreleme işlemi yaparak zararsız gaz olarak dışarı çıkmasını dağlar. Böylecene çevre daha az kirlenmektedir. Katalitik konvantörün yanmasından dolayı ortaya çeşitli zararlı gazlar çıkar. Bu durum dizel ya da benzinli araçlarda da aynı şekildedir. Takılan filtreler ile zararlı gazların çıkması kolayca engellenebilmektedir. Son dönemde çıkan dizel araçların bir çoğunda DPF yani dizel partikül filtresi bulunmaktadır. Bu egzoz emisyonunun düşmesine neden olur.

16 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir