Araçların İç Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Araçların İç Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Araçların İç Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Aracınızın temiz olması hem aracınızın uzun ömürlü olması hem de sağlık yönünden oldukça önemlidir. Aracınızdaki koltuklar deriden ise zamanla,  kullanıldıkça kirlenecek ve kir oluşacaktır. Aracın koltuklarının üzerine öncelikle özel ürünlerle temizleme işlemi yapılmalıdır. Temizlik işleminden sonra kesinlikle deri bakımı yapılması gerekmektedir.

Deri temizliğinde yumuşak bez kullanılmasına dikkat ediniz çünkü deri olan ürün sert cisim değdiğinde yırtılabilir ve de çizilebilir. Deri losyonları bulunmaktadır,  bunlar derinin toz tutması önlemektedir  ve de daha yumuşak olmasını sağlamaktadır. Koltukların gıcırdamasını ve kirlenmesini de önlemektedir. Koltukların tozu iyice alınması gerekiyor.

Eğer ki koltukların üzerlerin de lekeler varsa bunu temizlik işleminden sonra özel ürünler kesinlikle kullanılacaktır. Sert bir fırça yardımıyla yumuşak dokunuşlarla lekelerin üzerlerinden geçilerek lekeler yok edilir.

Araç İçi Temizliğin Önemi

Aracınızın içerisinde plastik olan bölgeleri kimyasallarla temizlenmesi gerekiyor. Plastik olan bölgenin çizilmemesi için yumuşak bez kullanılması gerekmektedir. Özellikle temizlenme esnasında havalandırma bölümlerine ürünün kaçmamasına dikkat ediniz. Torpidonun üst yüzeyi temizlenirken parlamayı engelleyen ürünlerin kullanılması tavsiye edilmektedir.

Parlaklık görüş açısını engellemektedir. Aracınızın daha az tozlanmasını istiyorsanız özel  ürünler var onlarla kesinlikle temizlenmesi gerekiyor. Klimalar olmayan araçlarda ise camlar açıldığı için bu tozlanmanın olacağını bilmeniz gerekir. Klima olan araçlarda ise hala tozlanma devam ediyorsa en yakın servise götürüp klima sistemine baktırmanız gerekmektedir. Paspaslar kumaş ve kauçuk olarak ikiye ayrılmaktadır. Paspas kumaş ise yüzeysel temizlikle parlamaktadır. Kauçuk paspaslar ise yıkanması gerekmektedir.

Araç İçi Temizliğinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Evinizdeki temizliği ve düzeni aracınıza da taşımanız ve aracınızın iç ve dış temizliğine dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Aracınızın temizliği sürüş konforunuzu ve aracınızın görünümü de oldukça arttırmaktadır. Aracınız için bir program oluşturup temizlik rutini oluşturup aracınızın her zaman temiz kalmasını sağlayabilirsiniz.

Araç içi temizlik kolay bir şey değildir detaylı ve özenli bir çalışmadır. Aracınızı ne kadar temiz kullanıyor olsanız bile havadaki tozar aracınızın torpidosuna ve paspaslara kadar ulaşabilmektedir. İdeal temizlik malzemeleri seçilmelidir paspasların temizlenmesi,  kapı içleri,  döşemelerin temizliği oldukça önemlidir en fazla toz kapan yerlerdir. Aracınızın içerisi toz ve çamurlu ise güçlü bir elektrikli süpürge ile kesinlikle  temizlenmelidir.

Araç İçi Temizliği Avantajları

Arabanın iç kısmı sürekli insan ve obje taşıdığı için genellikle aracınızın en sık kirlenen yeri içidir.  Aracını satacak olan kişiler özellikle araçlarını özenli bir şekilde temizletip öyle satması gerekmektedir. Araç içi temizlenirken robot yöntemi ile temizlenmektedir. Özellikle aracınızın içerisine istenmeyen maddeler döküldüğü zaman vakumlu robot en iyi şekilde aracınızın temizlenmesini sağlamaktadır.

Sizlerin görünüm açısından da hoşunuza gidecek şekilde olmasına özen göstermektedirler. Bazı kişiler araçları üstün körü temizleyebilmekteler. Bunu anlamak için koltuk altlarına,  koltukların üzerine ve kılıfların yan tarafına bakarak da anlamak mümkündür. Her aracın servisinde genellikle bakım için malzemeler mevcuttur. Bu malzemelerle temizlemek kesinlikle çok daha kolay olmaktadır.

Araç İçi Temizliği  Ne Sıklıkla Yapılır

Günümüzde ister su,  ister çevre kaynaklı,  havasında veya çevrede tuz oranı yüksek bir yerde yaşıyorsanız aracınızı sık sık yıkamanız gerekmektedir. Dikkat etmeniz gereken önemli bir konuda tuz metali korozyona uğratabiliyor ve kesinlikle paslanmaya sebep olmaktadır. Aracınızı genellikle yaz aylarında daha çok yıkanır,  olarak düşünsek de kış aylarında daha fazla araç içi temizliği gerekmektedir.

Aracınızda pahalı koltuklar ve deriler varsa her üç ayda bir temizlenip bakımlarının yapılmadı gerekmektedir. Çünkü derinin çatlamaması ve yaşlanmaması için oldukça önemlidir. Mevsim geçişlerinde ise araçlarınızı yıkatmak yetmez detaylı bir temizliğe ihtiyaç duymaktadır. Detaylı araç temizliği aracınızın leke oluşmamasını da önler ve kesinlikle aracınızı yıkatırken araç içi temizliği yaptırmanızda fayda var.

 

17 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir