Benzinli Motor Mu Dizel Motor Mu?

Benzinli Motor Mu Dizel Motor Mu?

Benzinli Motor Mu Dizel Motor Mu?

Birçok kişi araç almak istediği zaman ortak özelliklere bakmaktadır. Araçlarda en çok aranan özellikler ise yakıt  tüketiminin ne kadar olduğu ve fiyatının ne kadar olduğudur. Benzin ya da dizel motorların birbirinden uçurum derecesinde farkları yoktur. Fakat avantaj ya da dezavantaj açısından biri, aracı alacak kişi için daha cazip görünmektedir. Dizel ya da benzinli araç tercihi yapılacağı kapsamlı bir araştırma yapılması önemli bir konudur. Seçim yaparken doğru karar verilmesi önemlidir. Benzin ve dizelin ikisi de petrolden var olan yakıtlardır. Kaynama noktaları ya da üretim teknikleri gibi nedenlerden dolayı farklı fiyatlar ortaya çıkmaktadır.

Benzin Motor Mu Daha Hesaplı Dizel Motor Mu?

Birçok kişi dizel motorun daha hesaplı olduğu konusunda bir kanıya sahiptir. Fakat bu durum halen netlik kazanmış değildir. Çünkü her iki yakıt tipinin de avantajları göz önünde bulundurulduğu zaman hesaplı ya da hesaplı olmadığına karar verilememektedir. Hangi yakıtın daha hesaplı olduğunu anlamak, kişinin otomobili kullanım sıklığına ve kullanım alanına bağlıdır. Dizel ikinci el motorlar sıfır araçlara nazaran daha az yakıt tüketmektedir. Dizel araçlar benzinli araçlara göre %25 oranında daha az yakıt kullanılırlar. Bu da dizel araçların daha hesaplı olduğu kanısının üstünde tekrara düşünülmesine neden olur. Benzin fiyatlarının fazla olması, dizel araçlara olan yönelmelerin artmasına sebep olmaktadır.

Dizel Motorların Avantajları

Dizel  motorlu araçlarda yakıt tasarrufu daha üst seviyededir. Üretim yapılarından dolayı, benzinli araçlardan daha güçlü torklara sahiptirler. SUV, güçlü tork gibi özelliklerden dolayı, büyük araçlarda fazla yük taşınmasını sağlar. İş makineleri ya da çekici gibi araçlar için son derece kullanışlıdır. Bu araçlar için üretilmişlerdir. Dizel motorlar aşınmanın önüne geçer. Benzinli araçlara göre yangın çıkma riski daha düşüktür. Dizel motorlarının gazları benzinli motorların gazlarına göre çevreyi daha az kirletmektedir. Düşük yakıt fiyatlarından ve düşük yakıt tüketiminden dolayı daha kullanışlıdır. Dizel motorlarda basınç iki kat daha yüksektir. Dizel motorlar en yüksek verimi sağlarlar. Düşük güçlerde dahi yüksek verim oluştururlar.

Benzinli Motorların Avantajları

İkinci el ya da sıfır fark ekmeksizin, dizel motorlara nazaran daha uygun fiyatlıdırlar. Motor devir güçleri dizelden daha fazladır. Genel olarak motor performansları daha iyidir. Daha az bakım gerektirdiğinden dolayı, daha az masraf oluşturmaktadır. Dizel motorlardan daha sessiz çalışırlar. Bu da gürültü kirliliği oluşmasının önüne geçmektedir. Benzinli motorlarda oluşan arızaların tespiti, dizel motorlardaki araçlara göre daha kolaydır. Rektefiye işlemi daha uygun fiyatlıdır. Benzinli motorlarda turbo bulunmaz. Bu da turbo arızasıyla karşılaşılmasının önüne geçer. Ateşleme özelliği daha güçlüdür Bu yüzden hızlanma süresi daha çabuk gerçekleşir.

Hangi Motor Daha Uzun Ömürlü?

Dizel ya da benzinli motorlu araçların uzun ömürlü olması bakımından farklı kriterler göz önünde bulundurulmaktadır. Dizel motorların periyodik bakımı fazla olması sebebiyle daha uzun ömürlü olmaya yatkındır. Dizel motorlarda kalitesiz yakıt kullanılması daha kısa ömürlü bir kullanım sağlar. Benzinli motorlarda bu durumun tam tersi söz konusudur. Ömrü daha uzundur. Dizel motorlar kalitesiz yakıttan çok kolay bir şekilde etkilenirken, benzinli motorlar için bu durum söz konusu değildir. Dizel motorların yüksek hacimli olan ürünleri daha uzun ömürlüyken, benzinli olan küçük hacimliler, dizelden daha uzun ömürlüdür. Motorların uzun ömürlü olmasında en büyük etken ise dizel ya da benzinli fark etmeksizin, doğru kullanım ve bakımlarının düzenli bir şekilde yapılmasıdır. Böylece daha uzun ömürlü bir kullanım sağlanabilmektedir.

21 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir