Dört Mevsim Lastiklerin Özellikleri

Dört Mevsim Lastiklerin Özellikleri

Dört Mevsim Lastiklerin Özellikleri

Araç sahipleri için araçlarda kullanılan lastiklerin seçimi son derece önemlidir. Özellikle mevsim şartlarının ağır geçtiği yerlerde yaşayan sürücüler için araçlarda kullanılacak olan lastikler daha da büyük bir önem taşımaktadır. Yaz lastiği, kış lastiği ve dört mevsim lastik gibi birçok farklı lastik çeşidinin bulunması araç sahiplerinin seçim yaparken zorlanmalarına neden olmaktadır. Ancak lastik seçimi keyfi olarak yapılan seçimler değildir. Aksine mevsim şartlarına ve aracın türüne göre seçilen lastik türleridir. Çok yaygın olarak kullanılan dört mevsim lastikler de bunlar arasında en merak edilenlerden biridir.

 

Dört Mevsim Lastik Nedir?

Dört mevsim lastikler kış mevsimlerinin çok sert geçmediği ve yoğun olarak kar yağışı görülmeyen yerler için üretilen lastik türleridir. Bu lastikler hem yazın hem de kışın kullanılmaya uygundur. Dört mevsim lastik kullanımı oldukça yaygındır. İklim koşullarına uygunluğu ile bilinen dört mevsim lastiklerin hem olumlu hem de olumsuz sayılabilecek özellikleri bulunuyor.

 

Dört Mevsim Lastik Karlı Yolda Kullanılır Mı?

Kış lastikleri karlı havalarda rahat araç kullanımı açısından üretilen lastiklerdir. Bu lastikler karlı ve buzlu yol şartlarına büyük oranda uyum sağlar ve yol tutuşu bakımından son derece yüksek standartlarda ürünlerdir. Bununla birlikte bu lastiklerde bulunan farklı sırt desenleri ve derin diş yapıları da karlı ve buzlu yollarda tutuşu arttırmaktadır. Bununla birlikte dört mevsim lastikler kış lastiklerinin gösterdiği performansı buzlu ve karlı yollarda göstermekte zorlanırlar. Bu lastikler daha normal iklim şartları için üretilmiş olduğundan yoğun kış mevsimlerinin yaşandığı yerlerde pek fazla kullanılmazlar. Bu lastiklerin karlı ve buzlu zeminlerde sergilediği yol tutuş performansı düşüktür ve bu da böyle yollarda güvenli bir yolculuk imkânı sunmaz.

 

Dört Mevsim Lastiklerin Avantajları Neler?

Dört mevsim lastiklerin son derece geniş avantajları olduğu da söylenebilir. Her şeyden önemlisi bu lastikler yer kaplamayan lastiklerdir. Kış mevsimi geldiğinde kış lastiği ile değiştirilme sorunu yoktur ve hemen her mevsimde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bununla birlikte sürekli olarak mevsim değişimlerinde sürücüleri lastik değiştirme maliyetlerinden de kurtarmaktadır. Her ne kadar pahalı bir lastik gibi görünse de aslında uzun vade bakımından son derece karlı olan lastiklerdir.

Hava sıcaklığının düşmesi karşısında yaz lastikleri gibi donma yapmayan bu lastikler son derece güvenilir lastiklerdir. Kar yağışı yok ise kar lastiklerinden çok daha yüksek bir yol tutuş performansı gösterirler ve çok az yakıt tüketimi sağlarlar.

Dört mevsim kullanılabilen lastiklerin dişlerindeki derinlik oranı yaz lastiklerine göre daha fazladır ve bu da lastiklerin daha uzun ömürlü olarak kullanılmasına imkân yaratır. Dört mevsim lastikler birçok bakımdan kaliteli lastiklerdir ve sürücüler açısından da önemli artıları bulunmaktadır.

 

 

 

Dört Mevsim Lastiklerin Sahip Olduğu Özellikler

Dört mevsim lastikler yaz lastiklerinden daha farklı özellikler gösterirler. Öncelikle bu lastiklerde daha derin diş yapısı vardır. Bununla birlikte kış lastikleri kadar yoğun şekilde karlı yolda performans göstermezler. Daha çok yumuşak hamurdan yapılan lastiklerdir.

Bu lastiklerin dört mevsim lastiği olduğunu anlamak için yan kısmında bulunan işaretlere bakılabilir. Eğer bu işaretler içerisinde M+S ile kar tanesi simgesi bulunuyor ise bu lastikler dört mevsim lastiği anlamına gelmektedir. Bu lastikler -5 dereceye kadar kullanıcı gereksinimlerine en iyi şekilde yanıt verirler. Bu lastikler her ne kadar kış lastikleri kadar derin kılcal damarlara sahip olmasa da yine de kış mevsimlerinde işlevsel özellikleri ile öne çıkmaktadırlar. Bununla birlikte yaz aylarında da sorunsuz şekilde kullanılabilirler. Uzun ömürlü lastiklerdir.

 

22 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir