Dizel Mi Benzinli Araç Mı Almak Daha İyi?

Dizel Mi Benzinli Araç Mı Almak Daha İyi?

Dizel Mi Benzinli Araç Mı Almak Daha İyi?

Araç sahibi olmak isteyen milyonlarca insan bulunuyor. Ancak tüketiciler araç satın alırken ya da almaya karar verdiklerinde önemli kararsızlıklar yaşayabiliyorlar. Bu kararsızlıkların başında da aracın yakıt türü gelmektedir. Araç satın alacaklar için yakıt türü bakımından birçok farklı seçenek bulunuyor. Benzinli, dizel, hibrit, elektrikli olmak üzere seçenekler oldukça fazladır. Ancak günümüzde henüz elektrikli ve hibrit araçlar yeteri kadar yaygın değildir. Bu nedenle en çok gündemde olan araç türleri dizel ve benzinli araçlardır. Bu araçların tercih edilmesinde farklı avantajlar öne çıkmaktadır. Avantajlar ölçüsünde değerlendirildiğinde daha hesaplı araç alımı yapılabilmektedir.

 

Benzinli ve Dizel Araç Alırken Nasıl Karar Vermelisiniz?

Araç satın alırken benzinli ve dizel araçlar en çok öne çıkan araç türleridir. Bu araçlar arasından seçim yapılırken öncelikle bir yıl içerisinde ne kadar yol alacağınızı önceden hesaplamanız gereklidir. Eğer günlük yaşantıda çok fazla araç kullanıyorsanız ve uzun mesafeler kat ediyorsanız dizel araçlar çok daha uygun olacaktır. Araç sektöründe yapılan birtakım uzman araştırmalarına göre bir yıl içerisinde 15 binden daha fazla kilometre yapan sürücüler açısından dizel araç kullanmak çok daha hesaplı olmaktadır. Ancak bu rakamın daha altında bir araç kullanımız var ise benzinli araç alımında herhangi bir problem görülmemektedir. Ancak bu değerlendirmeler yapılırken ülkedeki benzin ve mazot fiyatlarını da es geçmemek gerekiyor.

 

Dizel Araçların Avantajları Nelerdir?

Dizel araçların motorları benzinli araçların motorlarına göre biraz daha farklıdır. Aradaki fark ise piston içerisinde havanın bulunmasıdır. Yani benzinli motorların içerisinde sıkıştırılan yakıt hava karışımı iken dizel motorlarda yalnızca hava olarak bulunmaktadır.

Dizel araçların en önemli avantajlarından birisi de yüksek bir yakıt tasarrufu sunmasıdır. Benzinli araçlara göre çok motoru daha verimlidir ve %15 daha az emisyon sağlar. Uzun yolda son derece iyi bir performansı olan bu araçlar ikinci el araç piyasasında çok fazla tercih edilmektedir. Bu avantajlarının yanında dezavantajları da bulunmaktadır. Bunlardan birisi de bu araçların benzinli araçlara göre daha pahalı olmasıdır. Fiyatlar da araçların hem markasına hem de modeline göre değişmektedir.

 

Benzinli Araçların Avantajları Neler?

Dizel yanında benzinli araçlarında önemli artıları vardır. Bu artılara bakıldığında şunlar sayılabilir:

  • Benzinli araçlarda bulunan motorlar daha sessiz şekilde çalışır.
  • Ateşleme özelliği bakımından hızlanma süresi çok daha iyidir.
  • Performansı çok yüksektir.
  • Dizel araç fiyatları karşısında daha uygun fiyatlarda satışa sunulurlar.
  • Sigorta ve bakım açısından daha az masraf çıkarırlar.

Bunun yanında aracın motorunda meydana gelen bir hasar durumunda araç sahibine daha az masraf çıkaran araçlardır. Bu özellikler değerlendirildiğinde benzinli araçları da çok fazla tercih eden olduğundan bahsedilebilmektedir.

Benzinli Araçların Dezavantajları Var Mı?

Birçok avantajın yanı sıra benzinli araçların da dize araçlar gibi çeşitli dezavantajları bulunmaktadır. Öncelikle dizel araçların önemli bir özelliği olan yakıt tasarrufu benzinli araçlarda fazla yoktur. Dizel araçlara göre bu araçlar %25 daha fazla yakıt tüketimi yapmaktadır. Bununla birlikte aracı uygun fiyata alsanız dahi satarken de yüksek fiyata satma şansınız olmayacaktır. Araç alımı yaparken hem avantajların hem de dezavantajların realistik şekilde değerlendirilmesi son derece önemlidir. Yakıt tüketimi sizin için önemli ise ve uzun mesafeli yollara çok fazla gidiyorsanız mutlaka dizel araç satın almanız önerilmektedir. Bununla birlikte daha uygun fiyata araç satın alıp bu aracı da belirli durumlarda kullanma niyetindeyseniz o zaman benzinli bir araç tercih edebilirsiniz.

23 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir