DSG Şanzımanın Özellikleri

DSG Şanzımanın Özellikleri

DSG Şanzımanın Özellikleri

Genel olarak günümüzde birçok ikinci el araba veya sıfır araç alınırken “otomatik mi”,   “düz vites mi ” diye kontrol edilmektedir. Araçlar için adeta en önemli ayırıcı özelliklerinden olan  şanzıman,  yani vites geçişleri için önemli bir ürün olmaktadır. Şanzıman motorun hareketini tekerleklere aktaran organ şekli olarak bilinmektedir. Ayrıca viteslerin büyümesini ve de küçülmesini sağlayan,  aracın hızına etki etmektedir. Motordan aldığı hareket enerjisini tekerleklere aktararak motorun çalışmasını sağlamaktadır. Otomatik şanzıman ve manuel şanzıman olarak ikiye ayrılmaktadır. Özellikle şanzıman,  vites çatalları dişlilerden oluşmaktadır. Tüm bu parçalar çalışarak harekete geçmesini sağlar. İleri hareket halindeyken geri gitmesini,  geri hareket halindeyken ileri gitmesini sağlamaktadır.

DSG Şanzıman Ne İşe Yarar?

Özellikle şanzıman arızaları çok sık görülmektedir. Genellikle bu sorunun sebebi yanlış vites değişiminden kaynaklıdır. Doğru vites değişimi yapmamak şanzıman sorununa sebep olmaktadır. Vitesi tam olarak değiştirmeyip yarım bırakmak şanzımanın bozulmasında büyük rol oynamaktadır. Çoğunlukla şanzıman sorunu otomatik vites araçlarında görülmektedir. Günümüzde araçlarda şanzıman sorunu varsa bu arıza şanzıman kutusuna bağlı olabilmektedir. Şanzıman balata dişleri ile ilgiliyse bunları düzelterek sorun çözülebilmektedir. Eğer ki aşınma veya da yıpranma mevcut ise şanzımanda bu konuda şanzıman kutusu tamamen değişmesi gerekmektedir. Şanzıman değişimi genellikle fiyat konusunda biraz pahalı olmaktadır. Ayrıca otomatik vites düz vitesli şanzımana göre daha pahalı olmaktadır. Özellikle Şanzımanın ömrünü yağ ve filtre bakımı yaptırarak uzatabilirsiniz.

DSG Şanzımanda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dişli otomatik viteslere oranla daha hızlı değiştirebilmesine olanak sağlar bunlar çift taraflı şanzımanlardır. DSG şanzımanlar,  geleneksel diğer vites sistemlerine göre daha güçlü ve daha kontrol sağlamaktadır. Bu vites yüksek performanslı ve düşük yakıt tüketimi dönüşmeyi amaçlamaktadır. Bu şanzıman ilk olarak Volkswagen tarafından hayata geçirilmiştir. Daha sonradan ise otomotiv üreticileri tarafından da kullanılmaya başlamıştır. DSG,  klasik şanzımanlara göre daha güç aktarmaktadır. Sürücüye ise daha çok kontrol sağlamaktadır. Ford,  Audi,  Skoda,  Nissan  DSG şanzıman kullanan arasındadır. Her ne kadar hızlı bir şanzıman olsa da,  oldukça hassas bir yapıya sahip olmaktadır. DSG vites şanzımanı 1. vitese 2. vitese seri bir şekilde geçmektedir.

DSG Şanzımanın Avantajları

DGS şanzıman,  araca hızlı bir geçiş hızı sağlamaktadır. Özellikle güç kaybına neden olmadığı için manuel vites araçlara göre çok üst seviyede bir konfor sağlamaktadır. Genelliklede düşük yakıt yakmaktadır. DGS,  çift kavramalı şanzıman olarak bilinir. DGS  kısaltmasının açılımı (Direct Shif Gearbox ) şeklindedir. Otomatik vitesli araçlarda vites geçişi oldukça yavaştır. Bu yüzden DSG yani çift kavramalı şanzıman sistemi gelişmiştir. DSG şanzıman vites geçişlerini serileştirir  ve yakıt tüketimini azaltır. Genel olarak DSG otomatikleştirilmiş manuel şanzıman tipidir. Genel olarak birçok kişi kullanmaktadır. Dikkat edilmesi gereken ise şanzıman pahalı bir oto parçası olmaktadır. Aracı düzgün biçimde kullanmak ve korumak oldukça faydalı olacaktır.

DSG Şanzımanın Önemi

Neredeyse standart otomatik şanzıman gibi hissetmelerine rağmen,  doğrudan vites tek bir ünite ile çift kavrama kullanılmaktadır. Genel olarak herhangi bir otomatik şanzıman gibi,  direksiyon simidinin arkasındaki kola takılmaktadır. DGS otomatik vites kutusu aracınızın manuel moduna geçmesine müsaade etmektedir. Özellikle geniş bir araç yelpazesinde DSG şanzımanı bulunması gerekmektedir. Bu araçlar genellikle 6 ya da 7 vitesli şanzıman olabilmektedir. DSG şanzıman arızası olduğunu anlamak için ikaz lambası,  titreme ve sesten şanzıman arızası olduğu anlaşılabilmektedir. Özellikle araç kaldırmada sorun teşkil etmektedir. Servise götürerek aracınızı tespit cihazı ile taratarak problem DSG arızasından mı olup olmadığını anlayabilirsiniz. DSG şanzıman çok verimli olduğu kadar çok hassastır.

 

13 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir