Citroen C5 Aircross Genel Tasarım Özellikleri

Citroen C5 Aircross Genel Tasarım Özellikleri

Citroen C5 Aircross Genel Tasarım Özellikleri

Aslında tanıtımına pek de gerek duyulmayan tasarımlardan biri sayılabilen Citroen C5 son derece ideal araçlar arasındadır. Citroen C5 Aircross Kompakt SUV sınıfında tıpkı biri birine aynı benzeyen görünüme sahip araç tasarımlarından bıkanlar için özel olarak tasarlanmış bir model gibi görünerek kullanıcıdan tam not aldı. Kompakt SUV sınıfında alışa gelmiş yüz tasarım çizgilerinden uzak bir görünüm sergiliyor. Her zamanki gibi farklılığını ön plana çıkarmayı seven Fransız üretici Citroen bu sefer de alıcıları şaşırtarak çok farklı bir tasarım sergilemeyi başarmış.

Citroenin C5 Aircross’un kendine has bir tarzı olan Kısık gözü andıran aydınlatma ışıkları bile farklılığını ortaya koymasına yetmiş. Profil hatlarındaki düzlüğü bir tarafa, çok kaliteli bir görünüme sahip olmayı başaran bir yapı sergilemektedir. Hem arka taraf tasarımı ve hem ön taraf tasarımında başarılı bir farklılık gözlemleniyor. Kısaca söylemek gerekirse, Kompakt SUV sıra dışı bir farklılık ve kalite arayışında iseniz Citroen C5 Aircross tam size göre…

Citroen C5 Aircross İç Mekân Tasarımı

Şimdi bu bölümde anlatılacak olan yaşam alanını okurken o kadar çok şaşıracaksınız ki Citroen C5 Aircross’ un değil de sanki Peugeot 3008 in yaşam alanını okuyormuş gibi hissedebilirsiniz. Tabi ki de Groupe PSA bu durumda diğer rakipleri ile aynı değil. Yani yaşam alanı olarak iki araç bir birinden farklı durumlar içermektedir. Grubun farklılaşmasının neden son dönemlerde öne çıktığını apaçık gösteriyor.

Mesela Peugeot 3008 de bulunan şalter tipi kumanda bulunurken Citroen C5 Aircross kendine has kumanda çeşitleri kullanmakta. İki aracın direksiyon simit tasarımı ve kullanış rahatlığı birbirinden ayrıdır. Üzerinde kullanılmış olan malzemelerin kalitesi bile değişimi gözler önüne seriyor. Geniş iç hacmi ile hem ön taraftaki ve hem arka tarafta yolculuk yapan insanlar çok rahat bir seyahat geçirmelerini sağlıyor.

Tıpkı Peugeot 3008 de olduğu gibi açılır cam tavan sayesinde sıcak aylarda yolculara bol miktarda ferahlık sağlıyor. Yapılan test sonucunda görüş açısı ile ilgili olarak kullanış bakımından çok önemli bir sıkıntı görülmedi. Farklı tasarımda yapılmış olan vites koluna alışmak biraz zaman alabilir. Bazen sürüş sırasında direksiyon üzerinde bulunan kumandalara istemsiz bir şekilde temas edilebiliyor.

Citroen C5 Aircross Motor Özelliklerine Bakalım

Şu an Groupe PSA’nın yeni kullanmaya başladığı 1.5 litrelik hacme sahip dizel ünite bu araçta sunulmuş. 1499 cc hacmine sahip dizel ünite 3750 d/d de 130 hp güç üretmekte. Bu denli yüksek güç üretmesinin yanı sıra dizel ünite 1750 d/d de toplamda 300 Nm Tork üretmektedir. Matematiksel olarak gözlemlemek gerekirse çok iyi bir derece sayılır. Fabrika verilerine istinaden konuşmak gerekirse yola yansıma olarak 188 km/s hıza ulaşıyor ve ani hızlanma sonuçlarına bakacak olursak fabrika verilerinin göstermiş olduğu değerler 0-100 km/s hızına ulaşması için 10.6 saniyelik bir zaman dilimi yeterli gibi görünüyor.

Yapılmış olan test sürüşlerinde bu verilere ulaşmada pek de zorlanmayacak gibi görünüyor. Tam otomatik 8 ileri şanzımanın bu değerlere ulaşmada büyük bir desteğinin olduğu anlaşılmaktadır. Yine fabrika değerlerine göre yakıt tüketimi konusunda bilgi vermek gerekirse 100 km.lik bir mesafe de ortalama yakıt tüketimi 4.2 lt olarak analiz edildi. Ama test sırasında alınan değer ise 100km de 6.8 lt bir tüketim gözlemlendi.

Citroen C5 Aircross Konfor Ve Yol Tutuş Özellikleri

Her modelinde olduğu gibi bu araçta da Citroen konforlu bir tasarımını sunuyor. Testi yapılan şehrin çukurlu yollarına aldırış etmeyen bir konfora sahip. Progressive Hydraulic Cushions süspansiyonlarının darbe emiş konusunda oldukça başarılı olduğu görüldü. Tasarımı ve konforu bakımından sürüş sırasında oldukça rahat Advanced Comfort koltuklar bulunmakta. Yolculuk esnasında kendinizi evinizdeki koltukta oturuyormuş kadar rahat hissetmenizi sağlıyor.

Peugeot 3008 in sürüş güvenliği aynı şekilde Citoen C5 Aircross’da da görülebilir. Yapılan testler sırasında bol virajlı yollarda bile kendini kanıtlamayı başardı. Virajlardan dönerken sanki düz yolda gidiyormuş gibi hissiyat sağlıyor. Uzun yollarda yanınızdan geçen tır geçişlerinden kaynaklı rüzgâr sarsıntılarından az da olsa etkilense de pek tehlike arz etmemekte.

27 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir